Pomidory w słoikach – po co i jak je robić?

Pomidory w słoikach – po co i jak je robić?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Pomidory są popularne na całym świecie. Czy to w sosach, pastach, czy oczywiście keczupie – pomidor stał się podstawowym składnikiem tysięcy receptur. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak wykonać pomidory w słoikach i dlaczego!

Co się dzieje, gdy przygotowujesz pomidory w słoikach?

Passata, pomidory w puszce i przetwory są świetnymi produktami, które warto mieć pod ręką. Jeśli trzymasz je w swojej spiżarni, mogą one być przydatne przez długi czas.

pomidory w słoikach

Jeśli jednak kupisz je w sklepie, będą one zawierać konserwanty. Co prawda pomagają one w długim okresie przydatności do spożycia, ale nie są zbyt zdrowe. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie własnych przetworów z pomidorów w domu.

Jak przygotować pomidory w słoikach

Możesz w to wierzyć lub nie, ale przygotowanie własnych przetworów z pomidorów jest bardzo proste.

przepis na pomidory w słoikach

Oto jak to zrobić:

 1. W dużym garnku gotuj pomidory przez kilka minut. To, co robimy w tym kroku, to zmiękczamy skórkę, aby ułatwić obranie pomidorów. Wskazówka: pomocną sztuczką przy obieraniu pomidorów jest wycięcie symbolu X na spodzie pomidora, zanim zaczniesz je gotować. Dzięki temu skóra lepiej i bardziej równomiernie zmięknie.
 2. Po gotowaniu przez około dwie minuty (dojrzałe pomidory potrzebują mniej czasu) wyjmij pomidory z garnka i włóż do miski z bardzo zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania. Następnie usuń skórkę. Doskonałą opcją przyspieszenia tego procesu jest dodanie do miski kostek lodu. Po ochłodzeniu pomidorów usunięcie skórki będzie znacznie łatwiejsze. Pomaga to również zachować lepszy kolor i smak.
 3. Nie musisz usuwać nasion ani żadnych części wewnętrznych. Obrane pomidory pokrój na ćwiartki i włóż je do szklanego słoika z pokrywką. Napełnij słoik do samego końca. Możesz nieco przycisnąć pomidory, aby zmieścić ich jeszcze więcej.
 4. Gdy wszystkie pomidory znajdą się w słoiku, napełnij go wodą prawie do samego końca. Dodaj łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru. Oprócz walorów smakowych, pomoże to w dłuższym przetrzymaniu pomidorów.
 5. Wytrzyj brzeg słoika do czysta i szczelnie zamknij. Najlepiej jest używać specjalnych słoików przeznaczonych do przetworów. Tego typu słoiki posiadają specjalny pierścień wokół końcówki, który zapewnia wodoszczelność.
 6. Po zamknięciu umieść słoik w garnku z wrzącą wodą. Garnek powinien być wystarczająco duży, aby pomieścił słoik, by ten był całkowicie zakryty.
 7. Po całkowitym zanurzeniu w wodzie gotuj słoik przez 45 minut.
 8. Wyjmij słoik z wody i pozostaw na noc lub na przynajmniej 24 godziny.
 9. Po 24 godzinach trzymaj przetwory w temperaturze pokojowej, bez bezpośredniego światła słonecznego. Teraz możesz używać swoich domowych przetworów przez cały rok.

Dlaczego dobrze jest przygotowywać przetwory z pomidorów?

Przygotowywanie produktów w butelkach lub przetworów zawsze było najlepszym sposobem na utrzymanie ich świeżości. Niezależnie od tego, czy są to pomidory, papryka czy oliwki – jest wiele powodów, aby przygotować je w ten sposób.

przetwory z pomidorów

Niektóre zalety butelkowania żywności to:

 • szkło jest higieniczne,
 • taki sposób przygotowania nie zakłóca smaku,
 • w procesie nie ma ingerencji tlenu lub innych gazów; utlenienie lub uszkodzenie żywności jest praktycznie niemożliwe,
 • jedzenie zachowuje świeżość dużo dłużej, niż normalnie,
 • przetwory są odporne na wysokie i niskie temperatury, więc można w ten sposób przygotować wiele potraw,
 • przetwory można łatwo przechowywać i z nich korzystać,
 • nie trzeba martwić się o mikroorganizmy,
 • jedzenie zachowuje zapach i świeżość.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.