Jak pozbyć się Rozstępów?

· Sierpień 21, 2015
Leczenie miejscowe może poprawić ich wygląd, ale ostateczne rozwiązania zazwyczaj wymagają operacji. Aby zapobiec rozstępom powinniśmy wzbogacić diętę w witaminy A, C, D oraz cynk.

Gdy skóra nadmiernie się rozciąga, mogą pojawić się na niej plamki, linie czy paski, najczęściej różowe lub nawet fioletowe. To właśnie rozstępy. Na początku są one bardzo widoczne i mają intensywny kolor, jednak później zaczynają blaknąć, samoistnie nie znikną jednak na dobre. Problem rozstępów dotyka przede wszystkim takich części ciała jak uda, pośladki, ramiona, brzuch czy piersi. Pamiętaj, że nie jest to poważna dolegliwość i nie warto marnować czasu i pieniędzy na specjalistyczne pozbycie się rozstępów. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na uwolnieniu się od tego problemu, czytaj dalej, a być może znajdziesz sposób jak to osiągnąć.

Skąd się biorą i jak pozbyć się Rozstępów?

Zanim zabierzesz się za walkę z rozstępami, warto wiedzieć, jakie są główne przyczyny ich pojawienia się:

  • ciąża
  • szybkie chudnięcie lub przybieranie na wadze
  • zażywanie kortykosteroidów
  • przyspieszony wzrost, zwłaszcza w okresie dojrzewania
  • przyrost masy mięśniowej, głównie na nogach i ramionach
  • czynniki dziedziczne, np. zespół Marfana albo zespól Ehlersa-Danlosa
  • długotrwałe zażywanie sterydów

Jak się ich pozbyć?

Sposób w jaki możesz pozbyć się rozstępów zależy od ich głębokości i świeżości. Od nowych rozstępów możesz uwolnić się za sprawą kremów z tretinoiną, które pomagają odbudować skórę. Niestety tego typu kremy są skuteczne tylko w pierwszych sześciu tygodniach od pojawienia się rozstępów. Jeśli jesteś w ciąży, stosowanie takich kremów nie jest wskazane, gdyż ich wpływ na płód nie jest do końca zbadany.

2#:rozstępów.jpg

W walce z dość świeżymi rozstępami skuteczna może okazać się także terapia laserowa. Impulsy wysyłane do skóry stymulują bowiem jej regenerację, produkcję kolagenu i elastyny. Za pomocą lasera celowo wywołuje się mikrouszkodzenia skóry, tak aby stymulować jej naturalną odbudowę. Lasery ekscymerowe pobudzają produkcję melaniny, co pozwala na wyrównanie kolorytu skóry.

Na szczęście starszych rozstępów również można się pozbyć, na przykład za sprawą kosmetycznego zabiegu o nazwie mikrodermabrazja. Zabieg ten polega na ścieraniu warstw naskórka za pomocą drobnych kryształków. Wpływa to na najbardziej zewnętrzną warstwę skóry i stymuluje wzrost nowych komórek.

Sposobem na pozbycie się zarówno starych, jak i świeżych rozstępów jest peeling kwasem glikolowym. Podczas zabiegu lekarz najpierw oczyszcza skórę, a następnie aplikuje związek chemiczny, który celowo wywołuje drobne uszkodzenia, tak aby stymulować naturalną regenerację.

Do walki z rozstępami można wykorzystać także różne kremy i balsamy, takie jak masło kakaowe czy masło shea oraz witamina E.  Są to środki, których możesz używać do samodzielnego nawilżania skóry w domu, poprawiają one również koloryt skóry. Dla niektórych osób jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się rozstępów, inne z kolei stosują kremy jako uzupełnienie innych metod. Do stosowania miejscowego można używać także oleju rycynowego, oliwy z oliwek, kwasów owocowych, alg czy innych roślin leczniczych.

W każdym razie, niezależnie czy używasz specjalnych kremów czy chcesz pozbyć się rozstępów operacyjnie, musisz pamiętać, że nie da się ich pozbyć całkowicie. Warto więc dbać o swoją skórę i pogodzić się z jej drobnymi niedoskonałościami.