Znaczenie przedszkola dla dzieci

Przedszkole ma istotne zalety w rozwoju dzieci. Nie tylko uczą się dyscypliny, ale także wzmacniają swoje umiejętności społeczne i poznawcze. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Jeśli tak, czytaj dalej!
Znaczenie przedszkola dla dzieci

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2022

Znaczenie przedszkola dla dzieci wynika z tego, że jest to przestrzeń szkolna, która ma na celu promowanie pracy edukacyjnej i działań związanych z rozwojem najmłodszych. Wejście do tego systemu następuje średnio między 4 a 5 rokiem życia, chociaż zależy to od psychologicznych i społecznych umiejętności dziecka oraz wymagań każdego kraju.

Chociaż prawdą jest, że wychowanie powinno zaczynać się w rodzinie, to nauczyciele uzupełniają i wzmacniają właściwe praktyki wychowawcze. Wspierają też poznawczy, społeczny i emocjonalny rozwój dziecka jako całości w otaczającym je środowisku. Dlaczego więc tak ważne jest, aby dzieci uczęszczały do tych ośrodków od najmłodszych lat?

W przedszkolu dzieci nabywają umiejętności społeczne

Kiedy dzieci zaczynają rozwijać umiejętności społeczne, zyskują nie tylko przyjaciół, ale także inne rodzaje wiedzy. Wchodząc w interakcje z innymi dziećmi, uczą się ustanawiać zasady i ich przestrzegać oraz podejmować decyzje. Dzięki przyjaźniom mogą doświadczać między innymi strachu, gniewu, odrzucenia i agresji. To z kolei pomaga im zrozumieć, co jest właściwe, a co nie.

Zaczynają dostrzegać, jak wygląda pozycjonowanie społeczne i jak działa władza. Uczą się też sytuacji, w których wymagane są różne zachowania. Odkrywają, co jest sprawiedliwe, a co nie, oraz poznają poczucie przynależności do grupy. W szczególności w przedszkolu uczą się porównywać się z innymi dziećmi – większymi, szybszymi, mądrzejszymi – oraz wspierać budowanie własnego wizerunku i poczucia własnej wartości.

Przyjaźnie są naturalną potrzebą, która wyraża się w czasie spędzonym na wspólnych zajęciach. Na tym etapie takie relacje opierają się po prostu na towarzystwie.

Dzieci uczące się umiejętności społecznych w przedszkolu
Przedszkole odgrywa ważną rolę w rozwoju umiejętności społecznych dziecka.

Możesz przeczytać również: Ciekawe zabawy offline dla dzieci

Znaczenie przedszkola dla dzieci: nauka dyscypliny

Dyscyplina odgrywa fundamentalną rolę w ogólnym rozwoju dzieci. Nie tylko wzmacnia ich umiejętności społeczne i bezpieczeństwo, ale także pozwala dostosować się do wielu sytuacji w ich otoczeniu.

W rzeczywistości, szkoła narzuca zestaw wyraźnych i niejawnych reguł regulujących aktywność i relacje członków społeczności, którą tworzą.

Według Cubero w swoim artykule „Dyscyplina w klasie: refleksje na temat procesów komunikacyjnych ” zasady dotyczą osobistego bezpieczeństwa dzieci, aby stworzyć możliwość pracy w środowisku nauki.

Przekroczenie tych zasad może wywołać chaos. Dlatego jako specjaliści od pedagogiki nauczyciele uczą, że dyscyplina jest ważna dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich.

Z kolei w przedszkolu dzieci uczą się dyscypliny, ponieważ zasady są nieliczne, proste i jasne oraz podane przy użyciu słownictwa odpowiedniego do ich poziomu intelektualnego. Ponadto są stale stosowane za pomocą technik wspomagających, zapobiegawczych i naprawczych.

  • Strategie zapobiegania mają na celu zminimalizowanie lub zapobieganie problemom w klasie i szkole.
  • Wspierające strategie regulują zachowanie w obliczu zachowań sprzecznych z kodeksem.
  • Strategie naprawcze to natomiast zasoby, które wskazują, że nieprzestrzeganie zasad lub wytycznych pociąga za sobą konsekwencje.

Znaczenie przedszkola w tworzeniu rutyny zajęć dla dzieci poza domem

Każdy potrzebuje rutyny. Pomaga organizować życie i zapobiegać chaosowi. Dzieci stają się bardziej zdyscyplinowane i uporządkowane, chociaż wskazane jest również szukanie równowagi, aby uniknąć sztywności i nudy.

