Życie jest kruche: nie spiesz się, aby je przeżyć

Czas często wymyka się nam z rąk, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie czekaj, aż będzie za późno, aby zacząć z niego korzystać.
Życie jest kruche: nie spiesz się, aby je przeżyć

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2023

Czas jest jednym z największych skarbów w życiu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jest cenny. Jednak kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi, często mamy złudzenie, że ten zasób jest niewyczerpany. Dlatego marnujemy go na szybkie życie i zostawiamy prawdziwe priorytety, takie jak nasi bliscy, własne szczęście, czy troska o przyszłość.

Wszyscy powinniśmy być bardziej świadomi, że życie jest chwilą i że przychodzimy na świat z policzonymi godzinami. Nie możemy zatrzymać, zapisać ani odzyskać czasu, który już minął.

Niestety, wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie jest za późno. Potem chcą biec za minionymi latami i żałują, że nie wykorzystali ich tak, jak by chcieli. Dlatego chcielibyśmy zaprosić Cię do refleksji nad tym aspektem. Może zdecydujesz, że czas zacząć żyć pełnią życia.

Człowiek, który pozwala sobie zmarnować godzinę swojego czasu, nie odkrył wartości życia. – Karol Darwin

Na co marnujesz czas?

Czy zwykle odkładasz na później chwile z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ masz za dużo pracy? Od miesięcy lub od lat mówisz, że zaczniesz ćwiczyć, ale ten moment nigdy nie nadchodzi? Czy myślisz, że twoje szczęście przyjdzie, gdy w końcu osiągniesz określony cel? Czy obowiązki „nie przeszkadzają” ci w odbyciu upragnionej podróży?

Można by wymieniać dalej… Często spędzamy nasze życie czekając na „jutro”, aby zacząć żyć, ale to jutro może nigdy nie nadejść.

W dzisiejszych czasach większość ludzi jest więźniami czasu. Żyją w pośpiechu, starając się wypełnić swoje obowiązki przed końcem dnia.

To typowy przypadek tych, którzy nigdy nie mają na nic czasu, bo są pochłonięci tak wieloma rzeczami (najczęściej pracą), że życie mija im niezauważalnie.

Ale mamy też drugą skrajność: ludzi, którzy choć mają wystarczająco dużo wolnego czasu, marnują go na rzeczy nieistotne. Na przykład na spędzanie godzin na oglądaniu nudnych programów telewizyjnych, surfowaniu po sieciach społecznościowych i krytykowaniu życia innych.

Niezależnie od przypadku, często spędzamy nasze życie na czynnościach, które nie obniżają ani nie podnoszą jakości naszego życia. W rzeczywistości, pomimo tego, że praca zapewnia nam stabilność ekonomiczną, jeśli jest nadmierna lub nieprzyjemna, może szkodzić ważnym aspektom, takim jak zdrowie psychiczne i fizyczne.

Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak zidentyfikować, co dokładnie kradnie nasz czas, aby z determinacją z tym walczyć. To kwestia osiągnięcia równowagi, w której możemy wykonywać swoje obowiązki, ale nie zaniedbując innych aspektów życia.

Tiempo que se eskapa.
Poczucie, że czas ucieka, jest po części prawdziwe. Ale możemy coś z tym zrobić.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Metoda Nunchi: koreańska technika na szczęście

Daj sobie czas na życie

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do życia na autopilocie, że to normalne, że nie wiemy, jak naprawdę możemy zarządzać naszym czasem. Choć na to zadanie nie ma magicznej recepty, możemy zacząć od wypracowania pewnych nawyków, które codziennie dadzą nam okazję, by żyć pełnią życia. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Rozpoznaj swoje priorytety

Pierwszym krokiem jest sporządzenie listy naszych priorytetów, celów i dążeń. W takim stopniu, w jakim wiemy, czego chcemy i dokąd zmierzamy, będziemy w stanie lepiej kierować i zarządzać naszymi działaniami.

A kiedy mówimy o celach, nie myślimy tylko o kwestiach zawodowych. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty swojego życia, w tym osobiste i społeczne.

Chodzi o to, że ta lista powinna obejmować działania, które poprawiają twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne, a także działania, które pozwalają pielęgnować osobiste relacje.

Żyj chwilą obecną

Jedyne, czego możemy być pewni i na co mamy wpływ, to to, co dzieje się teraz. Przyszłość zawsze będzie niepewna, a przeszłości nie da się zmienić.

Dlatego skieruj swoją energię, aby uczynić teraźniejszość najlepszym czasem. Aby to zrobić, trzymaj się z dala od miejsca, w którym nie chcesz być, rób to, co lubisz, otaczaj się ludźmi, którzy cię doceniają, bądź wdzięczny za dobre rzeczy, które masz, i unikaj pośpiechu.

Szukaj szczęścia i spełnienia każdego dnia.

Dobrze organizuj swój czas

Plany osobiste to doskonałe narzędzie do zarządzania czasem. Jeśli jednak wcześniej nie przypiszemy i nie zarezerwujemy wyłącznej przestrzeni na kluczowe zadania, rutynowe czynności pochłoną cały dostępny czas.

Podobnie jednym ze sposobów na cieszenie się czasem i wykorzystywanie go jest ustalanie terminów realizacji zadań. Pomaga nam to podejmować konkretne działania, wyznaczać granice i mieć większą kontrolę.

Celem jest zarezerwowanie miejsca na to, co ważne, w tym na wypoczynek i przyjemność. Nie zapominajmy, że te chwile są równie ważne jak te, które przeznaczamy na zadania i prace domowe.

Mujer opisz una agenda para organizar el tiempo.
Zarządzanie czasem za pomocą planu to prosty sposób na uporządkowanie priorytetów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: W pogoni za szczęściem: 8 lekcji z tego wspaniałego filmu

Nie spiesz się

Krótko mówiąc, poświęcenie czasu na życie oznacza jego świadome inwestowanie w to, co czyni nas pełnymi i szczęśliwymi ludźmi. Chodzi o to, by docenić to, co mamy tu i teraz, nie oczekując niczego od przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gomes, Christianne, and Rodrigo Elizalde. “Trabajo, tiempo libre y ocio en la contemporaneidad. Contradicciones y desafíos.” Polis. Revista Latinoamericana 22 (2009).
  • Ballenato, G. (2007). Gestión del tiempo. Madrid. Pirámide.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.