Życie z osobą bipolarną: kilka wskazówek

Życie z osobą bipolarną: kilka wskazówek
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek wyobrażałaś sobie, jak może wyglądać życie z osobą bipolarną? Ci, którzy tego doświadczają wiedzą, że nie jest to łatwe zadanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Życie z osobą bipolarną to niesamowite wyzwanie. Ci, którzy znajdują się w takiej sytuacji, ze względu na ciągłe zmiany emocji porównują ją do wspinaczki na szczyt górski. Nagłe wzloty i upadki mogą być przytłaczające.

Każdy z nas przyzna, że związki za “standardowymi” osobami są skomplikowane. Teraz wyobraź sobie ciągłe przybywanie z osobą, której nastrój stale się zmienia.

Zmiany nastroju u osób z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi są wywoływane przez wiele czynników. Na szczęście ludzie znajdujący się w ich otoczeniu mogą wywrzeć na nie pozytywny wpływ.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe: na czym polegają?

U osoby cierpiącej na zaburzenia afektywne dwubiegunowe pojawiają się ciągłe zmiany nastroju. Czasami wpada w manię, a czasami zanurza się w depresji.

Zmiany nastroju to cecha charakterystyczna zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Dość często zdarzają się epizody manii, po których następują epizody depresyjne lub mieszane.

Kobieta trzymająca maskę - życie z osobą bipolarną

Osoby chore na zaburzenia afektywne dwubiegunowe doświadczają nagłych zmian nastroju. Chociaż istnieje kilka podtypów tych zaburzeń, objawy zawsze w jakimś stopniu wiążą się z epizodami maniakalnymi i depresyjnymi.

Takie zmiany mogą pojawiać się co roku, z dwoma lub trzema cyklami. Z kolei w innych przypadkach może występować jeden epizod, po którym pojawia się kolejny, a cykl trwa kilka dni.

Czego należy oczekiwać podczas epizodu maniakalnego?

Kiedy dana osoba przechodzi przez epizod maniakalny, może:

  • Wyrażać ogromną radość, optymizm, siłę i dobre nastawienie.
  • Odczuwać niepewność, poddenerwowanie lub zagubienie.
  • Mówić szybko i przeskakiwać od razu z jednego tematu na drugi.
  • Czuć, że może robić wiele rzeczy na raz i wiele osiągnąć.
  • Odczuwać kreatywność oraz mieć dużo energii.
  • Mniej spać i odczuwać większe zmęczenie.
  • Czuć, że jej potrzeby nie są spełniane lub że nie otrzymuje tego, czego potrzebuje, a w konsekwencji zacząć przejawiać irytację.
  • Podejmować ryzyko podczas wykonywanych projektów, wpadać w szał zakupów lub bez potrzeby wydawać pieniądze.
  • Odczuwać pobudzenie seksualne.

Na co należy się przygotować podczas epizodu depresyjnego?

  • Dana osoba może być niezwykle smutna.
  • Może nadmiernie się zamartwiać i czuć się porzucona.
  • Może tracić zainteresowanie rzeczami, które wcześniej ją ekscytowały.
  • Zdarzają się problemy z koncentracją.
  • Występuje zmęczenie i apatia.

Jak sama widzisz, osoby z zaburzeniami afektywnymi biegunowymi mogą raz czuć się królami świata, a za chwilę mieć wrażenie, że wszyscy je porzucili. Dzieje się tak z powodu szybkiego przechodzenia z epizodów maniakalnych w epizody depresyjne.

Życie z osobą bipolarną

Życie z osobą bipolarną może być dość trudne. Jednak wsparcie rodziny i partnera mają znaczący wpływ na jej samopoczucie.

Życie z osobą cierpiącą na zaburzenia afektywne dwubiegunowe nie jest proste, co potwierdzają liczne badania przeprowadzone na ten temat. W wielu przypadkach osoby znajdujące się w otoczeniu chorych mogą czuć się urażone lub mieć wrażenie, że naruszana jest ich przestrzeń osobista.

Kobieta w depresji

Poza tym mogą poczuć się zranione i urażone, zwłaszcza z powodu żądań natury seksualnej. Mimo tego badania wskazują, że wsparcie odgrywa nieocenioną rolę.

