Zredukuj cellulit dzięki ćwiczeniom

· Kwiecień 16, 2015

Cellulit jest bez wątpienia jednym z największych koszmarów kobiet. Ta pomarszczona, mało estetyczna skóra formułuje się najczęściej na nogach, udach i pośladkach. Szczególnie w lecie skutecznie odbiera nam ochotę do zakładania krótkich spódniczek, czy stroju kąpielowego, a w sytuacjach intymnych zabija naszą pewność siebie. Czas z tym skończyć i poznać kilka prostych ćwiczeń redukujących cellulit, które pozwolą nam cieszyć się świetną figurą i dobrym samopoczuciem przez cały rok.

Cellulit i kilka informacji o nim

Niestety prędzej czy później cellulit dopada większość kobiet. Dlatego nie martw się, gdy telewizja bez przerwy serwuje Ci reklamy ze szczupłymi modelkami o gładkiej, nieskazitelnej skórze. One też go mają! Nawet te najszczuplejsze. Istnieją różne rodzaje cellulitu, a najczesciej spotykany to cellulit wiotki i cellulit twardy (popularnie nazywany skórką pomarańczową).

Powstaje na skutek nieprawidłowego krążenia w warstwie skóry zwanej podkórną tkanką tluszczową. Konsekwencją tego jest zachwianie równowagi pomiędzy tkanką tluszczową i łączną w tym miejscu. Dalej prowadzi to do nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tluszczowej i powstawania grudek, fałd i nierówności. Zatem aby choć w minimalny sposób zapobiec temu procesowi, zadbaj o swoją aktywność fizyczną i ćwicz swoje mięśnie ud i pośladków. Oprócz tego nie można zapominać o zrównoważonej diecie. Te sposoby na pewno nie spowodują, że cellulit zniknie, jednak na pewno dadzą widoczną poprawę. Polecane jest wchodzenie i schodzenie ze schodów, spacery, bieganie, a także aerobic. Co do kremów antycellulitowych nie zostało jeszcze udowodnione, że są skuteczną walką z nim. Przyczyna może tkwić w tym, że aby doczekać się efektów, trzeba je stosować regularnie i przez długi czas. Innym sposobem są masaże i zabiegi drenażu limfatycznego, które mogą pomóc, jednak nie wyeliminują cellulitu całkowicie. Wiele kobiet dzisiaj decyduje się na zabieg liposukcji, która też nie zagwarantuje zniknięcia problemu.

2#:Cellulit.jpg

Ćwiczenia eliminujące cellulit na brzuchu

Kiedy decydujemy się na ćwiczenia, początki powinny opierać się na spacerze, bieganiu lub jeździe na rowerze. Jeżeli trenujesz trzy razy w tygodniu, do swoich zajęć możesz dołączyć następujące ćwiczenia:

 • Dzień 1: klasyczne brzuszki (4 serie po 15 powtórzeń), brzuchy z ekscentryczną pracą mięśni (3 serie po 10 powtórzeń), unoszenie kolan w leżeniu płasko (3 po 20), unoszenie prostych nóg w leżeniu płasko (3 po 15), skłony boczne z ciężarkami (4 po 20).
 • Dzień 2: brzuszki ze skrętem tułowia z rękami splecionymi na karku (przez 10 minut), klasyczne brzuszki (3 po 10), unoszenie kolan w leżeniu na skośnej ławce (4 po 20).
 • Dzień 3: klasyczne brzuszki (4 serie po 15 powtórzeń), skłony boczne z ciężarkami (3 po 10), brzuszki ze skrętem tułowia (10 minut), unoszenie prostych nóg w leżeniu płasko (4 serie po 15).

