3 sugestie, które pomogą Ci zmierzyć się z rakiem piersi
Wskaźnik wyleczeń raka piersi stale rośnie i zbliża się obecnie do większości przypadków – zwłaszcza gdy choroba jest w pierwszym stadium. Dziś chcemy zaprezentować Ci 3 sugestie, które pomogą Ci zmierzyć się z rakiem piersi.
Rak piersi jest jednym z najczęstszych rodzajów nowotworów u kobiet na całym świecie. Na szczęście jest to również jeden z najlepiej zbadanych rodzajów tego schorzenia. Metody leczenia są stale ulepszane a wskaźnik wyleczeń wynosi prawie 90% w przypadku wczesnego wykrycia. Jak jednak możesz zmierzyć się z rakiem piersi?
Faktem jest, że żadna kobieta nie jest przygotowana na taką diagnozę. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że mniej niż jedna czwarta chorujących kobiet jest obciążona genetycznie lub występują u nich inne czynniki ryzyka.
Sugestie, które pomogą Ci zmierzyć się z rakiem piersi
Rak piersi jest jednym z najczęstszych rodzajów raka. Istnieje jednak wiele badań dotyczących tej choroby i dostępnych jest wiele sposobów leczenia.
Wiadomość o tej chorobie zawsze jest wstrząsającą niespodzianką. Co więcej, może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego kobiet.
Od samego początku najlepiej zachować jak największy spokój. Trudno jest zaakceptować raka piersi – nie tylko samą diagnozę, ale także leczenie i wszystko co wiąże się z chorobą. Jednak niektóre zalecenia mogą pomóc kobietom w tej sytuacji.
Możesz także przeczytać: Rak a spożywanie mięsa – co mówi WHO o tej zależności?
Zdobądź jak najwięcej informacji
Jednym z czynników, które kobiety uważają za najbardziej destabilizujące jeśli chodzi o diagnozę raka jest niepewność. Z tego powodu posiadanie jak największej ilości informacji na temat swojego stanu, leczenia i perspektyw może być bardzo przydatne.
W ten sposób poczujesz się nieco swobodniej jeśli chodzi o decyzje, które musisz podjąć. Dla pacjentek z rakiem ważne jest aby znaleźć specjalistę, który ich wysłucha oraz cierpliwie i uważnie odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości.
Mając to na uwadze, przed pójściem na spotkanie przygotuj sobie listę pytań do lekarza. Mogą one dotyczyć na przykład rodzaju raka z którym masz do czynienia, stopnia jego zaawansowania oraz dostępnych sposobów leczenia, szans wyleczenia itp.
Co więcej, dobrze jest poprosić znajomego lub członka rodziny, aby towarzyszył Ci podczas pierwszych spotkań. W ten sposób łatwiej Ci będzie zrozumieć i zapamiętać wszystko, co powie lekarz. Następnie, po przejściu przez początkowy okres, najlepszym sposobem walki z rakiem piersi jest zaufanie swoim lekarzom.
Oddaj się w ich ręce i postępuj zgodnie z ich zaleceniami.
Szukaj wsparcia psychologicznego i emocjonalnego w walce z rakiem piersi
Kiedy dowiadujesz się, że masz raka piersi, możesz czuć się zdruzgotana. Jednak grupy samopomocowe i wsparcie emocjonalne są wtedy bezcenne.
Chcąc stawić czoła diagnozie, poza leczeniem i zaufaniem do swojego zespołu specjalistów, pomocne okazują się także inne ważne aspekty. Jednym z nich jest wsparcie psychologiczne.
Wielu pacjentek dochodzi do wniosku, że wszystko jest w porządku i sądzą, że z chorobą poradzą sobie same. Jednak prędzej czy później okazuje się, że nie dają rady.
W tych momentach oraz podczas całego procesu leczenia pomoc specjalisty jest kluczowa. W rzeczywistości wsparcie psychologiczne jest korzystne nawet po zakończeniu terapii.
Wsparcie bliskich, rodziny i przyjaciół a nawet pracodawcy i współpracowników ma fundamentalne znaczenie w walce z rakiem piersi. Osoby te zapewnią pacjentom swego rodzaju emocjonalną tarczę ochronną, która jest niezwykle pomocna. Ważne jest, by zaakceptować ich miłość i troskę.
Możesz także chcieć przeczytać: Pierwsze objawy raka piersi – naucz się je rozpoznawać
Staraj się być zajęta i myśl pozytywnie
Proces leczenia raka może być długi i skomplikowany. Pozytywne nastawienie pomaga przebrnąć przez ten trudny czas.
Badania naukowe doprowadziły do znacznych postępów medycyny w tej dziedzinie, a szanse na pokonanie nowotworu piersi są duże. Warto pamiętać, że ten trudny okres jest drogą do wyleczenia. A kiedy to wszystko się skończy, odzyskasz zdrowie.
Skoncentrowanie umysłu na innych rzeczach ma fundamentalne znaczenie. Kobiety, które cierpią na raka piersi powinny mieć świadomość, że ich życie to coś więcej niż tylko choroba. Rak nie powinien być jedyną rzeczą o której myślisz, ale musisz sobie pomóc aby temu zapobiec.
Absorbująca praca jest tu bez wątpienia bezcenna. Ponadto oczywiście w miarę możliwości, staraj się utrzymać bez zmian rytm codziennych zajęć. Nie zaniedbuj również swoich pasji i rób to, co sprawia Ci przyjemność.
Bez wątpienia, w czasie procesu leczenia będziesz niekiedy czuć się wyczerpana i słaba. Jednak nawet wtedy, gdy nie masz ochoty nic robić, powinnaś znaleźć sobie zajęcia, które sprawiają Ci radość. Dzięki temu poczujesz się lepiej a to przyspieszy powrót do zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Asociación española contra el cáncer. 2014. Guía sobre el cáncer de mama. Extraído de: https://www.aecc.es/sites/default/files/migration/actualidad/publicaciones/documentos/cancer-mama-2014.pdf
- Sociedad española de oncología. 2011. Hablemos del cáncer de mama. Extraído de: http://fecma.vinagrero.es/documentos/HABLEMOS_DE_CANCER_MAMA.pdf
- REVISTA MEDICA DE COSTA RICA Y CENTROAMERICA LXXI. 2015. Oncología y cáncer de mama. Extraído de:http://www.binasss.sa.cr/revistas/rmcc/617/art20.pdf