9 korzyści, jakie daje spożywanie prawdziwej żywności
Przetworzona żywność jest smaczna, szybka i łatwa w przygotowaniu, co ułatwia życie wielu osobom prowadzącym intensywny tryb życia. Może jednak również negatywnie wpływać na nasze zdrowie i z tego powodu wybór i spożywanie prawdziwej i świeżej żywności jest jednym z najlepszych długoterminowych nawyków.
Prawdziwe jedzenie można zdefiniować jako „żywność, która jest jak najbardziej zbliżona do swojego naturalnego stanu”. Składa się ze świeżej, pełnej, nieprzetworzonej (lub bardzo mało przetworzonej) żywności.
Nie ma konkretnej ani wyczerpującej listy produktów, które pasują do tej definicji. Ale najwięcej można ich znaleźć wśród grup owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, jajek, olejów, produktów pełnoziarnistych, nabiału, mięsa i ryb.
Oprócz tego, że świetnie wpływa na nasze zdrowie, istnieje wiele różnych powodów, aby dołączyć do prawdziwego trendu żywieniowego. Chcesz się dowiedzieć, jakie korzyści daje spożywanie prawdziwej żywności? W poniższym artykule przedstawimy Ci najważniejsze i podpowiemy jak dokonać odpowiednich i niedrogich zakupów.
Dlaczego tak ważne jest spożywanie prawdziwej żywności
1. Zaopatrzenie w składniki odżywcze
Organizm potrzebuje witamin, minerałów, białek i lipidów do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Najlepiej dostarcza je świeża, pełna, nieprzetworzona żywność.
Większość świeżych, pełnych produktów spożywczych zawiera jedną lub więcej grup składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia. W przeciwieństwie do tego, często brakuje ich w żywności uprzemysłowionej, która, wręcz przeciwnie, często zawiera nadmierne ilości innych szkodliwych składników (takich jak sól, rafinowana mąka lub tłuszcze trans).
2. Obecność fitoskładników
Składniki odżywcze niezbędne do codziennego funkcjonowania organizmu to węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i minerały. Oprócz nich istnieją inne związki bioaktywne, które odgrywają ważną rolę w zdrowiu człowieka: fitochemikalia.
Znanych jest wiele z nich, takich jak probiotyki, przeciwutleniacze, karoteny, glukozynolany, fitoestrogeny itp. Wszystkie odgrywają aktywną rolę w modulowaniu układu odpornościowego i innych specyficznych funkcjach wspierających zdrowie.
Dowiedz się więcej w tym fascynującym artykule: Rodzaje przeciwutleniaczy: właściwości i zastosowania
3. Większy wybór
W przeciwieństwie do tego, co myśli wiele osób, w prawdziwym jedzeniu jest wiele opcji do wyboru. Nie tylko owoce i warzywa, ale także produkty pełnoziarniste, ryby, sery czy orzechy.
Stopniowo nowe produkty spożywcze można więc dodawać do regularnej rutyny żywieniowej. W ten sposób zwiększa się spożycie składników odżywczych, poszerza się zakres smaków, a menu staje się również mniej rutynowe.
4. Więcej smaku w potrawach
Ta korzyść jest niezaprzeczalna i być może mogłaby znaleźć się na pierwszym miejscu. Wszystkie prawdziwe potrawy i domowe przepisy rzeczywiście smakują wyśmienicie. Możesz nawet odkryć u siebie pasję do gotowania, o której nigdy nie wiedziałaś!
5. Więcej zdrowych tłuszczów
Niektóre z najlepszych źródeł lipidów znajdują się w najprostszych i najświeższych produktach spożywczych. Być może oliwa z oliwek wyróżnia się ponad wszystkimi innymi, ale możemy też wspomnieć o awokado, orzechach i tłustych rybach.
6. Mniej dodanych cukrów
Większość świeżych produktów spożywczych nie zawiera żadnych dodanych cukrów. Z drugiej strony tak nie jest w przypadku wielu produktów przetworzonych. Występują głównie w słodyczach, ciastkach, ciasteczkach, komercyjnych sosach, deserach mlecznych i gotowych posiłkach.
Zalecenia właściwych urzędów wskazują na konieczność ograniczenia ich spożycia do poniżej 10% całkowitej dziennej ilości kalorii. W standardowej diecie 2000 kalorii odpowiadałoby to 2 łyżkom deserowym cukru dziennie.
Należy zauważyć, że cukru zawartego w owocach nie można porównać z tym ostatnim, gdyż będąc częścią ich składu nie zachowuje się jak cukry rafinowane. Jednak trzeba być ostrożnym w przypadku soków, a także jogurtów i niektórych produktów mlecznych. Wiele z nich może zawierać słodziki.
7. Spożywanie prawdziwej żywności daje więcej korzyści: zmniejsza ryzyko chorób
Przejście z żywności przetworzonej i ultraprzetworzonej na spożywanie prawdziwej żywności może zmniejszyć występowanie niektórych problemów zdrowotnych. Istnieją dane naukowe potwierdzające to stwierdzenie; najbardziej obfite wiążą się z mniejszą częstością występowania patologii sercowo-naczyniowych.
