Związek między bólami głowy a hormonami

Hormony najbardziej związane z bólami głowy to estrogeny. Dlatego u kobiet często pojawia się pewien rodzaj bólów głowy, gdy zbliża się termin miesiączki. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Związek między bólami głowy a hormonami

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból głowy to bardzo częsty objaw, którego możemy doświadczyć z wielu powodów. Tym sygnałem może dawać o sobie znać prawie każda patologia, od przeziębienia po problem ze wzrokiem. Czy wiesz jednak jaki jest związek między bólami głowy a hormonami?

Chociaż wiele osób o tym nie wie, zaburzenia równowagi hormonalnej mogą powodować liczne dolegliwości, zwłaszcza u kobiet. Dzieje się tak dlatego, że u kobiet hormony ulegają fluktuacjom podczas cyklu miesiączkowego – który trwa około 28 dni.

W ten sam sposób zmieniają się one również w zależności od etapu życia kobiety. Najważniejszymi hormonami u kobiet są estrogeny i progesteron. W tym artykule wyjaśnimy, jaki jest związek między bólami głowy a hormonami i co zrobić, aby je rozwiązać.

Jaki jest związek między bólami głowy a hormonami?

Dzięki licznym badaniom naukowym udało się zweryfikować, że niektóre bóle głowy występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. W szczególności kobiety są bardziej podatne na migreny i napięciowe bóle głowy.

Migreny objawiają się poprzez ostry, przeszywający ból głowy, który zwykle odczuwany jest tylko po jednej stronie czaszki. Bólowi temu towarzyszą też inne objawy, takie jak wrażliwość na światło i nudności.

Z drugiej strony, napięciowe bóle głowy powodują bardziej rozległe dolegliwości. Może być trudno odróżnić je od migreny, ale istnieją pewne różnice. Na przykład migreny mają tendencję do nasilania się podczas ćwiczeń, podczas gdy napięciowe bóle głowy nie.

Fakt, że oba rodzaje bólu występują częściej u kobiet, wskazuje, że istnieje składnik hormonalny, który je powoduje. Dodatkowo hipotezę tę wzmacnia fakt, że większość kobiet doświadcza ich w tym samym momencie cyklu miesiączkowego.

Co ciekawe, wiele z tych bólów pojawia się tuż przed rozpoczęciem miesiączki. Wiąże się to z charakterystycznym dla końca cyklu miesiączkowego spadkiem poziomu estrogenów.

Migrena

Jak objawia się ból związany z hormonami?

Chociaż prawdą jest, że większość kobiet doświadcza tych bólów głowy tuż przed miesiączką, zauważa się też wiele różnic. W niektórych przypadkach ból głowy pojawia się kilka dni wcześniej. W innych dominuje przez cały okres.

Co więcej, zależy to również od wieku kobiety. W miarę zbliżania się menopauzy częstość występowania tych bólów wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ na tym etapie poziom estrogenu znacznie się zmienia.

Intensywność tego objawu może być bardzo upośledzająca. Należy pamiętać, że zmiany hormonalne mają również tendencję do powodowania innych objawów. Na przykład wiele kobiet cierpi na ból brzucha lub zmiany nastroju. Z tego powodu należy zrobić wszystko, co możliwe, aby zmniejszyć dyskomfort osób, które go doświadczają.

Może ci się spodobać również ten artykuł: Hormony – jak ich rozstrój wpływa na masę ciała?

Jak leczyć ból który ma związek z hormonami?

Bóle głowy związane z hormonami można leczyć. W rzeczywistości istnieje wiele metod leczenia, które okazały się skuteczne. Muszą być jednak dopasowane i dostosowane do każdej kobiety i jej preferencji. Niektórzy z tych metod wymieniamy poniżej:

  • Nakładanie lodu na bolący obszar i wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych.
  • Przyjmowanie środków przeciwbólowych. Najbardziej zalecane jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Na przykład ibuprofen. Można je przyjmować zapobiegawczo przed pojawieniem się bólu lub po ustaleniu się objawu.
  • Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Hormonalne środki antykoncepcyjne pomagają wielu kobietom zmniejszyć wahania poziomu hormonów. Powoduje to poprawę lub zmniejszenie częstotliwości większości bólów głowy. Najczęściej stosowanymi środkami antykoncepcyjnymi są tabletki, plastry lub pierścienie dopochwowe.

Jednak efekt każdego z tych środków zależy od kobiety. Jest wiele pacjentek, które nie zauważają ulgi po przyjęciu środków antykoncepcyjnych. Inne zalecane środki dotyczą nawyków i stylu życia. Zaleca się unikanie stresu, kofeiny i tytoniu. Wygląda na to, że te czynniki mogą pogorszyć ból.

Tabletki antykoncepcyjne
Doustne środki antykoncepcyjne są narzędziem farmakologicznym w leczeniu hormonalnych bólów głowy o dużym potencjale

Możesz się zainteresować również tym tematem: Hormony płciowe: jaka jest ich funkcja?

Związek między bólami głowy a hormonami – wnioski

Bóle głowy mają wyraźny związek z hormonami, zwłaszcza u kobiet. Z tym objawem związany jest fakt, że stężenie estrogenów zmienia się podczas cyklu miesiączkowego.

Każda kobieta doświadcza ich jednak w inny sposób. Ponadto nie wszystkie reagują tak samo na ten sam typ leczenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby udać się do lekarza i mieć świadomość, że to samo lekarstwo nie działa identycznie we wszystkich przypadkach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.