Choroby psychiczne: 10 najczęstszych powodów

Choroby psychiczne występują o wiele częściej, niż wielu osobom może się wydawać. Nie jest to jednak coś, czego powinniśmy się ślepo bać. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie poświęcenie kilku minut na to, by nauczyć się lepiej rozumieć te problemy zdrowotne tak, aby pomóc tym, którzy cierpią z ich powodu. Pozwólmy im także żyć szczęśliwym, zdrowym i satysfakcjonującym życiem.
Choroby psychiczne: 10 najczęstszych powodów

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2019

Kiedy mówimy o czymś takim, jak choroby psychiczne, odwołujemy się do popularnych zaburzeń, które przejawiają się przede wszystkim jako drastyczne zmiany w zachowaniu, rozumowaniu lub rozpoznawaniu rzeczywistości.

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę choroby psychiczne mają także mnóstwo innych symptomów, mniej jednak widocznych i efektownych.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy się Ci niektóre z najczęstszych powodów wywołujących choroby psychiczne. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ główny problem polega na tym, że z reguły są one lekceważone, zamiast stać się powodem do podjęcia specjalistycznego leczenia.

Najczęściej występujące choroby psychiczne – 10 przykładów

Choroby psychiczne nie dyskryminują w żaden sposób wieku ani płci osoby, która na nie może zachorować. Tego typu problemy zdrowotne są w stanie pojawić się nagle w ciągu jednego dnia. Ale mogą także narastać stopniowo, bez ostrzeżenia.

W ostatnich latach system publicznej opieki zdrowotnej poświęcił im nieco więcej uwagi. W końcu przecież gdy choroby psychiczne zostaną zdiagnozowane wystarczająco wcześnie, pacjenci mogą znacznie poprawić dzięki temu swoje życie.

Poniżej natomiast zamieszczamy 10 najpopularniejszych schorzeń, które mogą przekształcić się w poważniejsze choroby psychiczne. Szczególnie jeśli nie zostaną poddane leczeniu na czas:

1. Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe są jedną z najczęstszych chorób psychicznych, z jakimi mamy do czynienia w XXI wieku. Mogą pojawić się w różnych stresujących lub niepokojących sytuacjach.

Tego typu problemy w sferze psychicznej mogą się zdarzyć, gdy dochodzi do poważnych zmian w życiu danej osoby. Może to obejmować wszystkie trudne dla tej osoby wydarzenia. Na przykład lęk związany ze zmianą jej pracy, problem związany z kontaktami z rodziną, spotykaniem osób nieznajomych itp.

Lęk i niepokój

Z drugiej strony, ogólny brak równowagi psychicznej także wpływa negatywnie na codzienne życie tej osoby. Wynika to z tego, że zawsze dzieje się w jej życiu coś, co przysparza jej powodów do zmartwień.

Na przykład mogą to być obawy o pozostawienie otwartych drzwi, że ktoś okrada jej samochód, gdy jest zaparkowany, coś złego dzieje się z ukochanym partnerem lub partnerką, być może ma wypadek samochodowy i tak dalej.

2. Schizofrenia

Ludzie chorujący na schizofrenię mogą słyszeć różne głosy lub mieć złudzenia, które atakują ich myśli i powodują, że zmieniają sposób, w jaki się zachowują. Na przykład nakłaniają inne osoby, by wyrządziła krzywdę komuś trzeciemu lub sobie. Ktoś, kto cierpi na to zaburzenie, może się zmieniać dosłownie z dnia na dzień. Czują się niezdolni do kontrolowania swoich monologów dokonywanych w myślach.

Schizofrenia dotyka tak samo mężczyzn, jak kobiety. Zwykle pojawia się między 16 a 30 rokiem życia. Przyczyna występowania tej choroby wciąż jest jednak nieznana. Jeśli chodzi o dostępne metody leczenia, to lekarze zazwyczaj wybierają terapię psychospołeczną i leki przeciwpsychotyczne.

3. Różnego rodzaju fobie

Jest to kolejny rodzaj najczęściej spotykanych obecnie chorób psychicznych. Fobie znacząco przewyższają poziom zwykłego strachu lub niechęć wobec określonej sytuacji, przedmiotu lub zwierzęcia. To coś więcej niż samo tylko nielubienie pająków lub klaunów.

Fobia

Fobia jest irracjonalnym zaburzeniem psychologicznym, które nie pozwala człowiekowi cieszyć się życiem z obawy, że pojawi się na jego drodze przyczyna wywołująca fobię.

4. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Te choroby psychiczne (bo jest ich cała grupa) podlegają pod określenie “zaburzenia nastroju“. Powodują one bardzo przesadne zmiany w stanie emocjonalnym osoby chorej lub przejawiają się poprzez epizody o charakterze maniakalnym.

Na przykład typowe zachowania mogą obejmować wręcz pękanie ze śmiechu w jednej minucie i wybuch płaczu w zupełnie niekontrolowany sposób już w następnej chwili. Tego typu skrajne zachowania mogą powodować problemy z nawiązywaniem relacji społecznych. Jest to oparte na tym, że bliscy im ludzie nie wiedzą, jak zareagować na te drastyczne zmiany w zachowaniu.

5. Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

Kiedy ktoś cierpi z powodu tego zaburzenia związanego z lękiem, doświadcza w jego trakcie licznych obsesyjnych uczuć, obrazów i idei, które nie są prawdziwe. Łączą one strach, stres i ciągłe cierpienie. Jednocześnie osoby takie nieustannie wyobrażają sobie nowe, codzienne problemy.

