7 kroków by zredukować stres
W dzisiejszym zabieganym świecie, nie ma osoby, która nie doświadczyłaby stresu na własnej skórze. Żyjemy coraz szybciej, coraz więcej się od nas wymaga, niemal na każdym kroku stykamy się z sytuacjami , które powodują stres. Jak sobie z nimi radzić? Przygotowaliśmy 7 metod, które skutecznie pomogą wam pokonać stres.
Jak zredukować stres?
1. Weź głęboki, a nie płytki oddech
Głęboki oddech dotlenia mózg i zmniejsza stres, dobrze działa także na koncentrację.Większość ludzi nie wie, jak wziąć głęboki oddech. Zamiast tego oddychają powierzchniowo, co może wywołać hiperwentylację płuc.
Połóż dłonie na brzuchu, w okolicy żołądka, pozwól by twoje ciało ułożyło się w sposób naturalny. Następnie, weź głęboki oddech i obserwuj jak twój brzuch i klatka piersiowa powoli unoszą się do góry. Z każdą chwilą, gdy wykonujesz powyższą czynność, staraj się myśleć o oddechu, co się z nim dzieje. Jak przechodzi powoli przez nozdrza, aż do płuc. Przytrzymaj powietrze przez kilka sekund w płucach, a następnie wypuść. Seria pięciu głębokich oddechów trzy razy dziennie świetnie redukuje stres.
Głębokie oddychanie przynosi niesamowite korzyści, przekonał się o tym już niejeden. Jest szczególnie pomocne w radzeniu sobie ze stresem. W jaki sposób? Najważniejsze, byś pozwolił swojemu umysłowi skoncentrować się na czymś, co pozwoli mu wypocząć. Głęboki oddech może mu to zapewnić.
2. Daj mięśniom wypocząć
Naprzemienne napinanie i rozluźnianie danych grup mięśniowych jest także niesamowicie ważne. Służy osiągnięciu dwóch celów: naturalnie rozluźnia mięśnie, które po wpływem stresu spinają się, a także odwraca uwagę od niepokojących spraw, pozwalając umysłowi skoncentrować się na rzeczach, nie związanych ze stresem.
Nie zapomnij o rozciąganiu. Napnij mięśnie, utrzymuj napięcie przez 10 sekund, a następnie powoli rozluźnij. Tą samą czynność możesz wykonywać dla różnych grup mięśniowych. Sam wybierasz, które partie mięśni będziesz teraz ćwiczyć. Na przykład, zacznij od stóp i kostek, przejdź do rozciągania i napinania nadgarstków, ramion i pleców, a następnie skoncentruj się na swojej szyi i twarzy.
Znajdź chwilkę rano lub po południu, połóż się płasko na plecach, ugnij prawą nogę w kolanie, zapleć o lewą nogę i przekręć biodro w lewą stronę, tak, aby kolana dotykały podłogi. Powtórz ćwiczenie, tym razem z lewą nogą. Możesz też przyciągnąć kolana do klatki piersiowej i trzymać w pozycji przez kilka sekund.
3. Połącz się z ziemią
Po całym dniu wypełnionym stresem, siadasz bez ruchu i masz nadzieję, że napięcie samo zniknie. Nic bardziej mylnego. Sedno leży w ziemi. Wyobraź sobie, że wykonujesz jakąś czynność fizyczną, która sprowadza cię z powrotem do rzeczywistości. To pozwoli ci powrócić do ustalonego porządku, zaczynasz skupiać się na domowych robotach tj. sprzątanie, pranie, prasowanie, organizacja domu. Możesz także poczytać, zadzwonić do przyjaciela lub po prostu wziąć jakiś przedmiot np. piłeczkę i zaciskać ją w dłoni. Najważniejsze, by nie siedzieć samemu w domu lub bezmyślnie oglądać telewizję.
4. Wymiana myśli
Techniki pomagające zmienić myślenie istnieją od lat i są naprawdę niezawodne, trzeba tylko wiedzieć, jak z nich korzystać. Za każdym razem, gdy pojawi się jakaś negatywna myśl, która sprawia, że zaczynasz się denerwować, powiedz sobie “stop”. Napisz ją sobie na kartce i trzymaj jako talizman, a zobaczysz, że z czasem pojawią się inne, alternatywne myśli. Są one proste i bardziej racjonalne. Dają ci więcej spokoju i pomagają spojrzeć na świat z szerszej perspektywy.
Przykładowo, jeśli podejrzewasz, że możesz zostać zwolniony z pracy, ponieważ spóźniłeś się na jedno z najważniejszych spotkań, zatrzymaj tę myśl i zastąp ją inną, bardziej racjonalną, np. “Jestem tylko człowiekiem. Korki uliczne się zdarzają i nie da się ich przewidzieć. Moje poczucie własnej wartości nie zależy od bycia idealnym pracownikiem”.
5. Odkrywaj różne obrazy
Zamknij oczy i postaraj się pomyśleć o bezpiecznym miejscu, w którym panuje cisza i spokój. To może być twój dom, plaża, las, miejsce, które kojarzy ci się z kimś kochanym, z ulubionym zwierzakiem. następnie wyobraź sobie, że dzieje się coś niesamowitego. Wchodzisz w to z otwartymi ramionami, chwytasz całym sobą. Co słyszysz? Co czujesz? Co widzisz? Bądź dokładny i postaraj się pogłębić postrzeganie obrazu, dopracować szczegóły, aż poczujesz, że poziom stresu opada. Spróbuj tego dwa razy dziennie.
6. Zaakceptuj niepokój
Zauważenie i zaakceptowanie objawów stresu to pierwszy krok, do zmniejszenia jego władzy nad tobą. Przyznaj, że się boisz i przyjrzyj się negatywnym myślom, które masz. Czy to jest niebezpieczne i niekomfortowe? Zazwyczaj stres jest czymś, co wyprzedza przyszłe zdarzenia, pojawia się, gdy zaczynasz panikować, boisz się o to, co zdarzy się w przyszłości. Niepokoją cię rzeczy, które jeszcze nie minęły lub które nigdy tak naprawdę się nie wydarzą. Zakładasz, że czai się w nich jakieś ukryte niebezpieczeństwo. Tak właśnie działa stres. Zniekształca on twoje myśli i nastawia cię na takie właśnie myślenie.
7. Ćwicz
Każdy wie, że ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny. które wywołują doskonałe samopoczucie oraz inne stany euforyczne. Ćwiczenia to nie muszą być tylko wycieńczające treningi wytrzymałościowe, czy treningi na siłowni trzy razy dziennie. Chodzi przede wszystkim o to, by być aktywnym na tyle, na ile pozwala na to nasze ciało, np. 15-30 minutowe spacery raz lub dwa razy dziennie.
Mogą to być również ćwiczenia wydolnościowe, jak jazda na rowerze, krótki, ale szybki spacer, gra w tenisa, czy golfa. Zajęcia z jogi czy pilatesu, są także świetnym pomysłem. Większa aktywność oznacza lepsze samopoczucie. Pamiętaj, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i jesteś uzależniony od telewizji, będziesz potrzebował więcej czasu, aby polepszyć samopoczucie i zmniejszyć działanie stresu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Meadows, J. (2017). Stress. In Spirit and Capital in an Age of Inequality. https://doi.org/10.4324/9781315413532
- Rodrigues, S. M., LeDoux, J. E., & Sapolsky, R. M. (2009). The Influence of Stress Hormones on Fear Circuitry. Annual Review of Neuroscience. https://doi.org/10.1146/annurev.neuro.051508.135620