Postanowienia noworoczne - co sprawia, że ich nie realizujemy

Istnieje kilka powodów, dla których postanowienia noworoczne zawodzą. Co można zrobić, aby ostatecznie je zrealizować?
Postanowienia noworoczne - co sprawia, że ich nie realizujemy
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje postanowienia noworoczne zawodzą? Na kilka dni przed końcem bieżącego roku często zastanawiamy się, dlaczego tak trudno jest wprowadzić w życie – a zwłaszcza utrzymać – te nawyki, które pozwalają nam dokonywać pozytywnych zmian. Szacuje się, że tylko 8% osób udaje się je spełnić.

W większości przypadków realizacja nowych celów jest podtrzymywana jeszcze w trakcie stycznia i lutego. Po tym czasie większość z nas wraca do starych nawyków. Wydaje się więc, że generowanie długoterminowych zmian jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego tak się dzieje? Spójrzmy.

Postanowienia noworoczne – dlaczego zawodzą?

Badania opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health ujawniły, że chociaż wyznaczanie sobie postanowień noworocznych jest popularnym zajęciem w wielu kulturach, ludzie nie są szczególnie dobrzy w ich dotrzymywaniu.

Istnieje kilka czynników, które wyjaśniają, dlaczego postanowienia noworoczne zawodzą. Wyznaczanie sobie nierealistycznych celów, wprowadzanie zbyt wielu zmian zbyt szybko i zwlekanie to jedne z najczęstszych. Oczywiście istnieją pewne strategie, które zwiększają szanse na sukces.

Najważniejsze jest zacząć rozpoznawać, jakie działania nie pomagają, a co może pomóc wzmocnić dyscyplinę i spójność, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian. W tym artykule omówimy przyczyny niepowodzenia i co zrobić, aby tym razem nie zawieść.

1. Postanowienia noworoczne – nierealne cele

Pamiętaj, jakie są szanse na dotrzymanie postanowień noworocznych. Punktem wyjścia do porażki jest wyznaczenie sobie celów, które są zbyt trudne do osiągnięcia. To nie tylko ogranicza ich realizację w perspektywie średnio- i długoterminowej, ale także staje się wyzwalaczem frustracji.

Konieczne jest rozpoczęcie od obecnej rzeczywistości przed ustaleniem jakiegokolwiek celu. Aby to zrobić, należy zadać kilka pytań, takich jak:

  • Czy cele są wymierne?
  • Czy determinują je czynniki ekonomiczne?
  • Czy są ograniczone czasem?
  • Czy można je podzielić na kilka części?
  • Czy do ich osiągnięcia konieczna jest interwencja osób trzecich?

Idealnie cele powinny być ambitne i osiągalne. Dobrą strategią jest ustalenie ich pod kątem przewidywanego czasu osiągnięcia. Wyznaczanie małych, krótkoterminowych celów to sposób na motywację do realizowania większych osiągnięć.

Kobieta analizująca postanowienia noworoczne.
Przydatne może być zapisanie swoich postanowień, aby uczynić je bardziej namacalnymi i realistycznymi.

2. Dokonuj gwałtownych zmian w bardzo krótkim czasie

Tradycja podejmowania noworocznych postanowień jest zakorzeniona w cywilizacji zachodniej, gdzie przejście z roku na rok jest okazją do przyjęcia nowego stylu życia. Dlatego styczeń to czas na zainicjowanie zmian w diecie i rutynie. Problem? To może być przytłaczające.

Jeśli chodzi o żywność, nagłe zmiany utrudniają utrzymanie diety w perspektywie średnio- i długoterminowej. Po kilku tygodniach często pojawia się tak zwany „efekt odbicia ”, który wyzwala apetyt na jedzenie i prowadzi do niepowodzenia, gdy celem jest utrata wagi.

Sytuacja pogarsza się, jeśli rozpoczyna się bardzo wymagający trening lub jednocześnie realizuje się inne cele: zerwanie z nałogiem, rozpoczęcie nowej kariery zawodowej, zmiana pracy itp.

Pamiętaj, że robienie postępów krok po kroku zwiększa szanse na osiągnięcie celu. Łatwiej osiągnąć sukces, gdy zmiany są wprowadzane stopniowo, aby ciało i umysł mogły się przystosować.

Bardziej niż o „osiągnięcie” celu, chodzi o zmianę stylu życia i przyjęcie zdrowszych nawyków. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie efektów w czasie.

3. Brak śledzenia postępów

Brak przeglądu postępów w realizacji wyznaczonych celów jest również częstą przeszkodą w postępie. Ważne jest, aby co tydzień lub co dwa tygodnie sprawdzać, jakie poczyniono postępy, co można poprawić, a co może przeszkadzać w osiągnięciu celu.

Im bardziej jesteś świadomy tego procesu, tym bardziej prawdopodobne jest, że jesteś na dobrej drodze do sukcesu. Rejestrowanie osiągnięć zwiększa motywację, a przede wszystkim pozwala opracować strategie rozwiązywania problemów, które mogą stanowić barierę.

4. Poddanie się strachowi

Dni mijają, a podekscytowanie związane z realizacją nowych postanowień słabnie. Z kolei uczucie strachu wzrasta. Stanowi to główną przyczynę autosabotażu. Może pojawić się strach przed zmianą, przed opuszczeniem strefy komfortu, przed porażką lub przed samym sukcesem.

Strach wzrasta, jeśli w przeszłości doszło już do jakiegoś niepowodzenia.