Ciągłe przebywanie w domu może powodować nudę, a dzieci muszą odkrywać swoje otoczenie. Doskonałą opcją wyjścia z domu jest pójście do przedszkola i włączenie do codziennych zajęć następujących nawyków:

  • Budzenie się każdego ranka o tej samej porze.
  • Każdego ranka wstawanie z łóżka o tej samej porze.
  • Chodzenie do łazienki, ubieranie się, mycie zębów i wychodzenie z domu codziennie o tej samej porze.
  • Jedzenie śniadania lub obiadu poza domem.
  • Odbiór z przedszkola o 16:00
  • Czas zabawy od 16:00 do 17:00
  • Przygotowanie kolacji o 17:00 i zjedzenie kolacji o 17:45
  • Czas kąpieli o 18:30
  • Spędzanie wspólnego czasu jako rodzina o 19:00
  • Oglądanie telewizji od 19:30 do 20:00
  • Chodzenie do łazienki i do łóżka o 20:00
  • Usypianie o 20:30
znaczenie przedszkola
Chodzenie do przedszkola pomaga również dzieciom nauczyć się zdrowych nawyków.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Krzesło do przemyśleń – czy to dobra metoda wychowawcza?

Przedszkole kładzie neurologiczne podstawy pod przyszłą naukę

Neuronauka wykazała, że nie ma rozdziału między logicznym i racjonalnym myśleniem a intuicją i emocjami. Wszystko to pokazuje znaczenie przedszkola dla dzieci, gdzie eksplorują poznawczy wymiar sztuki i zabawy.

Poprzez muzykę, taniec, malarstwo, teatr, poezję i rysunek dzieci mogą przekazywać treści zróżnicowane emocjonalnie. Dziecko uczy się bawiąc się i robiąc coś. Badacze María Muñoz i Alejandro Almonacid stwierdzają: „Zabawa to język prymitywny i głęboki, to opowieść o dzieciach, które zanurzone w świecie dorosłych uciekają w swoisty wyzwalający i magiczny katharsis”.

Znaczenie przedszkola dla dzieci polega na tym, że oferuje im takie podejście do sztuki we wszystkich jej wymiarach, jakiego nie osiągną w żadnym innym momencie swojego życia. Teraz są w momencie największej plastyczności mózgu. W szczególności wynika to z atmosfery prawdziwej i spontanicznej wolności, jaka powstaje w przedszkolu, gdy dzieci mają kontakt ze sztuką, kreatywnością i wszelkimi rodzajami aktywności.

Na tym etapie funkcja symboliczna osiąga najwyższy poziom rozwoju. Soledad Caravaca Iniesta sugeruje „zapoznanie dzieci ze światem sztuki”. Twierdzi, że to daje im jednocześnie „możliwość wyrażania, eksperymentowania, wprowadzania innowacji, tworzenia, zabawy, odczuwania, zaskakiwania, fascynowania i rozwijania wszystkich umiejętności. Ponadto wzmacnia ich samoocenę, pamięć i koncentrację. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby pozwolić im doświadczyć tego, co czują i poczuć to, czego doświadczają”.
Sztuka w dzieciństwie to narzędzie, które stymuluje i wzmacnia wyobraźnię i zdolności twórcze dzieci. Dlatego powinna zajmować miejsce o większym znaczeniu jako siła napędzająca powstawanie przyszłych naukowców, nauczycieli, artystów, badaczy i inżynierów.

Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać dobre przedszkole?

Przy wyborze dobrego przedszkola należy wziąć pod uwagę obiektywne i subiektywne aspekty. Z obiektywnego punktu widzenia możesz poszukać referencji tego ośrodka edukacyjnego u innych zaufanych osób, które mają małe dzieci.

Powinieneś także ocenić miejsce i udogodnienia, aby uniknąć wszelkiego rodzaju wypadków. Rozważ odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Jak bezpieczna jest przestrzeń?
  • Jak duże jest przedszkole?
  • Czy spełnia normy bezpieczeństwa dzieci?

Kolejnym ważnym punktem są pieniądze. Ile wynosi miesięczna opłata za miejsce? Przeanalizuj budżet rodzinny i podejmij świadomą decyzję. Oczywiście zawsze chodzi o zachowanie równowagi między jakością a ceną. Obejrzyj także jadalnię i menu. Czy jedzenie jest zdrowe, a miejsce czyste?

Ważne jest również, aby zadać sobie subiektywne pytanie: czy czuję się komfortowo zostawiając tutaj moje dziecko? Odwiedź to miejsce ze swoim maluchem, aby ocenić jego wrażenia. Jak się będzie czuło w tym miejscu. Pamiętaj, że to Twoje dziecko będzie tam spędzać większość dnia i to ono powinno czuć się swobodnie w nowym środowisku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.