Znaczenie przedszkola dla dzieci
Znaczenie przedszkola dla dzieci wynika z tego, że jest to przestrzeń szkolna, która ma na celu promowanie pracy edukacyjnej i działań związanych z rozwojem najmłodszych. Wejście do tego systemu następuje średnio między 4 a 5 rokiem życia, chociaż zależy to od psychologicznych i społecznych umiejętności dziecka oraz wymagań każdego kraju.
Chociaż prawdą jest, że wychowanie powinno zaczynać się w rodzinie, to nauczyciele uzupełniają i wzmacniają właściwe praktyki wychowawcze. Wspierają też poznawczy, społeczny i emocjonalny rozwój dziecka jako całości w otaczającym je środowisku. Dlaczego więc tak ważne jest, aby dzieci uczęszczały do tych ośrodków od najmłodszych lat?
W przedszkolu dzieci nabywają umiejętności społeczne
Kiedy dzieci zaczynają rozwijać umiejętności społeczne, zyskują nie tylko przyjaciół, ale także inne rodzaje wiedzy. Wchodząc w interakcje z innymi dziećmi, uczą się ustanawiać zasady i ich przestrzegać oraz podejmować decyzje. Dzięki przyjaźniom mogą doświadczać między innymi strachu, gniewu, odrzucenia i agresji. To z kolei pomaga im zrozumieć, co jest właściwe, a co nie.
Zaczynają dostrzegać, jak wygląda pozycjonowanie społeczne i jak działa władza. Uczą się też sytuacji, w których wymagane są różne zachowania. Odkrywają, co jest sprawiedliwe, a co nie, oraz poznają poczucie przynależności do grupy. W szczególności w przedszkolu uczą się porównywać się z innymi dziećmi – większymi, szybszymi, mądrzejszymi – oraz wspierać budowanie własnego wizerunku i poczucia własnej wartości.
Przyjaźnie są naturalną potrzebą, która wyraża się w czasie spędzonym na wspólnych zajęciach. Na tym etapie takie relacje opierają się po prostu na towarzystwie.
Możesz przeczytać również: Ciekawe zabawy offline dla dzieci
Znaczenie przedszkola dla dzieci: nauka dyscypliny
Dyscyplina odgrywa fundamentalną rolę w ogólnym rozwoju dzieci. Nie tylko wzmacnia ich umiejętności społeczne i bezpieczeństwo, ale także pozwala dostosować się do wielu sytuacji w ich otoczeniu.
W rzeczywistości, szkoła narzuca zestaw wyraźnych i niejawnych reguł regulujących aktywność i relacje członków społeczności, którą tworzą.
Według Cubero w swoim artykule „Dyscyplina w klasie: refleksje na temat procesów komunikacyjnych ” zasady dotyczą osobistego bezpieczeństwa dzieci, aby stworzyć możliwość pracy w środowisku nauki.
Przekroczenie tych zasad może wywołać chaos. Dlatego jako specjaliści od pedagogiki nauczyciele uczą, że dyscyplina jest ważna dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich.
Z kolei w przedszkolu dzieci uczą się dyscypliny, ponieważ zasady są nieliczne, proste i jasne oraz podane przy użyciu słownictwa odpowiedniego do ich poziomu intelektualnego. Ponadto są stale stosowane za pomocą technik wspomagających, zapobiegawczych i naprawczych.
- Strategie zapobiegania mają na celu zminimalizowanie lub zapobieganie problemom w klasie i szkole.
- Wspierające strategie regulują zachowanie w obliczu zachowań sprzecznych z kodeksem.
- Strategie naprawcze to natomiast zasoby, które wskazują, że nieprzestrzeganie zasad lub wytycznych pociąga za sobą konsekwencje.
