Zredukuj rozstępy! - 3 naturalne kuracje
Czym są rozstępy? To ślady lub blizny, które pojawiają się na skórze narażonej na szybkie rozciąganie. Rozstępy mogą się pojawić z przyczyn takich jak ciąża, szybkie przybieranie na wadze, czy też przyjmowanie lekarstw, które mogą zaburzyć proces tworzenia się kolagenu.
Rozstępy pojawiają się w postaci równoległych linii widocznych na skórze. Mogą być różowawe, błyszczące lub blade. Są one głębokie i mają strukturę różniącą się od pozostałej skóry. Wśród osób najbardziej narażonych na występowanie tego problemu znajdują się nastolatki, ale problem ten nie omija również mężczyzn i to już od wieku nastoletniego.
Rozstępy nie stanowią w żaden sposób zagrożenia dla zdrowia człowieka. Postrzega się je raczej jako problem estetyczny, który najczęściej widoczny jest między innymi na brzuchu, udach i pośladkach. Z tego powodu osoby, u których pojawiły się rozstępy, szukają różnorodnych alternatyw, które pozwoliłyby na ich zredukowanie.
Przeczytaj także: Rozstępy – czy można im zaradzić?
Odpowiadając na taką potrzebę w tym artykule chcemy zaprezentować Ci trzy naturalne sposoby, które pozwolą poprawić stan Twojej skóry, gdy tylko będziesz je stosować regularnie.
Ich zdecydowaną zaletą jest to, że są naprawdę proste w przygotowaniu, są ekonomiczne w porównaniu z gotowymi produktami dostępnymi na rynku i przede wszystkim są naturalne. Tak więc do dzieła!
1. Potraktuj rozstępy kuracją z witaminą E
Witamina E stanowi bardzo silny w działaniu antyoksydant, który chroni komórki skóry przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Witamina ta jest odpowiedzialna za zatrzymywanie procesu pogarszania się komórek, co skutecznie opóźnia powstawanie zmarszczek i innych niedoskonałości, które pojawiają się wraz z wiekiem.
Pozytywne efekty działania witaminy E na skórę udowodniono już przy wielu okazjach. Dowiedziono również, że witamina ta pozwala zredukować występujące blizny, rozstępy i plamy skórne.
Przeczytaj również artykuł: Marchewkowa kuracja na rozstępy
Składniki
- 2 kapsułki witaminy E
- 2 krople olejku eterycznego z lawendy
- 1 łyżka ekstraktu rumiankowego (10ml)
Przygotowanie
- Przebij kapsułki z witaminą E i w szklanym pojemniczku wymieszaj je z olejkiem eterycznym z lawendy i z ekstraktem rumiankowym.
Sposób użycia
- Dokładnie wyczyść miejsce, w którym chcesz zastosować mieszankę. Następnie nałóż produkt na skórę wykonując przy tym delikatny masaż okrężnymi ruchami.
- Pozostaw na skórze na około 15 minut i od czasu do czasu pocieraj skórę w celu pobudzenia krążenia krwi.
- Kurację tę stosuj trzy razy dziennie, każdego dnia.
2. Kuracja żelem z aloesu
Żel, który zawarty jest w liściach aloesu to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób mających zaburzenia związane ze skórą. Żel z aloesu jest dobrze znany między innymi ze względu na swoje właściwości nawilżające, które znacznie się przyczyniają do regeneracji spieczonej skóry.
Poza tym żel zawiera substancje, które redukują blizny i rozstępy. Aloes stanowi bogate źródło witamin C i E, które chronią skórę przed zniszczeniami zachodzącymi na poziomie komórkowym, a także biorą udział w produkcji niezbędnego kolagenu.
Przeczytaj również artykuł: Aloes – zrób z niego leczniczy napój
Składniki
- 1 liść aloesu
- 3 łyżki oleju z oliwek (42g)
Przygotowanie
- Pokrój liść aloesu i wyciśnij żel za pomocą łyżki.
- Uzyskany żel dokładnie wymieszaj z oliwą z oliwek.
Przeczytaj również artykuł: Jak pozbyć się Rozstępów?
Sposób użycia
- Dokładnie wyczyść skórę w miejscu zastosowania kuracji. Następnie równomiernie rozprowadź mieszankę tak, by na skórze powstała cienka, równa warstwa.
- Pozostaw na około pół godziny i co jakiś czas masuj skórę tak, aby pobudzić krążenie krwi.
- Aby uzyskać pożądane rezultaty, kurację tę stosuj minimum trzy razy w tygodniu.
3. Kuracja z masła kakaowego
Stosowanie masła kakaowego w formie maseczek nakładanych na skórę pomaga w nadaniu jej pożądanej struktury i polepsza jej elastyczność. Wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów pobudza odbudowę komórek, a to skutkuje pożądanym efektem. W rezultacie skóra zostaje odmłodzona i jest o wiele zdrowsza.
Przeczytaj również artykuł: Rozstępy – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?
W przypadku tej kuracji działanie dodatkowo wzmocnimy stosując witaminę E, pszczeli wosk i olejki eteryczne, które skutecznie odżywiają skórę. W efekcie w bardzo krótkim czasie osiągniesz spodziewane rezultaty.
Składniki
- 0,5 szklanki masła kakaowego (110g)
- 1 łyżka oleju z kiełków zbożowych (14g)
- 1 łyżeczka oleju z witaminą E (14g)
- 1 łyżeczka oleju z pestek moreli (14)
- 2 łyżeczki pszczelego wosku (6g)
Przygotowanie
- Masło kakaowe umieść w naczyniu odpornym na gorącą temperaturę i rozpuść je w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej.
- Kiedy uzyska płynną konsystencję, dodaj olejki z kiełków pszenicy, z witaminą E i z pestek moreli.
- Następnie rozpuść również wcześniej rozdrobniony pszczeli wosk i wymieszaj z pozostałymi składnikami.
Przeczytaj również artykuł: Niedobór witamin w organizmie- najczęstsze objawy
Sposób użycia
- Nabierz o drobinę tak przygotowanego kremu przeciw rozstępom i wcieraj w skórę wykonując delikatny masaż okrężnymi ruchami.
- Pozostaw aż krem wchłonie się w skórę i pozostaw, by działał przez całą noc.
- Możesz używać kremu dwa razy dziennie, każdego dnia.
Czy należysz do osób, którym znacznej wielkości rozstępy odbierają swobodę i sprawiają dyskomfort? Wypróbuj więc zaprezentowane w tym artykule domowe i naturalne kuracje. Zachowuj regularność i przekonaj się, że p niedługim czasie rozstępy zaczną się zmniejszać.
Pamiętaj również, że efekty pojawią się po pewnym czasie, i że są zależne od wielu czynników, między innymi od zwyczajów żywieniowych i stylu życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NCBI. (2018). The effect of Aloe vera gel and sweet almond oil on striae gravidarum in nulliparous women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28521546
- NCBI. (2016). Topical management of striae distensae (stretch marks): prevention and therapy of striae rubrae and albae. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5057295/
- American Academy of Dermatology. Stretch marks: Why they appear and how to get rid of them. https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/stretch-marks
- Al-Himdani S, Ud-Din S, Gilmore S, Bayat A. Striae distensae: A comprehensive review and evidence-based evaluation of prophylaxis and treatment. Br J Dermatol. 2014. doi:10.1111/bjd.12681