Zwykłe produkty spożywcze - jak bardzo zabójcze mogą być?

Zwykłe produkty spożywcze - jak bardzo zabójcze mogą być?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Czy wiesz, że istnieją zwykłe produkty spożywcze, które mogą okazać się śmiertelne? W zależności od ilości lub dawki, ich spożycie może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Zapoznaj się dobrze z naszą listą poniżej!

Wszystkie rodzaje żywności i napojów powinny być spożywane w umiarkowanej ilości. Jednak niektóre zwykłe produkty spożywcze mogą być śmiertelne, jeśli są spożywane nieco częściej. Uważaj na nie. Poniżej znajduje się 15 typowych produktów, które stają się śmiertelnym zagrożeniem po przekroczeniu określonej dawki.

Woda

Szklanka wody i inne zwykłe produkty spożywcze.

Powinieneś pić dwa litry dziennie. Jednakże, jeśli pijesz 3 razy więcej niż zalecana ilość, Twoje nerki nie będą miały czasu, aby usunąć nadmiar płyn z organizmu.

Przedawkowanie wody staje się śmiertelne, ponieważ można doświadczyć obrzęku w narządach wewnętrznych, zawału mózgu lub układu oddechowego. Praktycznie możesz zatruć się wodą tak, jak zrobiła to Jennifer Strange po wypiciu ponad 7,5 litra wody podczas konkursu.

Kawa

Kofeina może stać się śmiertelna w ilości 15 gramów, czyli 113 kubków kawy o pojemności 250 ml. W rzeczywistości osoba, która wypije tyle kubków może umrzeć na skutek przedawkowania wody, ponieważ 113 kubków to około 30 litrów wody. Jak widać, śmierć na skutek przedawkowania kawy jest prawie niemożliwa.

Czekolada

Kostka czekolady.

Czekolada zawiera dużą ilość teobrominy, która jest stymulantem ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli spożyjesz 10 kg czekolady w ciągu jednego dnia, przedawkujesz ją.

W rezultacie początkowo wystąpią nudności i biegunka, ale później pojawią się poważniejsze problemy. Niektóre przykłady to napady padaczkowe, krwawienie wewnętrzne, zawał serca i ostatecznie śmierć.

Alkohol

Dla mężczyzn, 1,25 litra alkoholu o stężeniu 40 % czyli 2,5 butelki wódki może okazać się śmiertelne, jeśli wypiją go w ciągu mniej niż godziny bez wymiotów.

Tytoń

Zapalony papieros.

Biorąc pod uwagę, że normalny papieros zawiera 0,8 mg nikotyny, wypalenie 75 papierosów naraz mogłoby Cię zabić.

Marihuana

Dana osoba musiałaby wypalić 680 kg marihuany w ciągu 15 minut lub spożywać jej 22 kg dziennie, aby dawka ta była śmiertelna, co jest oczywiście niemożliwe do zrealizowania.

Nasiona jabłoni

Czerwone jabłuszko.

Zjedzenie 18 jabłek nie jest niebezpieczne dla twojego zdrowia. Jednakże, jeśli pogryziesz nasiona z 18 jabłek i skonsumujesz je, dokładnie je przeżuwając, prawdopodobnie skończy się to problemami ze zdrowiem, ponieważ pestki jabłek zawierają cyjanek.

Pestki wiśni

Pestki wiśni także zawierają cyjanek. Podobnie jak pestki moreli i brzoskwiń oraz gorzkie migdały, które mogą być również śmiertelne dla ludzi. Mając to na uwadze, nigdy nie należy gryźć ani żuć nasion czy pestek tych owoców. W ten sposób możesz zapobiec ryzyku dla Twojego zdrowia.

Banany

Kawałki bananów.

 Banany są bogate w potas, ale przedawkowanie tego minerału jest śmiertelne. Musiałbyś jednak zjeść co najmniej 400 bananów naraz, aby dawka była śmiertelna.

Pomarańcze

Musiałbyś zjeść co najmniej 11 000 pomarańczy w ciągu jednego dnia, aby doświadczyć przedawkowania z ich powodu, co jest naturalnie niewykonalne.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Biszkopt pomarańczowy – pyszny, domowy przepis

Sól

Sól.

Dzienna zalecana ilość soli wynosi 1,5-4 gramów. Śmiertelna ilość soli wynosi 250 gramów spożytych za jednym zamachem,, co daje około 48 łyżek soli.

Chili w proszku

Jeśli jesteś fanem przypraw, szczególnie chili w proszku, powinieneś wiedzieć, że 130 łyżeczek to śmiertelna dawka. Jest to jednak raczej niemożliwe, aby zjeść aż tyle, więc nie musisz się martwić, gdy będziesz urozmaicać swoje danie.

Cukier

Kostki cukru.

Jeśli zjesz 2,5 kg cukru na raz, zjadasz potencjalnie jego śmiertelną ilość. Jednak 2,5 kg to 500 łyżeczek do herbaty, co oznacza, że przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe.

Pasta do zębów

Czy po umyciu zębów połknąłeś trochę pasty do zębów? Nie martw się, nie spowoduje to żadnych szkód. Musiałbyś spożyć co najmniej 24 tubki pasty do zębów, aby dawka ta mogła być śmiertelna.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Pasta do zębów — 12 sposobów na jej wykorzystanie

Zwykłe produkty spożywcze. Dodatkowe informacje

Oczywiście niektóre produkty spożywcze są bardziej niebezpieczne niż inne, w zależności od stanu zdrowia danej osoby. Na przykład śmiertelna ilość cukru dla diabetyków może być znacznie bardziej niebezpieczna niż u osób nie cierpiących na cukrzycę.

To samo dotyczy soli i osób z wysokim ciśnieniem krwi. Najbezpieczniej jest więc nigdy nie jeść nadmiernych ilości jakichkolwiek produktów.

Jednakże ważne jest unikanie stałych tłuszczów podczas stosowania diety. Stałe tłuszcze znajdują się w produktach takich jak masło, smalec lub margaryna. Staraj się nie używać ich podczas gotowania, zamiast tego zastąp ich smak przyprawami.

Powinieneś także wyeliminować smażone potrawy z diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.