7 produktów, które powinieneś jeść, aby chronić skórę przed słońcem

Oprócz dbania o skórę z zewnątrz, musimy również spożywać pewne pokarmy, które pomagają nam dostarczyć niezbędnych składników odżywczych do naprawy, regeneracji i ochrony od wewnątrz.
7 produktów, które powinieneś jeść, aby chronić skórę przed słońcem
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skóra jest największym organem w ciele i z oczywistych względów jednym z najważniejszych. Dlatego tak ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem. Pełni rolę bariery ochronnej organizmu wewnętrznego przed otaczającym go środowiskiem. Z drugiej strony odgrywa też główną rolę w niektórych procesach życiowych.

Jednakże, ponieważ skóra jest bezpośrednio narażona na toksyny i promieniowanie, ich agresywne działanie z czasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Chociaż światło słoneczne przynosi pewne korzyści przez pory, przedłużona ekspozycja na te fale powoduje oparzenia, przebarwienia i niektóre choroby.

Niezbędne jest więc podjęcie środków zapobiegawczych, aby chronić skórę przed słońcem. W tym celu należy stosować filtry przeciwsłoneczne i zwiększać spożycie pokarmów, które minimalizują szkodliwe skutki. W przestrzeni, którą poświęcamy temu tematowi poniżej, chcemy wyróżnić 7 najlepszych produktów, które warto często spożywać.

1. Jagody i czerwone owoce chronią skórę przed słońcem

Jagody i czerwone owoce to małe owoce o wysokim poziomie witaminy C. To przeciwutleniacz, który hamuje uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki wywołane ciągłym przebywaniem na słońcu.

Substancja ta uczestniczy ponadto w tworzeniu kolagenu i elastyny, dwóch substancji, które utrzymują skórę jędrną i wolną od niedoskonałości.

Ponadto dostarczają interesujących ilości niezbędnych minerałów i wody, niezbędnych do przyspieszenia regeneracji komórek po kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

2. Gorzka czekolada

Gorzka czekolada, wyprodukowana z zawartością ponad 60% kakao, jest dobrym uzupełnieniem ochrony skóry przed działaniem słońca. Wysoka zawartość flawonoidów, które okazały się być silnymi przeciwutleniaczami, poprawia zdolność komórek do samonaprawy po oparzeniach.

Dopóki jej spożycie jest umiarkowane, dostarcza organizmowi witamin i minerałów, które ograniczają stres oksydacyjny.

3. Marchewki

Marchew to produkt dobrze znany w pielęgnacji skóry. Jest bowiem głównym źródłem beta-karotenu, przeciwutleniacza, który w organizmie jest syntetyzowany w witaminę A.

Ten niezbędny składnik odżywczy jest kluczem do naprawy tkanek komórkowych, ponieważ wzmacnia skórę właściwą i zmniejsza negatywny wpływ słońca, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Cosmetic Dermatology.

W rzeczywistości działa jak naturalny filtr. Dzięki temu możemy zażywać krótkich kąpieli słonecznych bez ryzyka wystąpienia szkodliwych zmian.

4. Niebieska ryba

Tłusta ryba jest maksymalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Jest to rodzaj zdrowego oleju, który zwiększa przepuszczalność błon, aby osiągnąć optymalne funkcjonowanie komórek.

Jego spożywanie pomaga w stanach zapalnych tkanek, jednocześnie redukując działanie wolnych rodników i słońca. Potwierdzają to badania opublikowane w Biochemical Society Transactions.

To, w połączeniu z zawartością witaminy E, przyspiesza proces naprawy skóry, szczególnie w przypadku oparzeń i wyprysków.

Niektóre polecane odmiany to:

  • Sardynki
  • Łosoś.
  • Makrela.
  • Sardele.

5. Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste zawierają silne przeciwutleniacze, które zostały powiązane z zapobieganiem rakowi skóry i zmarszczkom.

Zawierają beta-karoten, a także kwas foliowy i witaminę E. Ich spożywanie poprawia aktywność komórek i tworzy warstwę ochronną przed promieniami słonecznymi UV.

Najważniejsze z nich to:

  • Szpinak
  • Jarmuż.
  • Boćwina
  • Brokuły.
  • Sałata.
  • Seler.
  • Pietruszka.

6. Oliwa z oliwek

To niezbędny składnik diety śródziemnomorskiej. Tym samym jest również jednym z najlepszych suplementów pielęgnujących skórę przed oparzeniami i przedwczesnym starzeniem.

Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które po wchłonięciu usprawniają proces regeneracji komórek, jednocześnie hamując uszkodzenia oksydacyjne.

Zawiera również duże ilości witaminy E i polifenoli, które są niezbędne do stworzenia bariery ochronnej przed szkodliwym działaniem promieni UV.

7. Jabłka

Oprócz tego, że są pyszne i bardzo wszechstronne w przepisach kuchennych, jabłka to owoce o najwyższej zawartości polifenoli.

  • Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu zwalczają i odwracają szkody wyrządzone przez wolne rodniki.
  • Te związki roślinne kontrolują stany zapalne, regulują pH skóry i wzmacniają aktywność komórkową niezbędną dla optymalnej naprawy.

Warto wspomnieć, że zawierają również wodę, niezbędny składnik do utrzymania nawilżenia.

Popraw swoją dietę, aby chronić swoją skórę przed słońcem

Włączenie wszystkich tych składników do regularnej diety jest idealne, aby skóra była młoda i wolna od schorzeń związanych z działaniem słońca. Spróbuj zwiększyć ich spożycie i odkryj, jak dobrze chronią Twoją skórę przed słońcem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jaramillo Flores ME., Cocoa flavanols: natural agents with attenuating effects on metabolic synrome risk factors. Nutrients, 2019.
  • Kong R., Cui Y., Fisher GJ., Wang X., et al., A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular and clinical properties of human skin. J Cosmet Dermatol, 2016. 15 (1): 49-57.
  • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
  • 91-107). Springer, Berlin, Heidelberg.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.