8 nawyków, które wcale nie są zdrowe
Aby zadbać o swoje zdrowie i utrzymywać ciało w dobrej kondycji, bardzo ważne jest włączenie do swojego życia zdrowych nawyków, które każdego dnia poprawią jego jakość. Zdrowy styl życia to kwestia wyboru, a nad efektami można pracować na wiele różnych sposobów.
Niestety istnieje wiele mitów na temat nawyków, które w pierwszej chwili mogą wydawać się korzystne dla zdrowia, a w rzeczywistości potrafią wyrządzić wiele szkód. Oto lista 8 nawyków, które wcale nie są tak zdrowe, jakby się mogło wydawać.
Dieta beztłuszczowa
W sklepach pełno jest produktów niezawierających tłuszczu, które zalecane są przede wszystkim osobom otyłym chcącym pozbyć się zbędnych kilogramów. Wiele osób uważa, że dieta całkowicie pozbawiona tłuszczu jest idealna dla osób pragnących schudnąć, jednak nie jest to prawda. Produkty beztłuszczowe mogą zawierać bowiem rafinowane cukry, mąki i wiele innych składników, które prowadzą wręcz do przybierania na wadze.
Picie wody także może zmienić się w jeden z niezdrowych nawyków
Oczywiście picie wody to jeden ze zdrowszych nawyków, który pozwala usprawnić funkcjonowanie organizmu. We wszystkim należy jednak zachowywać umiar, gdyż picie zbyt dużych ilości wody może rozcieńczać krew i wpływać na funkcjonowanie nerek.
Specjaliści zalecają picie nie więcej niż 2 litrów wody dziennie (6-8 szklanek).
Witamina D a promienie słoneczne
Słońce zapewnia nam dzienną dawkę witaminy D, jednak efekt ten jest znikomy, gdy stosujemy kremy i filtry ochronne.
Należy jednak pamiętać, że promienie słoneczne to przede wszystkim poważne zagrożenie dla naszej skóry: zbyt duża i częsta ekspozycja na słońce może bowiem prowadzić do poparzeń słonecznych, wysuszenia skóry czy nawet nowotworów.
Opalanie się bez kremu z filtrem jest więc jednym z nawyków, którego należy się pozbyć.
Zobacz też: Witamina D – czy powinniśmy ją suplementować?
Robienie brzuszków może być jednym ze szkodliwych nawyków
Ćwiczenia mięśni brzucha, w tym właśnie brzuszki, to dobra metoda wspomagająca spalanie tkanki tłuszczowej. Wiele osób zapomina jednak, że same brzuszki to zbyt mało, aby marzyć o płaskim brzuchu.
Jeśli chcesz schudnąć, oprócz ćwiczeń mięśni brzucha musisz wprowadzić do swojego życia kilka innych nawyków, np. zdrową dietę i regularne ćwiczenia fizyczne.
Suplementy diety
Pokutuje przekonanie, że im więcej witamin dostarczamy swojemu organizmowi, tym lepiej dla naszego zdrowia, jednak nie jest to cała prawda. Nadużywanie suplementów diety może nieść ze sobą różne zdrowotne konsekwencje, dlatego też należy stosować je z zalecania i pod nadzorem lekarza.
Na co dzień zdecydowanie lepiej czerpać minerały i witaminy ze zdrowej i zrównoważonej diety.
Wybielanie zębów należy do chorobliwych nawyków
Wybielanie zębów to dość kusząca opcja dla osób, które marzą o śnieżnobiałych zębach. Niestety produkty i zabiegi wybielające mogą wywoływać skutki uboczne takie jak pęknięcia szkliwa, nadwrażliwość czy zmiana smaku.
Samo wybielanie jest także jednym z nawyków, które łatwo mogą przemienić się w obsesję czy uzależnienie.
Sprawdź także: Naturalne wybielanie zębów: poznaj produkty
Używanie patyczków do uszu
Większość z nas uważa, że czyszczenie uszu to niezbędny element codziennej higieny, ale często zapominamy, że woskowina to naturalny środek odkażający, który chroni ucho przed bakteriami i zarazkami. Gdy pozbywamy się jej całkowicie, narażamy się na występowanie infekcji.
Zdecydowanie najgorsze jest jednak używanie do tego patyczków, gdyż zamiast czyścić, najczęściej wpychamy woskowinę do środka, co powoduje zatkanie się ucha. Może to prowadzić do problemów ze słuchem lub nawet do jego utraty.
Jedzenie za dwoje w ciąży
Wiele kobiet żyje w przekonaniu, że będąc w ciąży muszą jeść za dwoje, aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość substancji odżywczych. Jest to oczywiście mit, który w rezultacie prowadzi do nadmiernego przybierania na wadze podczas ciąży, a to z kolei wywołuje kolejne problemy, takie jak cukrzyca, komplikacje podczas porodu czy zbyt duża masa ciała płodu.
Jedzenie za dwoje to jeden z najbardziej szkodliwych mitów i nawyków. Dlatego właśnie lekarze zalecają jedynie uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety kwasem foliowym, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Donini, L. M., Savina, C., & Cannella, C. (2003). Eating habits and appetite control in the elderly: The anorexia of aging. International Psychogeriatrics. https://doi.org/10.1017/S1041610203008779
- Motghare, V., Kumar, J., Shivalingesh, K. K., Kushwaha, S., Anand, R., Gupta, N., … Singh, I. (2015). Association between harmful oral habits and sign and symptoms of temporomandibular joint disorders among adolescents. Journal of Clinical and Diagnostic Research. https://doi.org/10.7860/JCDR/2015/12133.6338
- Provenza, F. D., & Balph, D. F. (1987). Diet learning by domestic ruminants: Theory, evidence and practical implications. Applied Animal Behaviour Science. https://doi.org/10.1016/0168-1591(87)90218-8