W takim przypadku kluczowe będzie wzmocnienie pewności siebie i poczucia własnej wartości. Aby to zrobić, wskazane jest, aby uczyć się nowych rzeczy, doskonalić już posiadane umiejętności, medytować i dbać o siebie fizycznie i psychicznie. Jeśli to nie zadziała, pomocna może być konsultacja psychologiczna.

5. Zwlekanie

Wielu nie udaje się zrealizować noworocznych postanowień, ponieważ odkładają je na później. Wielokrotne rozpraszanie uwagi, ustalanie daty rozpoczęcia i szukanie wymówek uniemożliwi osiągnięcie celu w pożądanym czasie.

Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć cel, po co czekać do poniedziałku lub konkretnej daty? Każdy czas jest dobry, aby zacząć i iść do przodu. Często postrzegany brak czasu ma swoje źródło w źle zainwestowanych godzinach, na przykład spędzanie dużej ilości czasu z telefonem komórkowym, grami wideo lub innymi rodzajami rozrywki.

Musisz mieć jasny cel i priorytetyzować rzeczy, które prowadzą do jego realizacji.

Kobieta wyłącza budzik
Prokrastynacja opóźnia realizację celów, niezależnie od tego, czy są to postanowienia noworoczne, czy inne.

Wskazówki, jak dotrzymać postanowień noworocznych

Jednym z kluczy do dotrzymania postanowień noworocznych jest wyznaczenie sobie konkretnych celów. Oznacza to, że nie myśl tylko „Zmienię dietę”, „Zamierzam więcej ćwiczyć” lub „Zamierzam rozpocząć nowy projekt”, ale jak te zmiany będą wyglądać. Opracuj nową rutynę, harmonogram, strategie itp.

Konkretne planowanie dla każdego celu odgrywa ważną rolę w wiedzy o tym, jak go zrealizować w danym momencie. Aby przytoczyć kilka przykładów, możesz wcielić w życie następujące zasady:

  • „Będę unikać spożywania cukru i ultra przetworzonej żywności” zamiast „Wprowadzę zmiany w mojej diecie”.
  • „Będę chodzić na siłownię trzy razy w tygodniu na co najmniej godzinę” zamiast „Zacznę więcej ćwiczyć”.
  • „Będę brać lekcje angielskiego od 16:00 do 18:00” zamiast „Chcę się uczyć angielskiego”.

Tak więc niezależnie od celu, dokładne sprecyzowanie go ułatwi jego realizację. Oczywiście trzeba do tego dodać zaangażowanie, dyscyplinę i wytrwałość. Aby utrzymać je w czasie, musisz pamiętać, jaka jest Twoja motywacja, dokąd chcesz dojść i co stopniowo osiągnąłeś.

Zmiana stylu życia będzie decydująca dla osiągnięcia celu. Nie ma sensu wyznaczać celów, jeśli Twoje nawyki nie są zgodne z tym, czego chcesz.

Być może będziesz musiał zreorganizować między innymi harmonogramy, czas pracy, rutynę żywieniową i okresy odpoczynku. Tylko w ten sposób można zoptymalizować czas.

Mentalność „wszystko albo nic” nie pomaga

Wiele razy postanowienia noworoczne zawodzą z powodu mentalności „wszystko albo nic”. Uniemożliwia to popełnianie błędów i czerpanie radości z procesu, ponieważ sukces zaczyna być mierzony czarno-białym nastawieniem „wszystko albo nic”, „sukces lub porażka ”. Pamiętaj, że porażka nie jest złą rzeczą. W rzeczywistośći stanowi część drogi do celu.

Uzyskanie wyników może zająć nieco więcej czasu, niż oczekiwano lub mogą pojawić się przeszkody, które zmuszą Cię do rozpoczęcia od zera. Miej to na uwadze, bo bardzo ważne jest unikanie autosabotażu czy odchylania się od głównego celu. Możesz to zrobić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar Cordero MJ, Ortegón Piñero A, Baena García L, Noack Segovia JP, Levet Hernández MC, Sánchez López AM. EFECTO REBOTE DE LOS PROGRAMAS DE INTERVENCIÓN PARA REDUCIR EL SOBREPESO Y LA OBESIDAD DE NIÑOS Y ADOLESCENTES; REVISIÓN SISTEMÁTICA [REBOUND EFFECT OF INTERVENTION PROGRAMS TO REDUCE OVERWEIGHT AND OBESITY IN CHILDREN AND ADOLESCENTS; SYSTEMATIC REVIEW]. Nutr Hosp. 2015 Dec 1;32(6):2508-17. Spanish. doi: 10.3305/nh.2015.32.6.10071. PMID: 26667697.
  • Dickson, J.M.; Moberly, N.J.; Preece, D.; Dodd, A.; Huntley, C.D. Self-Regulatory Goal Motivational Processes in Sustained New Year Resolution Pursuit and Mental Wellbeing. Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, 18, 3084. https://doi.org/10.3390/ijerph18063084
  • It’s January 7: Are You Sticking to Your New Year’s Resolution?. (January 7, 2013). Wharton School of the University of Pennsylvania. Available in https://knowledge.wharton.upenn.edu/article/its-january-7-are-you-sticking-to-your-new-years-resolution/#:~:text=Author&text=Nearly%20half%20of%20Americans%20make,the%20Journal%20of%20Clinical%20Psychology.
  • Rössner SM, Hansen JV, Rössner S. New Year’s resolutions to lose weight–dreams and reality. Obes Facts. 2011;4(1):3-5. doi: 10.1159/000324861. Epub 2011 Feb 18. PMID: 21372604; PMCID: PMC6444530.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.