4 hormony stresu - poznaj je bliżej!
Najważniejsze hormony stresu to kortyzol, glukagon i prolaktyna. Jednak to kortyzol ma największy wpływ na fizyczne i psychiczne aspekty naszego ciała i umysłu.
Z drugiej strony, stany stresu wpływają również na hormony płciowe, takie jak estrogen, progesteron i testosteron. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak te hormony wpływają na nasze zdrowie.
Czym jest stres?
Stres to uczucie napięcia fizycznego lub emocjonalnego, które jest efektem dowolnej sytuacji lub myśli, która powoduje uczucie niepokoju, nerwowości lub frustracji.
Kiedy osoba cierpi na stres, doświadcza nie tylko zmian psychicznych, ale także fizycznych. W pewnych okolicznościach może również pojawić się stres o charakterze psychologicznym. W takich przypadkach element postrzegany przez człowieka jako stresujący powoduje zmiany w aktywności fizycznej i organicznej.
Ponadto w długotrwałych sytuacjach tego typu aktywują się hormony związane ze stresem. Są one odpowiedzialne za fizyczne zmiany, przez które przechodzi nasze ciało.
Co dzieje się z hormonami, gdy pojawia się stres?
Układ hormonalny jest powiązany ze stanami stresowymi i reakcjami. System ten uaktywnia się, gdy pojawiają się stresujące sytuacje, a w konsekwencji przyspiesza pracę nadnerczy.
Powoduje to reakcję łańcuchową różnych hormonów, przy czym kortyzol jest hormonem, który najbardziej zmienia normalne czynności organizmu. Omówimy teraz cztery hormony stresu i ich wpływ na nas.
1. Hormony stresu: kortyzol
Kortyzol to najważniejszy hormon stresu. Organizm wytwarza go w sytuacjach awaryjnych, aby pomóc nam uporać się z problemami i zapewnić szybką i skuteczną reakcję. W ten sposób nasz organizm uwalnia więcej kortyzolu, gdy jesteśmy zestresowani.
W normalnych warunkach komórki naszego organizmu zużywają 90% swojej energii na czynności metaboliczne, takie jak naprawa, odnowa lub tworzenie nowych tkanek.
Jednak w sytuacjach stresowych nasz mózg wysyła polecenia, aby uwolnić większe ilości kortyzolu. Ten hormon jest odpowiedzialny za wytwarzanie większej ilości glukozy we krwi, aby wysłać więcej energii do mięśni.
Jednak kiedy regularnie jesteśmy pod wpływem stresu, poziom kortyzolu stale rośnie. Dlatego zużywamy dużo energii, aby uwolnić glukozę do krwi, co paraliżuje funkcje regeneracji, odnowy i tworzenia nowych tkanek.
Pierwsze objawy podwyższonego poziomu kortyzolu to:
- Brak poczucia humoru,
- Drażliwość,
- Ciągłe zmęczenie,
- Bóle głowy i skurcze mięśni,
- Kołatanie serca,
- Brak apetytu,
- Problemy trawienne.
Przeczytaj także: Kortyzol – zdrowe nawyki obniżające jego wysoki poziom
2. Hormony stresu: glukagon
Trzustka syntetyzuje hormon stresu zwany glukagonem. Jego główne działanie koncentruje się na metabolizmie węglowodanów.
Innymi słowy, glukagon powoduje, że wątroba uwalnia glukozę, kiedy nasz organizm tego potrzebuje, albo z powodu stresującej sytuacji, albo z powodu niskiego poziomu glukozy we krwi. Ta nierównowaga hormonalna może być również niebezpieczna u osób z niektórymi typami cukrzycy.
3. Prolaktyna
Przysadka mózgowa wydziela hormon prolaktyny. Prolaktyna odpowiada za stymulowanie wydzielania mleka u kobiet w okresie laktacji.
W ten sposób, gdy organizm zwiększa poziom prolaktyny, hamowany jest hormon syntetyzujący żeńskie hormony płciowe. W związku z tym wysoki poziom stresu może powodować zmiany w popędzie seksualnym, a także w cyklu menstruacyjnym.
4. Hormony płciowe
Długie okresy stresu wpływają na normalne funkcjonowanie hormonów płciowych, takich jak testosteron, estrogen i progesteron.
Testosteron
Testosteron, męski hormon płciowy, jest szczególnie odpowiedzialny za rozwój męskich cech płciowych, a także za odpowiedź seksualną.
Kiedy występuje wysoki poziom stresu, produkcja testosteronu spada. Dzieje się tak, ponieważ organizm priorytetowo traktuje uwalnianie innych hormonów, takich jak kortyzol, które są bardziej przydatne w obliczu stresu lub niebezpieczeństwa.
Dlatego mogą pojawić się problemy seksualne, takie jak impotencja, zaburzenia erekcji czy brak pożądania seksualnego.
Przeczytaj także: Zwiększenie poziomu testosteronu – 6 skutecznych sposobów
Estrogen
Wysoki poziom stresu zmniejsza uwalnianie estrogenu, co zasadniczo wpływa na pożądanie seksualne, którego zwykle doświadczają kobiety.
Progesteron
Progesteron jest wytwarzany w jajnikach i odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego. Zasadniczo, gdy produkcja progesteronu spada, mogą wystąpić objawy, takie jak skrajne zmęczenie, przyrost masy ciała, bóle głowy, wahania nastroju i brak pożądania.
Hormony stresu: wnioski na zakończenie
Zasadniczo długie okresy stresu powodują uwalnianie hormonów, które mogą powodować zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu. Podsumowując, powinniśmy kontrolować ten stres, aby zapewnić zdrowy i szczęśliwy styl życia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Lupien, S. J., De Leon, M., De Santi, S., Convit, A., Tarshish, C., Nair, N. P. V., … Meaney, M. J. (1998). Cortisol levels during human aging predict hippocampal atrophy and memory deficits. Nature Neuroscience. https://doi.org/10.1038/271
- El estrés crónico pone tu salud en riesgo. (2019). Retrieved 3 March 2021, from https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress/art-20046037
-
Björntorp, P., & Rosmond, R. (2000). Obesity and cortisol. In Nutrition. https://doi.org/10.1016/S0899-9007(00)00422-6
-
Jiang, G., & Zhang, B. B. (2003). Glucagon and regulation of glucose metabolism. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1152/ajpendo.00492.2002