Tego typu choroby psychiczne wykraczają daleko poza skrupulatne organizowanie wieszaków na ubrania czy też nieustanne ustawianie książek na półce, ponieważ nie wyglądają one wystarczająco dobrze. Osoba cierpiąca na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne może także przejawiać szereg ekstremalnych zachowań.

Na przykład nie będzie chciała następować na linie na podłodze. Będzie chciała dostosować do swoich wymagań dosłownie wszystko, obok czego przechodzi lub z czym ma z do czynienia. Nie będzie w stanie spać, gdy drzwi szafy są otwarte. Będzie chciała przestawiać i układać bez końca te same rzeczy szukając wyimaginowanego porządku i tak dalej.

6. Ataki paniki

Ten kolejny problem pojawia się coraz częściej w obecnym świecie. W trakcie opisywanego tutaj ataku paniki, dana osoba może doświadczać trudności w oddychaniu, mieć zawroty głowy i nudności, poczucie słabości i kołatanie serca.

Taka choroba może również wiązać się z innymi objawami, takimi jak mrowienie w dłoniach, nadmierne pocenie się, uczucie osłabienia i bóle w klatce piersiowej.

Atak paniki

Wszystko wygląda tak, jakby taki ktoś wręcz tonął i nie był w stanie samodzielnie kontrolować otaczającej go sytuacji. Ataki paniki mogą się zdarzyć w każdej chwili, w dowolnym miejscu, z powodu zupełnie irracjonalnego strachu. Są obezwładniające i mogą być dziedziczne. Bez profesjonalnej pomocy mogą także wywoływać agorafobię lub strach przed otwartymi przestrzeniami.

Osoby chore na tego typu choroby psychiczne obawiają się nieustannie, że w każdej chwili mogą mieć atak paniki.

7. Depresja

Jest to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. Ww wielu przypadkach jej przebieg dalece wykracza poza samo tylko cierpienie i smutek.

Zaburzenia o charakterze depresyjnym obejmują poczucie beznadziejności, trudności z wyjściem z łóżka, poczucie niższości, a nawet myśli samobójcze. Kiedy te objawy utrzymują się przez tygodnie lub miesiące, mogą zmienić całe dotychczasowe i przyszłe życie osoby chorej.

Ogólnie rzecz biorąc choroby psychiczne z grupy depresyjnych powodują także poważne problemy w relacjach międzyludzkich.

8. Zaburzenia związane z odżywianiem się

W grupie tego typu zaburzeń znajduje się jadłowstręt psychiczny. Charakteryzuje się on obsesją kontrolowania spożywanego jedzenia i zniekształconym obrazem własnego ciała. Polega to na tym, że chociaż osoba chora może być bardzo szczupła, to wciąż ma ona wrażenie że jest otyła, gdy spogląda sama na siebie w lustrze.

Tego typu choroby psychiczne obejmują również bulimię psychiczną, składającą się z nietypowych wzorców żywieniowych. Może to przejawiać się na przykład w napadach niepohamowanego apetytu, a następnie „oczyszczania się” w celu wyeliminowania tego, co osoba chora spożyła.

Najczęściej chorzy wykorzystują do tego celu środki przeczyszczające lub sztucznie wywoływane wymioty. Może to wynikać z depresji i niskiej samooceny.

9. Osobowość dyssocjalna

Zaburzenie to charakteryzuje się licznymi problemami związanymi z kontaktem z innymi ludźmi. Osoby cierpiące na to zaburzenie unikają wszelkiego rodzaju interakcji z innymi ludźmi. Nie ma tutaj znaczenia, czy są to członkowie rodziny, znajomi czy zupełnie obce osoby.

Osobowość dyssocjalna

Objawami związanymi z tym zaburzeniem mogą być między innymi: nieśmiałość, depresja, samotność, skłonność do przemocy, agresywność, a także wiele innych. Dodatkowo osoby chore odczuwają duży lęk przed odrzuceniem przez otoczenie.

10. Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline

Osoby zmagające się z tą chorobą mają impulsywną i jednocześnie słabą osobowość. To powoduje, że zawsze wątpią we wszystko. Mogą być zupełnie spokojne, a następnie, w ciągu kilku minut, odczuwać napad silnego niepokoju, brak nadziei lub złość.

Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że ludzie z osobowością chwiejną emocjonalnie typu borderline żyją nadmierną pełnią życia. Często mają relacje uczuciowe pełne miłości i intensywności. Jednocześnie przesadnie idealizują zalety swojego partnera.

Choroby psychiczne występują o wiele częściej, niż wielu osobom może się wydawać. Nie jest to jednak coś, czego powinniśmy się ślepo bać. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie poświęcenie kilku minut na to, by nauczyć się lepiej rozumieć te problemy zdrowotne tak, aby pomóc tym, którzy cierpią z ich powodu. Pozwólmy im także żyć szczęśliwym, zdrowym i satysfakcjonującym życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wciórka, B., & Wciórka, J. (1996). Choroby psychiczne – społeczny stereotyp i dystans. Postępy Psychiatrii i Neurologii.
  • Enns, ray W., Robert Swenson, J., McIntyre, R. S., Swinson, R. P., & Kennedy, S. H. (2003). Współwystępowanie depresji i innych chorób. FARMAKOTERAPIA W PSYCHIATRII I NEUROLOGII.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.