Znaczenie przedszkola w tworzeniu rutyny zajęć dla dzieci poza domem
Każdy potrzebuje rutyny. Pomaga organizować życie i zapobiegać chaosowi. Dzieci stają się bardziej zdyscyplinowane i uporządkowane, chociaż wskazane jest również szukanie równowagi, aby uniknąć sztywności i nudy.
Ciągłe przebywanie w domu może powodować nudę, a dzieci muszą odkrywać swoje otoczenie. Doskonałą opcją wyjścia z domu jest pójście do przedszkola i włączenie do codziennych zajęć następujących nawyków:
- Budzenie się każdego ranka o tej samej porze.
- Każdego ranka wstawanie z łóżka o tej samej porze.
- Chodzenie do łazienki, ubieranie się, mycie zębów i wychodzenie z domu codziennie o tej samej porze.
- Jedzenie śniadania lub obiadu poza domem.
- Odbiór z przedszkola o 16:00
- Czas zabawy od 16:00 do 17:00
- Przygotowanie kolacji o 17:00 i zjedzenie kolacji o 17:45
- Czas kąpieli o 18:30
- Spędzanie wspólnego czasu jako rodzina o 19:00
- Oglądanie telewizji od 19:30 do 20:00
- Chodzenie do łazienki i do łóżka o 20:00
- Usypianie o 20:30
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Krzesło do przemyśleń – czy to dobra metoda wychowawcza?
Przedszkole kładzie neurologiczne podstawy pod przyszłą naukę
Neuronauka wykazała, że nie ma rozdziału między logicznym i racjonalnym myśleniem a intuicją i emocjami. Wszystko to pokazuje znaczenie przedszkola dla dzieci, gdzie eksplorują poznawczy wymiar sztuki i zabawy.
Poprzez muzykę, taniec, malarstwo, teatr, poezję i rysunek dzieci mogą przekazywać treści zróżnicowane emocjonalnie. Dziecko uczy się bawiąc się i robiąc coś. Badacze María Muñoz i Alejandro Almonacid stwierdzają: „Zabawa to język prymitywny i głęboki, to opowieść o dzieciach, które zanurzone w świecie dorosłych uciekają w swoisty wyzwalający i magiczny katharsis”.
Znaczenie przedszkola dla dzieci polega na tym, że oferuje im takie podejście do sztuki we wszystkich jej wymiarach, jakiego nie osiągną w żadnym innym momencie swojego życia. Teraz są w momencie największej plastyczności mózgu. W szczególności wynika to z atmosfery prawdziwej i spontanicznej wolności, jaka powstaje w przedszkolu, gdy dzieci mają kontakt ze sztuką, kreatywnością i wszelkimi rodzajami aktywności.
Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać dobre przedszkole?
Przy wyborze dobrego przedszkola należy wziąć pod uwagę obiektywne i subiektywne aspekty. Z obiektywnego punktu widzenia możesz poszukać referencji tego ośrodka edukacyjnego u innych zaufanych osób, które mają małe dzieci.
Powinieneś także ocenić miejsce i udogodnienia, aby uniknąć wszelkiego rodzaju wypadków. Rozważ odpowiedzi na takie pytania, jak:
- Jak bezpieczna jest przestrzeń?
- Jak duże jest przedszkole?
- Czy spełnia normy bezpieczeństwa dzieci?
Kolejnym ważnym punktem są pieniądze. Ile wynosi miesięczna opłata za miejsce? Przeanalizuj budżet rodzinny i podejmij świadomą decyzję. Oczywiście zawsze chodzi o zachowanie równowagi między jakością a ceną. Obejrzyj także jadalnię i menu. Czy jedzenie jest zdrowe, a miejsce czyste?
