5 kroków, by schudnąć w miesiąc

By wyszczuplić swoją talię, potrzebujesz wprowadzić wszechstronny plan, aby zadbać o dietę i aktywność fizyczną w celu szybszego spalania tłuszczu.
5 kroków, by schudnąć w miesiąc
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli chcesz schudnąć, to musisz być świadoma, że kiedy przybierasz na wadze, to dodatkowy tłuszcz nie zawsze gromadzi się w tych samych częściach ciała. Zależy to od pewnych czynników, takich jak genetyka, jedzenie, nawyki ćwiczeniowe czy zmiany hormonalne.

W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się z Tobą pięcioma podstawowymi krokami. Powinnaś poczynić, aby w miesiąc schudnąć w talii i poprawić ogólny stan zdrowia.

Schudnąć w talii i zadbać o siebie

Bezcelowe jest ślepe trzymanie się diet odchudzających, aby schudnąć w talii. Co więcej, jeśli masz tendencje do gromadzenia się tłuszczu wokół brzucha, to będziesz tracić tłuszcz z innych partii ciała. A ten przy brzuchu będzie uparcie zostawał.

Miarka na talii

Dlatego też niezwykle istotne jest kierowanie się podstawowymi zasadami. Jeśli się do nich zastosujesz, to nie tylko staniesz się smuklejsza w talii, ale także poprawisz ogólne zdrowie i będziesz czuła się lżejsza, z większą dawką energii oraz witalności.

1. Jedz do 80%, by schudnąć

Jedzenie 80% oznacza, że nie powinnaś przyzwyczajać się do uczucia sytości przy spożywaniu posiłków, ale pozostawać odrobinę głodna. Najlepiej osiągnąć punkt, kiedy nie czujesz dłużej głodu, ale mogłabyś zjeść coś więcej, np. deser.

Aby to osiągnąć, musisz nauczyć się właściwego odżywania, przeżuwania jedzenia, bycia zrelaksowaną, braku pośpiechu oraz dekoncentracji podczas posiłków.

Jeśli będziesz tak robić, to szybciej poczujesz zadowolenie i unikniesz przejadania się lub chęci do sięgania po coś jeszcze. Jedzenie 80% pomaga stopniowo wyszczuplać talię, zapobiega zapaleniom, daje poczucie lekkości i redukuje uczucie senności po posiłkach.

2. Dostarcz więcej protein i dobrych tłuszczów

Kiedy chcesz schudnąć, a nie widać postępów, to zwykle myślisz głównie o zredukowaniu kalorii i jesz tylko sałatki. Coraz więcej badań wykazuje, że niskokaloryczne diety są niezdrowe i często powodują efekt jo-jo, tak więc po krótkim czasie odzyskujesz starą wagę, zamiast ją tracić.

Miski z roślinami strączkowymi

Jedzenie protein pomaga wyszczuplić talię, ale musisz to robić z zachowaniem zdrowego rozsądku. Zawsze staraj się dostarczać organizmowi większość protein z warzyw (rośliny strączkowe, orzechy, awokado), jajek, sera czy ryb. Spróbuj ograniczyć mięso, a zwłaszcza wołowinę.

Przy każdym posiłku zwracaj uwagę na to, aby bogaty był w nieco protein.

Z kolei, zdrowe tłuszcze przyspieszą Twój metabolizm i pomogą stracić wagę, tak więc również powinnaś włączyć je do swojej regularnej diety: tłoczone na zimno oleje roślinne, olej awokado czy oleje z orzechów i ziaren.

3. Nie siedź bez przerwy dłużej niż 45 minut

Siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu tłuszczu, zwłaszcza wokół talii. Siedzenie godzinami bez przerwy nie dość, że niekorzystnie wpłynie na Twoją wagę, to jeszcze będzie niosło bardzo złe konsekwencje dla Twojego długoterminowego zdrowia.

Aby tego uniknąć, nastawiaj sobie budzik na każde 45 minut i wstawaj z krzesła, by wykonać jakieś proste ćwiczenia lub po prostu się poruszać. Zaleca się też wykonywanie ćwiczeń o średniej intensywności przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby pobudzić całe ciało.

Również istotne jest otrzymywanie dobrej postury, ponieważ jeśli Twoja część lędźwiowa się osłabi, to spowoduje to zwiększenie się rozmiaru Twojej talii.

4. Masaże wokół talii pozwolą Ci schudnąć

W niektórych przypadkach kiepski obieg krwi czy przepływ limfy, mogą występować w okolicy brzucha i wówczas regularne masaże mogą w takiej sytuacji wiele pomóc. Nadadzą się zarówno masaże na sucho, jak i te z wykorzystaniem olejków czy balsamów do ciała.

Masowanie talii, by schudnąć

Możesz także dodać kilka kropel cytryny lub olejku z rozmarynu, które pomagają eliminować tłuszcz i poprawiają obieg krwi poprzez wzmocnienie efektów masażu. Bardzo efektywne są również maseczki z glinki, które możesz nakładać i w czasie dnia, i w czasie nocy.

5. Regulowanie hormonów

Kobiety przechodzące przez menopauzę często mają podwyższony poziom tłuszczu wokół brzucha. Jednak problem ten może dotknąć kobiet w każdym wieku, nawet jeśli zdrowo się odżywiają i prowadzą aktywny tryb życia.

Poniżej prezentujemy kilka naturalnych suplementów, które pomagają regulować hormony:

  • korzeń maca
  • niepokalanek
  • siemię lniane
  • koper włoski
  • szałwia
  • pochrzyn

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martines RM., Machado PR., Neri DA., Levy RB., et al., Association between watching TV whilst eating and children’s consumption of ultraprocessed foods in United Kingdom. Matern Child Nutr, 2019.
  • Kroeger CM., Hoddy KK., Varady KA., Impact of weigth regain on metabolic disease risk: a review of human trials. J Obes, 2014.
  • Wewege M., Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.