Każdy, kto żyje z osobą bipolarną, musi pamiętać, że próby zmienienia jej zachowań nie przyniosą żadnych skutków.

Niektórzy, zwłaszcza osoby znajdujące się w związkach, obserwują nawyki swojego partnera oraz jego wygląd i starają się zachowywać w określony sposób, aby nie doprowadzić do popadnięcia w gniew lub depresję. Jednak takie działania nigdy nie będą w stanie zapobiec skrajnym reakcjom osoby z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi.

Podpowiedzi, które ułatwią życie z osobą bipolarną

  • Zwróć się do profesjonalisty, który pomoże zarówno Tobie, jak i osobie bipolarnej, oraz ludziom w Waszym otoczeniu.
  • Jeśli Twój partner nie ma jeszcze postawionej diagnozy, musisz wytłumaczyć mu konieczność zwrócenia się o pomoc do psychologa i podjęcia leczenia, które pomoże mu poprawić jakość jego życia.
  • Okazuj miłość i zrozumienie. Zapewniaj wsparcie zamiast oceniania i potępiania. Najlepsze, co możesz zrobić dla osoby bipolarnej, to pokazać jej, że Ci na niej zależy i chcesz dla niej wszystkiego, co najlepsze.
  • Porzuć wszelkie piętnujące myśli na temat zaburzeń psychicznych. Zrozum, że konsultacja z psychologiem lub psychiatrą to całkowicie normalna sprawa, bo Ci specjaliści mogą pomóc Wam zmienić i poprawić Wasze życie.
  • Zachęcaj osobę bipolarną do aktywności fizycznej, zwłaszcza gdy czuje się przygnębiona. Ćwiczenia poprawią jej samopoczucie i pokażą jej, że nie jest sama. Musi unikać braku aktywności.
  • Nie zmieniaj osoby bipolarnej w ofiarę i nie czuj się odpowiedzialna za to, przez co przechodzi. Jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz brać udział w terapii psychologicznej, aby okazać swoje wsparcie.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Po pierwsze, musisz zadbać o własne zdrowie psychiczne i nie pozwolić, aby pojawiło się wyczerpanie.
  • Zadbaj o swoją formę fizyczną i ćwicz, przestrzegaj właściwej diety oraz rób rzeczy, które sprawiają Ci satysfakcję.

Jeśli będziesz przestrzegać tych wskazówek, z pewnością poczujesz się lepiej. Przydadzą się one każdej osobie, która przechodzi przez trudny okres w związku z życiem z osobą cierpiącą na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Osoba z tym rodzajem zaburzeń psychicznych może Cię zranić, ale nie robi tego celowo. Aby poradzić sobie z epizodami maniakalno-depresyjnymi koniecznie zwróć się o pomoc do profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gutiérrez-Rojas, L., Martínez-Ortega, J. M., & Rodríguez-Martín, F. D. (2013). La sobrecarga del cuidador en el trastorno bipolar. Anales de Psicologia. https://doi.org/10.6018/analesps.29.2.124061
  • Herrero Villanueva, J. A., & Serrano Parra, M. D. (2006). Planes de cuidados al paciente con depresión y trastorno bipolar. Oferta Terapéutica En Enfermería de Salud Mental.
  • María, D., Lic, P., Perinot, L., & Gagliesi, P. (2015). Trastorno Bipolar Guía para pacientes, Familiares y allegados. Fundación Foro.
  • Suárez, M. Z., Montes, M. G., Jarabo, D. S., & Forteza, G. L. (2015). Trastorno bipolar. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2015.08.003
  • Trastorno bipolar – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2018). Retrieved 16 September 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/bipolar-disorder/symptoms-causes/syc-20355955
  • Goossens, P. J., Van Wijngaarden, B., Knoppert-Van Der Klein, E. A., & Van Achterberg, T. (2008). Family caregiving in bipolar disorder: caregiver consequences, caregiver coping styles, and caregiver distress. International Journal of Social Psychiatry, 54(4), 303-316.
  • Boyers, G. B., & Simpson Rowe, L. (2018). Social support and relationship satisfaction in bipolar disorder. Journal of Family Psychology, 32(4), 538.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.