Pozbyć się rozstępów? - Sprawdzone sposoby

Leczenie miejscowe może poprawić ich wygląd, ale ostateczne rozwiązania zazwyczaj wymagają operacji. Aby zapobiec rozstępom powinniśmy wzbogacić diętę w witaminy A, C, D oraz cynk.
Pozbyć się rozstępów? - Sprawdzone sposoby

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Gdy skóra nadmiernie się rozciąga, mogą pojawić się na niej plamki, linie czy paski, najczęściej różowe lub nawet fioletowe. Jak pozbyć się rozstępów?

Na początku są one bardzo widoczne i mają intensywny kolor, ale z czasem zaczynają blaknąć.  Jednak samoistnie nie znikną na dobre. Trzeba w tym kierunku zadziałać i wspomóc procesy regeneracyjne skóry.

Problem rozstępów dotyka przede wszystkim takich części ciała jak uda, pośladki, ramiona, brzuch czy piersi. Pamiętaj, że nie jest to poważna dolegliwość i nie warto marnować czasu ani pieniędzy na specjalistyczne zabiegi. Można bowiem pozbyć się rozstępów prostymi, domowymi sposobami.

Jeśli jednak bardzo zależy Ci na uwolnieniu się od tego problemu, czytaj dalej, a być może znajdziesz sposób, jak to osiągnąć.

Jak pozbyć się rozstępów naturalnymi metodami?

Zanim zabierzesz się za walkę z rozstępami, warto wiedzieć, jakie są główne przyczyny ich pojawiania się:

  • ciąża
  • szybkie chudnięcie lub przybieranie na wadze
  • zażywanie kortykosteroidów
  • przyspieszony wzrost, zwłaszcza w okresie dojrzewania
  • przyrost masy mięśniowej, głównie na nogach i ramionach
  • czynniki dziedziczne, np. zespół Marfana albo zespól Ehlersa-Danlosa
  • długotrwałe zażywanie sterydów

Jak się ich pozbyć?

Sposób, w jaki możesz pozbyć się rozstępów, zależy od ich głębokości i stopnia świeżości. Od nowych rozstępów możesz uwolnić się za sprawą kremów z tretinoiną, które pomagają odbudować skórę.

Niestety tego typu kremy są skuteczne tylko w pierwszych sześciu tygodniach od pojawienia się rozstępów na skórze. Jeśli jesteś w ciąży, stosowanie takich kremów nie jest wskazane, gdyż ich wpływ na płód nie jest do końca zbadany.

rozstępy na pośladku

W walce z dość świeżymi rozstępami skuteczna może okazać się także terapia laserowa. Impulsy wysyłane do skóry stymulują bowiem jej regenerację, produkcję kolagenu i elastyny. Za pomocą lasera celowo wywołuje się mikrouszkodzenia skóry, tak aby stymulować jej naturalną odbudowę. Lasery ekscymerowe pobudzają produkcję melaniny, co pozwala na wyrównanie kolorytu skóry.

Na szczęście starszych rozstępów również można się pozbyć, na przykład za sprawą kosmetycznego zabiegu o nazwie mikrodermabrazja. Zabieg ten polega na ścieraniu warstw naskórka za pomocą drobnych kryształków. Oddziałuje on na najbardziej zewnętrzną warstwę skóry i stymuluje wzrost nowych komórek.

Przeczytaj również: Marchewkowa kuracja na rozstępy!

Inne sposoby na eliminację rozstępów

Sposobem na pozbycie się zarówno starych, jak i świeżych rozstępów jest peeling kwasem glikolowym. Podczas zabiegu lekarz najpierw oczyszcza skórę, a następnie aplikuje związek chemiczny, który celowo wywołuje drobne uszkodzenia, aby stymulować naturalną regenerację.

Do walki z rozstępami można wykorzystać także różne kremy i balsamy, takie jak masło kakaowe czy masło shea oraz witaminę E.  Są to środki, których możesz używać do samodzielnego nawilżania skóry w domu, poprawiają one również koloryt skóry.

Dla niektórych osób jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się rozstępów, inne z kolei stosują kremy jako uzupełnienie innych metod. Do stosowania miejscowego można używać także oleju rycynowego, oliwy z oliwek, kwasów owocowych, alg czy innych roślin leczniczych.

W każdym razie, niezależnie czy używasz specjalnych kremów czy chcesz pozbyć się rozstępów operacyjnie, musisz pamiętać, że nie da się ich wyeliminować całkowicie. Warto więc dbać o swoją skórę i pogodzić się z jej drobnymi niedoskonałościami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.