Zupa tlalpeno – wypróbuj nasz pyszny przepis!
Czy uwierzysz w to, że zupa tlalpeno pochodzi z Meksyku i podobno ma magiczne cechy? Meksykańczycy wierzą, że potrawa ta daje naszemu organizmowi „kopa” i dostarcza nam dużo energii.
Zupa tlalpeno i jej pochodzenie
Ta ciekawa potrawa ma kilka źródeł pochodzenia, ale najbardziej znanym z nich jest region Veracruz, a zwłaszcza San Agustín de las Cuevas (Tlalpan, Meksyk).
Mówi się, że Antonio Lopez de Santa Anna (jedenastokrotny prezydent Meksyku) uczestniczył w festiwalach odbywających się w tym mieście i pewnego dnia, po kilku dniach świętowania, obudził się z okropnym kacem.
W tej sytuacji poprosił swojego kucharza, aby ten przygotował dla niego zupę, która przywróci jego ciału duszę. Kobieta przygotowała mu rosół z kurczaka z pomidorem, chili, komosą piżmową i solą. Zapytana o nazwę tej pysznej potrawy odpowiedziała: zupa tlalpeno. W ten sposób danie to otrzymało swoją nazwę.
Zupa tlalpeno jest pełna witamin i jest świetna na trawienie. Dodatkowo, jeśli mówimy o oryginalnych przepisach, ten zdecydowanie wygrywa, za bycie najbardziej oryginalnym, a już na pewno za swój kontekst. To dlatego, że wszyscy dobrze wiemy, że meksykańskie jedzenie zawiera wiele pikantnych przypraw o wyjątkowym smaku.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które szukają nowych dróg w gotowaniu i lubią odkrywać kuchnie różnych krajów, nasz przepis na zupę tlalpeno z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby kulinarne.
Mimo że ten przepis nie jest zbyt trudny, jeśli chodzi o przyprawianie i przygotowanie potrawy, są pewne sztuczki, o których należy pamiętać.
Jak zrobić zupę tlalpeno
Przede wszystkim, ważne jest, aby pamiętać, że zupa tlalpeno może stanowić pewne ryzyko dla osób, które cierpią na którekolwiek z tych schorzeń:
- Cukrzyca typu 1 i 2
- Nadciśnienie tętnicze
- Hipoglikemia
- Wysoki cholesterol
- Triglicerydy
- Choroby wieńcowe
Zupa tlalpeno zawiera tłuszcze pochodzące z takich składników jak kurczak, awokado, olej i tym podobne. Dlatego też nie jest zalecana dla osób, które muszą przestrzegać specjalnej diety. Pamiętaj, aby brać takie zalecenia na poważnie.
Składniki
- 4 szklanki bulionu z kurczaka (1 litr)
- 2 piersi z kurczaka bez kości (400 g)
- 50 gramów świeżej komosy piżmowej
- 2 szklanki marchwi pokrojonej w kostkę (270 g)
- 1 łyżka oleju kukurydzianego (15 ml)
- 1 posiekana cebula (około 100 g)
- 3 obrane ząbki czosnku
- 4 pokrojone pomidory (około 400 g)
- 1 gałązka kolendry
- 2 kawałki papryki chile chipotle
- 1 szklanka ciecierzycy (230 g)
- 1 awokado bez pestki, pokrojone w kostkę
- 2 łyżki soli (30 g)
- szczypta czarnego mielonego pieprzu
Przygotowanie
1. Umieść bulion i piersi z kurczaka w dużym garnku na małym ogniu.
2. Gotuj przez 25-30 minut. Wszystko zależy od tego, jaki typ mięsa z kurczaka lubisz.
3. Po tym czasie dodaj pokrojoną marchewkę i gotuj przez kolejne pięć minut.
4. W tym samym czasie nalej na patelnię olej kukurydziany. Podsmażaj plasterki czosnku, cebuli i pomidorów przez pięć minut, następnie zblenduj je, aby dobrze się ze sobą połączyły. Otrzymasz konsystencję zupy.
5. Dodaj powstałą zupę do garnka z bulionem, następnie dodaj kolendrę, komosę piżmową, ciecierzycę, paprykę chipotle, sól i pieprz. Gotuj całość przez kolejne 10 minut, aby składniki zmiękły.
6. Po dziesięciu minutach wyjmij z garnka piersi z kurczaka, rozwiń je, a następnie włóż z powrotem do zupy.
7. Podawaj zupę, jak jest gorąca. Na koniec pokrój awokado na plasterki i ułóż je na wierzchu.
8. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci smacznego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). CHILE CHIPOTLE. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Chile_chipotle].
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). DYSPHANIA AMBOSIOIDES. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Dysphania_ambrosioides].
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). CALDO TLALPEÑO. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Caldo_tlalpe%C3%B1o].