Aflatoksyny w żywności - co powinniśmy o nich wiedzieć
Aflatoksyny w żywności to pewne mykotoksyny wytwarzane przez grzyby, które mogą stanowić alarmujące zagrożenie dla zdrowia. Aflatoksyny są genotoksyczne i rakotwórcze, dlatego należy unikać ich spożywania w każdej sytuacji. Można je jednak znaleźć w niektórych powszechnie spożywanych produktach spożywczych, takich jak orzeszki ziemne, orzechy, kukurydza, ryż czy oleje roślinne.
Przed rozpoczęciem należy podkreślić, że higiena żywności ma kluczowe znaczenie, gdy Twoim celem jest zachowanie zdrowia przez długi czas. Istnieją pewne toksyny, które mogą zagrozić wydajności organizmu na poziomie wewnętrznym. Mogą również powodować poważne zmiany w rozwoju płodu u kobiet w ciąży.
Rodzaje aflatoksyn w żywności
Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest to, że istnieją różne rodzaje aflatoksyn, w zależności od ich pochodzenia. Do tej pory zidentyfikowano około 20 typów. Wśród nich najbardziej niebezpieczny jest B1, ponieważ jest bardzo toksyczny i zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Toxins. Jest to pierwiastek, który może zostać przeniesiony nawet na dziecko poprzez mleko matki, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ciąży i karmienia piersią.
Ponadto inne aflatoksyny mogą powodować poważne uszkodzenia organizmu, zwłaszcza wątroby. Do najczęstszych należą aflatoksyny B2, G1 i G2. Mówimy jednak o bardzo małych elementach, nawet mniejszych niż toksyny wytwarzane przez bakterie. To sprawia, że są trudne do wykrycia w konwencjonalnej analizie żywności.
Zobacz też: Toksyny i ich wpływ na organizm
Pokarmy o najwyższej zawartości aflatoksyn
Niezbędne jest, aby wiedzieć, które produkty spożywcze mają najwyższą zawartość aflatoksyn w środku, ponieważ może to pomóc w ich unikaniu na pewnych etapach życia. Zwykle orzechy, nasiona i tropikalne przyprawy zawierają tę serię toksyn w swoim wnętrzu. Ryzyko wzrasta, gdy są zanieczyszczone pleśnią. Spośród wszystkich tych produktów najczęściej zarażane są orzeszki ziemne.
Jednak aflatoksyny są również obecne w produktach, które nie zostały odpowiednio zakonserwowane. Złe praktyki w zakresie higieny żywności zwiększają ryzyko. Z tego powodu zawsze warto przechowywać żywność w chłodnych, suchych miejscach. Wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi grzybów, które przyczyniają się do rozwoju wspomnianych powyżej toksyn.
Aflatoksyny mogą nawet pojawiać się w pakowanych produktach, których data ważności minęła. To prawda, że konserwujące dodatki do żywności zmniejszają ryzyko, ale mogą nadal występować, jeśli nie są przestrzegane instrukcje producenta. W rzeczywistości wykazano, że aflatoksyna B1 może być obecna w wielu regularnie spożywanych produktach spożywczych, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.
Przeczytaj również: Smoothie eliminujące toksyny – 6 propozycji
Aflatoksyny a zdrowie wątroby
Jak wspomniano powyżej, aflatoksyny nie tylko zwiększają ryzyko zachorowania na raka, ale także powodują rozległe uszkodzenia tkanki wątroby. Jednak niektóre elementy fitoterapii mogą pomóc w odwróceniu procesu w przypadku infekcji. Jednym z przykładów może być kurkumina z kurkumy. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Cancer Letters.
W końcu, gdy tkanka wątroby jest uszkodzona, chronicznie dochodzi do stanu zapalnego i utleniania. Ważne jest, aby dostarczać składniki odżywcze lub fitochemikalia zdolne do odwrócenia obu procesów w celu stymulowania naprawy narządu.
Na szczęście wątroba jest jednym z najszybciej regenerujących się elementów ludzkiego organizmu. Chociaż prawdą jest, że może to być poważne, w wielu przypadkach zostanie rozwiązane w odpowiednim czasie za pomocą odpowiedniego leczenia.
Mimo to najlepiej jest unikać ekspozycji na te toksyny, aby zapobiec większemu złu. Dzięki zwykłej diecie wątroba jest już mocno obciążona pracą. Często musi często oczyszczać toksyczne związki, oprócz pełnienia wielu innych ważnych funkcji metabolicznych. Im mniej jest przeciążony, tym lepiej.
Aflatoksyny, pierwiastki bardzo niebezpieczne dla zdrowia
Jak widzieliśmy, aflatoksyny są bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia związkami wytwarzanymi przez grzyby. Można je znaleźć w kilku powszechnie spożywanych produktach spożywczych, dlatego zaleca się podjęcie ekstremalnych środków ostrożności w zakresie higieny żywności, aby zapobiec zanieczyszczeniu, które może być śmiertelne w perspektywie średnioterminowej. Należy zawsze przestrzegać instrukcji producenta dotyczących konserwacji produktów przetworzonych.
Na koniec należy zauważyć, że spożycie tych związków jest szczególnie niepokojące w przypadku osób starszych i kobiet w ciąży. Są uważane za grupy ryzyka, dlatego należy podjąć środki ostrożności, aby zapobiec szkodom, które mogą drastycznie wpłynąć na ich zdrowie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marchese, S., Polo, A., Ariano, A., Velotto, S., Costantini, S., & Severino, L. (2018). Aflatoxin B1 and M1: Biological Properties and Their Involvement in Cancer Development. Toxins, 10(6), 214. https://doi.org/10.3390/toxins10060214
- Martínez Miranda, María Marcela, Vargas del Río, Liliana María, & Gómez Quintero, Verónica María. (2013). AFLATOXINAS: INCIDENCIA, IMPACTOS EN LA SALUD, CONTROL Y PREVENCIÓN. Biosalud , 12 (2), 89-109. Recuperado el 29 de mayo de 2022, de http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1657-95502013000200008&lng=en&tlng=es.
- Soni, K. B., Rajan, A., & Kuttan, R. (1992). Reversal of aflatoxin induced liver damage by turmeric and curcumin. Cancer letters, 66(2), 115–121. https://doi.org/10.1016/0304-3835(92)90223-i