Alkohol, gazety i inne sztuczki do czyszczenia szkła

Odkryj, jak zastosować w praktyce 10 sztuczek związanych z czyszczeniem szkła, które zebraliśmy specjalnie dla Ciebie. Wyniki Cię zaskoczą.
Alkohol, gazety i inne sztuczki do czyszczenia szkła

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Mycie szklanych przedmiotów i szyb jest łatwiejsze, niż możesz sobie wyobrazić, stosując sztuczki, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Są nie tylko niezawodne, ale także bardzo przyjazne dla budżetu. Bez wątpienia masz w domu kilka produktów do czyszczenia szkła, których będziesz potrzebować.

Uzyskanie błyszczących powierzchni bez żadnych plam jest tytanicznym zadaniem do tego stopnia, że wielu woli zapłacić za usługę fachowcom. Jednak trzeba powiedzieć, że wszystko zależy od używanych produktów i techniki, którą się posługujesz.

Zachowaj więc spokój i nie panikuj: możesz to zrobić dzięki naszym wskazówkom! Zwróć uwagę na następujące produkty do czyszczenia szkła!

Ważne wskazówki przed czyszczeniem szkła

Przed zastosowaniem sztuczek do czyszczenia szkła, które zamierzamy ci przedstawić, ważne jest, aby znać kilka wcześniejszych kroków, które gwarantują powodzenie procesu:

  • Konieczne jest usunięcie kurzu nagromadzonego na szklanych powierzchniach, ponieważ może je zarysować podczas czyszczenia.
  • Przygotuj 100% bawełnianą szmatkę do suszenia. W ten sposób unikniesz tworzenia nowych plam lub pozostawiania kłaczków przylegających do szkła. Jeśli nie masz takiej, możesz użyć starego T-shirtu.
  • Upewnij się, że ramy okienne są całkowicie czyste. W przeciwnym razie możesz zabrudzić szkło, gdy płyny zetkną się z tym obszarem.
  • Chroń ściany pod płynem. Używane przez nas produkty mogą kapać i powodować plamy.

10 sztuczek do czyszczenia szkła, które dobrze znać

Zaoszczędź pieniądze i uzyskaj niesamowite rezultaty, stosując poniższe sztuczki do czyszczenia szkła. Wykorzystują one bardzo tanie produkty, takie jak alkohol, ocet i gazety.

1. Ocet

triki na czyszczenie szkła
Ocet to jeden ze sztandarowych produktów do czyszczenia szkła.

Biały ocet to naturalny produkt o wyjątkowych właściwościach, z których korzysta się w wielu domowych procesach czyszczenia. Posiada zdolność usuwania nagromadzonych zabrudzeń, nadawania połysku i przezroczystości szkła.

Aby użyć go jako środka do czyszczenia szkła, wystarczy zmieszać pół litra białego octu z pięcioma litrami wody. Aplikuj za pomocą atomizera lub bezpośrednio za pomocą bawełnianej szmatki. Spłucz wodą, a zauważysz, jak Twoje okna lśnią!

2. Tradycyjny alkohol

Bez wątpienia alkohol jest jednym z produktów, które zawsze mamy w domu i przydaje się do wielu rzeczy. Prawdopodobnie jednak nie wiesz, że możesz nim wyczyścić szkło w swoim domu. Wynik jest niesamowity.

Wlej kilka kropli na szmatkę zwilżoną wodą i przetrzyj szyby. Uzyskasz efekt lustra, którego nie dadzą inne produkty. Połysk i przejrzystość pozostawione po zastosowaniu tego płynu sprawią, że Twoje okna będą wyglądać jak nowe.

3. Ciepła woda i mydło w płynie

Trzecia z naszych sztuczek do czyszczenia szkła to niezawodna mieszanka ciepłej wody i mydła w płynie. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to przetrzeć okna szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie, aby usunąć pierwszą warstwę tłuszczu.

Następnie wypłucz tę szmatkę, zwilż ją w ciepłej wodzie z odrobiną mydła w płynie i ponownie energicznie wytrzyj powierzchnie. Po usunięciu plam tłuszczu i kurzu, ponownie wypłucz szmatkę i czystą wodą usuń mydło.