Ważne jest również, aby zadać sobie subiektywne pytanie: czy czuję się komfortowo zostawiając tutaj moje dziecko? Odwiedź to miejsce ze swoim maluchem, aby ocenić jego wrażenia. Jak się będzie czuło w tym miejscu. Pamiętaj, że to Twoje dziecko będzie tam spędzać większość dnia i to ono powinno czuć się swobodnie w nowym środowisku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Caravaca Iniesta, S. (2018). Pequeños pintores en acción: Joan Miró, Pablo Picasso, Salvador Dalí, Wassily Kandisky. https://dspace.carm.es/jspui/bitstream/20.500.11914/2223/1/12046-Texto%20Completo%201%20Peque%c3%b1os%20pintores%20en%20acci%c3%b3n_%20Joan%20Mir%c3%b3%2c%20Pablo%20Picasso%2c%20Salvador%20Dal%c3%ad%2c%20Wassily%20Kandinsky.pdf
- Centro para el control y prevención de enfermedades. Ejemplos de rutinas familiares [Internet]. Centro para el control y prevención de enfermedades. 5 de agosto de 2016 [citado 3/12/2020]. Disponible en: https://www.cdc.gov/parents/spanish/essentials/structure/buildingblocks-family.html
- Cubero Venegas, Carmen María. La disciplina en el aula: Reflexiones en torno a los procesos de comunicación.
Revista Electrónica “Actualidades Investigativas en Educación”, julio-diciembre, 2004.vol. 4, núm. 2, p. 7 - Cuicas Zuleyvic. Qué evaluar para elegir un jardín de infancia [Internet]. Eres Mamá. 27 abril, 2020 [citado 3/12/2020]. Disponible en: https://eresmama.com/que-evaluar-para-elegir-un-jardin-de-infancia/
- Gil G., Marielba; Sánchez G., Olga. Educación inicial o preescolar: el niño y la niña menores de tres años. Algunas orientaciones a los docentes. Educere. octubre-diciembre, 2004; volumen 8: pp. 535-543
- Healthy children. ¿Está listo su niño para entrar al kínder? [Internet]. Healthy children. 7/23/2019 [citado 3/12/2020]. Disponible en: https://www.healthychildren.org/Spanish/ages-stages/preschool/Paginas/Is-Your-Child-Ready-for-School.aspx
- Healthy children. La importancia de las rutinas de la familia [Internet]. Healthy children. 2/19/2020 [citado 3/12/2020]. Disponible en: https://www.healthychildren.org/Spanish/family-life/family-dynamics/Paginas/the-importance-of-family-routines.aspx#:~:text=Todas%20las%20familias%20necesitan%20rutinas,son%20habituales%2C%20predecibles%20y%20constantes.
- ¿Por qué los niños necesitan tener amigos? [Internet]. FAROS; 2016 [citado 03/12/2020]. Disponible en: https://faros.hsjdbcn.org/es/articulo/ninos-necesitan-tener-amigos#:~:text=est%C3%A1n%20los%20amigos%3F-,Las%20amistades%20son%20importantes%20para%20ayudar%20a%20los%20ni%C3%B1os%20a,sopesar%20alternativas%20y%20tomar%20decisiones.
- Oyarce, M. F. M., & Fierro, A. A. (2015). Cognición, juego y aprendizaje: una propuesta para el área de la primera infancia. Revista Infancia, Educación y Aprendizaje, 1(1), 162-177. https://rcs.uv.cl/index.php/IEYA/article/view/576/592
- Roa Muñoz, J. M. (2018) Multidisciplinarte. https://repository.udistrital.edu.co/bitstream/handle/11349/12867/RoaMu%c3%b1ozJezzikaMilena2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Solano, A. A., & Chornet, V. G. (2018). El arte en la primera infacia: propuestas destacables. Revista sobre la infancia y la adolescencia, (15), 70-97. https://polipapers.upv.es/index.php/reinad/article/view/9600/10632
- VILCA, Daniela y FARKAS, Chamarrita. Lenguaje y Uso de Etiquetas Emocionales: Su Relación con el Desarrollo Socioemocional en Niños de 30 Meses que Asisten a Jardín Infantil. https://www.scielo.cl/scielo.php?pid=S0718-22282019000200110&script=sci_arttext