>3#:Cellulit.jpg

Ćwiczenia eliminujące cellulit na pośladkach i udach

 • Przysiady: z lekkim drążkiem (nie więcej niż 2,5kg) nogi rozstawione na szerokość ramion, przysiadamy najniżej jak to możliwe, wypinając przy tym pośladki (4 serie po 15 powtórzeń).
 • Odwodzenie nogi na zewnątrz w pozycji stojącej: jedną ręką trzymay drążek w pozycji pionowej oparty o podłogę, a nogą przeciwną wykonujemy wymachy na zewnątrz najwyżej jak to możliwe. 3 serie po 10 powtórzeń na każdą nogę.
 • Odwodzenie nogi na zewnątrz i do wewnątrz w pozycji stojącej: 3 serie po 10 powtórzeń na każda nogę.
 • Wymachy nogi do tyłu w pozycji stojącej: drążek trzymamy z przodu obiema rękami, a jedną nogą wykonujemy wymachy do tyłu. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 10 powtórzeń na każdą nogę.
 • Wymach nogi na zewnątrz w pozycji leżącej bocznej: kładziemy się na boku, jedna rękę kładziemy na biodrze, a drugiej używamy do podparcia. Nogę wolna podnosimy do góry. Wykonujemy 3 serie po 15 powtórzeń na każdą nogę.

4#:Cellulit.jpg

Ćwiczenia eliminujące cellulit na nogach

 • Przysiady w rozkroku: drążek umieszczamy na barkach i szeroko rozstawiamy nogi. Uginamy kolana do 90°. W momencie schodzenia do przysiadu, jak i wracania do pozycji wyjściowej, plecy powinny być proste. Wykonujemy 3 serie po 20 powtórzeń.
 • Martwy ciąg: stajemy w rozkroku mniejszym niż szerokość barków z drążkiem trzymanym w wyprostowanych rękach na wysokości pasa biodrowego. Uginamy się w pasie tak, aby linia pleców była prostopadła do linii podłogi, a potem wracamy do pozycji wyjściowej. Nogi powinny pozostać proste w kolanach. Wykonujemy 3 serie po 15 powtórzeń.
 • Przysiady wykroczne: umieszczamy drążek na barkach i stawiamy jedną nogę krok do przodu, po czym wykonujemy głęboki przysiad na nodze wykrocznej. Druga noga podczas przysiadu również posuwa się do przodu. Wykonujemy 4 serie po 10 powtórzeń na każdą nogę.
 • Unoszenie nogi w pozycji leżącej: kładziemy się na boku i unosimy wolną nogę podpierając się przy tym łokciem o podłogę.

5#:Cellulit.jpg

Wskazówki przydatne w walce z cellulitem

Zastosuj poniższe rady, a na pewno jeszcze bardziej uwydatnisz efekty codziennego treningu:

 • Spaceruj przynajmniej pół godziny dziennie: dzięki temu poprawisz cyrkulacje krwi i spalisz trochę tłuszczu. Po kilku tygodniach zauważysz, że napięcie skóry jest znacznie lepsze.
 • Zamiast używać windy, skorzystaj ze schodów: ta odrobina wysiłku poprawi twoją kondycję fizyczną, oraz napięcie mięśni. Pomoże też zrzucić kilka kilogramów.
 • Nie noś zbyt ciasnych spodni: szczególnie dżinsów. Uniemożliwiają one pozbycie się przez skórę toksyn i zbędnych płynów.
 • Bierz prysznic w zimnej wodzie: jest to łatwy, skuteczny i ekonomiczny sposób redukcji skórki pomarańczowej.
 • Nie pozostawaj długo w tej samej pozycji: bez względu na to, czy stoisz, czy siedzisz, przebywanie długo w tej samej pozycji powoduje nieprawidłowy przepływ krwi. Jeżeli praca wymaga od Ciebie długiego pozostawania w bezruchu, co jakiś czas rób sobie przerwy i poruszaj energicznie nogami.

6#:Cellulit6.jpg

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości Tiago Celestino i Erica Menjivara, rząd miasta Buenos Aires, US Army, Sally.