4. Mieszanka środka czyszczącego z octem

Na rynku można znaleźć różne środki do czyszczenia szkła, ale zalecamy dodanie trzech części białego octu, aby wzmocnić ich działanie. Możesz również dodać kilka kropli cytryny, aby poprawić połysk szyb.

Zrób tę mieszankę w butelce z rozpylaczem, spryskaj nią okna i przetrzyj zmiętą gazetą, aby usunąć plamy i brud. Wytrzyj do sucha gazetą z recyklingu i gotowe.

5. Tradycyjny odplamiacz

Odplamiacz to produkt sprzedawany w sklepach i jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest specjalnie do usuwania plam ze szkła i innych powierzchni. Dostępny w butelce ze spryskiwaczem ułatwia aplikację i jest bardzo skuteczny w usuwaniu nagromadzonego brudu i plam.

Powinieneś nałożyć produkt na okno po wcześniejszym zmyciu kurzu, a następnie przetrzeć je miękką gąbką, która nie porysuje powierzchni. Użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć produkt, a następnie całkowicie suchej, a zobaczysz skuteczność metody.

6. Osusz szklane powierzchnie filtrami do kawy lub gazetą

Chociaż zalecamy używanie 100% bawełnianych ściereczek, bardziej zrównoważoną alternatywą  są filtry do kawy i gazety.

Filtry wykonane są z bardzo miękkiego papieru, który pozwala na mycie szyb bez ich zarysowania. Ponadto pozostawiają bardzo ładny błyszczący efekt końcowy. Z drugiej strony stara gazeta również nie rysuje szyby i zapobiega przywieraniu brudu.

7. Użyj techniki od góry do dołu

Po wybraniu któregokolwiek z zalecanych produktów do czyszczenia okien, zalecamy zastosowanie techniki czyszczenia od góry do dołu.

Polega to na rozpoczęciu czyszczenia od góry i zakończenie na dole. W ten sposób unikniesz opadania kropli brudu na części, które już są gotowe. Ponadto ważne jest, aby po wyschnięciu nie pozostały żadne kłaczki, które wyglądają jak plamy.

8. Za wszelką cenę unikaj pojawienia się piany

triki na czyszczenie szkła
Jeśli zamierzasz zastosować którąkolwiek ze sztuczek związanych z czyszczeniem szkła, które obejmują mydło, powinieneś użyć bardzo małej ilości.

Ta wskazówka jest szczególnie przydatna w przypadkach, gdy wybrałeś mieszankę zawierającą mydło. Piana zwykle pozostawia plamy, a nie chcemy ich widzieć na szkle, prawda? Tak więc zaleca się użycie bardzo małej ilości tego produktu i bardzo dokładne spłukanie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Sprzątanie domu bez chemii

9. Wyczyść szybę wewnętrzną w poziomie a szybę zewnętrzną w pionie

W dziewiątej sztuczce dotyczącej czyszczenia szkła opowiemy o technice poprawiającej wyniki: polega ona na czyszczeniu szyby wewnętrznej ruchami poziomymi, a szyby zewnętrznej ruchami pionowymi.

Powód takiego postępowania jest bardzo prosty: jeśli po procesie pojawią się plamy lub smugi, będziesz wiedział z większą pewnością, którą stronę należy wypolerować.

10. Bądź konsekwentny w czyszczeniu szkła

Zakończymy tę listę sztuczek związanych z czyszczeniem szkła bardzo przydatną wskazówką. Stała konserwacja okien skróci czas, który musisz na nie poświęcić i sprawi, że produkty będą działać wydajniej, bez konieczności walki z każdą kolejną warstwą brudu.

Po przeprowadzeniu najgłębszego czyszczenia pamiętaj, aby poświęcić czas na konserwację za każdym razem, gdy wykonujesz ogólne sprzątanie w domu lub biurze.

Którą z tych sztuczek do czyszczenia szkła wypróbujesz?

Udostępniliśmy 10 sztuczek do czyszczenia szkła, które są niedrogie i przyjazne dla środowiska. Wypróbuj te, które są dla Ciebie najłatwiejsze i zobacz, jak Twoje szyby odzyskują jasność, przejrzystość i blask.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.