Z drugiej strony dieta bogata w przetworzoną żywność ma również wpływ na wzrost śmiertelności ze wszystkich przyczyn, częstsze występowanie choroby wieńcowej, miażdżycy, cukrzycy i otyłości.
8. Mniejszy wpływ na środowisko
Wybory żywieniowe są jedną z możliwych strategii minimalizacji wpływu na środowisko systemu produkcji przetworzonej żywności. Niektóre zmiany mogą mieć wpływ na emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody lub utratę różnorodności biologicznej.
Jednym z nich jest ograniczenie spożycia przetworzonej i ultraprzetworzonej żywności. Ale to nie wystarczy. Jak podkreślają autorzy Richie i Rosie, aby zmiany te były znaczące, konieczne jest zmniejszenie ilości nabiału i mięsa w dietach.
Kolejny świetny artykuł dla Ciebie:Niezrównoważona dieta a ciągłe uczucie zmęczenia
9. Oszczędności ekonomiczne
Wybór zdrowszego jedzenia, bez przetworzonej żywności nie musi być droższy. Musisz tylko wiedzieć, jak wybrać odpowiednie produkty, unikać marnowania żywności, a także wszystkich tych zbędnych zakupów.
Jak zdrowo i oszczędnie wybierać prawdziwe jedzenie?
Łatwo jest pomyśleć, że zdrowe odżywianie i wybieranie prawdziwej żywności będzie drogie, ale nie zawsze tak jest. A może być nawet tańsze na dłuższą metę, jednocześnie zmniejszając częstość występowania patologii.
Na początek zdecydowanie zaleca się robienie zakupów na targu lub w małych sklepach specjalistycznych. Osoby odpowiedzialne mogą doradzić, jakie produkty są najbardziej przystępne cenowo (sezonowe lub domowe) oraz jak najlepiej je przygotować i wykorzystać.
W tych sklepach można również kupić owoce, warzywa, orzechy czy płatki zbożowe luzem. Jest to bardzo przydatne w przypadku domów z małą liczbą osób i produktów, które są używane w małych ilościach.
Ponadto spożywanie prawdziwej żywności wykracza poza to, co wybierzesz. Obejmuje również inne nawyki, takie jak planowanie menu, tworzenie list zakupów oraz zapobieganie marnowaniu i wyrzucanie resztek jedzenia. Niezależnie od tego, czy artykuły są drogie czy tanie, zapewni to oszczędności na dłuższą metę.
Robienie zakupów w sposób zaplanowany i z dobrze określona listą oznacza, że unikniesz zakupów impulsywnych lub kaprysów. W konsekwencji przestaniesz kupować produkty, które na ogół nie są konieczne a nawet całkowicie zbędne.
Oparcie diety na prawdziwym jedzeniu to krok w kierunku zdrowszego życia
Istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć wprowadzić spożywanie prawdziwej żywności, co może przynieść korzyści zdrowotne, smakowe a także finansowe. Bez wątpienia świeża żywność powinna więc być częścią codziennego menu.
Oczywiście ważne jest również, aby pamiętać, że sporadyczne używanie przetworzonej żywności nie jest niebezpieczne ani złe, jeśli się spieszysz lub przygotowujesz konkretne przepisy. Jednak nie są to odpowiednie produkty do regularnej diety.
Dodatkowo należy podkreślić, że prawdziwe jedzenie to tylko część zdrowego stylu życia. Aby czerpać z niego wszystkie korzyści, musisz prowadzić aktywne życie, odpoczywać, unikać stresu i pielęgnować relacje społeczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bonaccio M, Di Castelnuovo A, et al. Ultra-processed food consumption is associated with increased risk of all-cause and cardiovascular mortality in the Moli-sani Study. The American Journal of Clinical Nutrition. Febrero 2021. 113 (2): 446-455.
- City University London. Environmental implications of ultra-processed foods. Science Daily. Noviembre 2021.
- Du Sh, Kim H, Rebholz C. M. Higher ultra-processed food consumption is associated with an increased risk of incident coronary artery disease in the Atherosclerosis Risk in Communities Study. The Journal of Nutrition. Diciembre 2021. 151 (12): 3746-3754.
- Gupta Ch, Prakash D. Phytonutrients as therapeutic agents. Journal of Complementary & Integrative Medicine. Septiembre 2014. 11 (3): 151-69.
- Harvard HEalth Publishing. Heavily processed foods tied to diabetes. Harvard Medical School. Marzo 2020.
- Ritchie H, Rosie M. Environmental impacts of food production. Our World in Data. Enero 2020.
- Srour B, Fezeu L. K, et al. Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé). BMJ. 2019. 365: I1451.
- U.S. Department of Agriculture and U.S. Department of Health and Human Services. Dietary Guidelines for Americans 2020-2025. 9a edición. Diciembre 2020.