Rozstępy – czy można im zaradzić?

· Wrzesień 2, 2015
Aby zapobiec rozstępom zaleca się zwiększenie spożycia świeżych owoców i warzyw, ponieważ poprzez składniki, w które są bogate, poprawiają one elastyczność i strukturę skóry.

Rozstępy to nieestetyczne ślady w postaci wrzecionowatych pasem, powstające na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Najczęściej pojawiają się na nogach, pośladkach, brzuchu czy piersiach.

Zwykle do podobnych rozciągnięć dochodzi w momencie szybkiego przybrania na wadze lub jej utracie, ciąży, ale również wpływ mają czynniki hormonalne i genetyczne. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym rozstępy zmniejszą swoją objętość i będą mniej widoczne.

Pożegnaj rozstępy raz na zawsze!

Dzika róża i olejek migdałowy

Te dwa produkty w połączeniu świetnie sprawdzają się jako środek stymulujący regenerację uszkodzonej skóry. Zarówno dziką różę, jak i olejek migdałowy powinniśmy aplikować codziennie na miejsca, gdzie występują rozstępy najlepiej zaraz po kąpieli.

Skrzyp polny

Pierwiastek krzemu, który znajdziemy w skrzypie oprócz tego, że jest bardzo korzystny dla organizmu, jest uważany za naturalny składnik, który bezpośrednio wpływa na procesy regeneracyjne organizmu na poziomie komórkowym. Gdy chcemy, by rozstępy stały się mniej widoczne, może on okazać się bardzo pomocny.

Aby w odpowiedni sposób go użyć, należy użyć litr 40%-owego alkoholu, umieścić w nim 100g skrzypu, wkropić od ośmiu do dziesięciu kropli soku z cytryny i marynować przez co najmniej jeden miesiąc. Po upływie zalecanego czasu należy otrzymany preparat rozcieńczyć z połową litra wody.

Mieszanką smarujemy dotknięte rozstępami miejsca przynajmniej dwa razy dziennie.

Krem z marchewki

2#:Marchew-rozstępy.jpg

Najpierw należy ugotować marchewki do miękkości, a następie rozdrobić je na jednolitą masę. Otrzymane purée umieszczamy na obszarach ciała, gdzie występują rozstępy i pozostawiamy do działania na pół godziny.

Po zakończeniu zmywamy preparat zimną wodą, co jest bardzo ważne, ponieważ woda gorąca może jeszcze bardziej uszkodzić skórę dotkniętą rozstępami.

Cudowne maści na rozstępy

Krem z buraków, brzoskwini i marchewki

Jeżeli któreś z Twoich rozstępów są jasnego koloru to idealny moment na to, aby się ich pozbyć! Preparat należy przygotować ze skórek buraka, pięciu brzoskwiń i marchwi. Wszystkie składniki mieszamy aż do uzyskania jednolitej masy i nakładamy na pożądane miejsca.

Kremy na bazie awokado

Naturalne kremy świetnie utrzymują skórę nawilżoną, a tym samym pomagają zapobiec powstawaniu rozstępów i zmniejszają widoczność tych, które już powstały. Jeżeli dzięki podobnym kremom uda nam się zwalczyć problem należy pamiętać, że aby rozstępy nie powróciły, należy kontynuować ich aplikację, dzięki czemu skóra będzie sprężysta i nawilżona.

3#:Krem z awokado-rozstępy.jpg

Krem z awokado i aloesu

Aloes w połączeniu z awokado ma niesamowitą moc regeneracyjną. Jak odpowiednio przygotować preparat?

Składniki:
 • pół awokado
 • liście aloesu
 • łyżeczka oliwy z oliwek

Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i mieszamy aż do uzyskania gładkiej masy. Po zakończeniu okrężnymi ruchami nakładamy na miejsca, w których powstały rozstępy i pozostawiamy na 20 minut. Po upływie zalecanego czasu zmywamy preparat zimną wodą.

Krem z awokado, płatków owsianych i olejku migdałowego

Podobnie jak w wypadku kremu z aloesem wszystkie składniki blendujemy ze sobą aż do uzyskania gładkiej masy. Zamiast aloesu umieszczamy dwie łyżki płatków owsianych, a zamiast oliwy z oliwek łyżeczkę olejku migdałowego. Po nałożeniu i odczekaniu dwudziestu minut preparat należy zmyć ciepłą wodą.

Krem z awokado, miodu i cytryny

Sposób przygotowania jest taki sam jak w poprzednich przypadkach. Połowę awokado blendujemy z dwiema łyżkami miodu i łyżeczką soku z cytryny. Pozostawiamy na 20 minut, a po zakończeniu zmywamy ciepłą wodą.

Jak uniknąć powstawania rozstępów?

4#:rozstępy.jpg

Aby uniknąć problemów z rozstępami, przede wszystkim należy utrzymać stałą wagę ciała. Gwałtowne przybieranie kilogramów i ich tracenie jest główną przyczyną tego, że skóra ulega rozciągnięciu i pęka, czego efekty później są trudne do usunięcia. Z doświadczenia wiemy już, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego podamy kilka prostych zasad, których przestrzeganie spowoduje, że rozstępy przestaną być naszym koszmarem.

Dobrym rozwiązaniem szczególnie dla kobiet w ciąży, które są bardziej narażone na pojawienie rozstępów, są masaże. Do wykonywania można użyć olejków migdałowego lub z pszenicy. Inne produkty i zasady, które mogą posłużyć w momencie walki z rozstępami to:

 • masło kakaowe, którym należy smarować pośladki, piersi, nogi i brzuch przynajmninej dwa razy dziennie
 • olej różany, w którym znajdziemy witaminę A i E. Smarujemy nim obszary skóry najbardziej narażone na rozszerzanie. Produkt ten jest szczególnie polecany dla osób trenujących podnoszenie ciężarów, które również narażone są na tego typu problemy
 • witamina C jest bardzo ważnym składnikiem, który wspomaga produkcję kolagenu. Ponadto, pomoże uniknąć powstawania nowych rozciągnięć skóry
 • pamiętaj o diecie bogatej w białko
 • pij dużo wody! To bardzo ważne, aby organizm był dobrze nawodniony
 • nie jedz tłustych potraw. Pamiętaj, że tłuszcze najpierw gromadzą się właśnie w pośladkach, na brzuchu i w nogach
 • zwiększ spożycie owoców i warzyw, ponieważ poprzez składniki, w które są bogate, poprawiają one elastyczność i strukturę skóry
 • nie zapominaj o ćwiczeniach! Poprawią one sprężystość Twojej skóry