Czym jest neuroplastyczność mózgu?

Neuroplastyczność mózgu może pomóc w leczeniu urazów mózgu i przywrócić funkcjonalność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tej interesującej kwestii.
Czym jest neuroplastyczność mózgu?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Neuroplastyczność mózgu, znana również jako plastyczność mózgu, jest jednym z najbardziej znaczących najnowszych odkryć na temat ludzkiego ciała. Jest to zdolność mózgu do zmian i dostosowania się do nowych zachowań lub doświadczeń.

Do niedawna naukowcy uważali, że obwody neuronowe powstają i zmieniają się tylko w dzieciństwie. Innymi słowy, uważali, że niemożliwe jest zmienianie lub nawiązywanie nowych połączeń w wieku dorosłym w oparciu o doświadczenia lub naukę.

Naukowcy odkryli jednak, że nasze neurony mózgowe mogą się stale regenerować. Dotyczy to nie tylko regeneracji anatomicznej, ale także tworzenia nowych połączeń. Ta koncepcja jest powszechnie znana jako „neuroplastyczność”. Chociaż wydaje się to prostym procesem, pozwala mózgowi zregenerować się po urazach lub zaburzeniach.

W dzisiejszym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o neuroplastyczności w mózgu.

Co to jest neuroplastyczność mózgu?

W przeszłości naukowcy uważali, że tkanka nerwowa może zmieniać się tylko we wczesnym okresie życia. Wierzyli, że niemożliwy jest powrót do zdrowia po jakimkolwiek urazie mózgu. W ostatnich latach odkryto jednak, że tak nie jest.

Neuroplastyczność mózgu to zdolność neuronów do regeneracji. Dzieje się to pod względem zarówno anatomicznym, jak i funkcjonalnym. Tak naprawdę jest to proces obejmujący wiele reakcji biochemicznych i metabolicznych. Oznacza to również, że ma duży potencjał adaptacyjny.

Neuroplastyczność odnosi się do sposobu, w jaki nasz układ nerwowy musi tworzyć nowe połączenia. Ponadto, robi to w odpowiedzi na nowe bodźce, informacje, a nawet w celu leczenia uszkodzeń w starych połączeniach.

Neuroplastyczność mózgu

Naukowcy zaczęli zauważać ten problem w latach sześćdziesiątych. Zwrócili uwagę na kilka przypadków dorosłych, którzy doznali udaru mózgu. Zauważyli oni, że w jakiś czas po tym urazie, wielu osobom udało się wyzdrowieć.

Następnie rozpoczęli oni różne testy obrazowania i stymulacji, aby wykazać, że istnieje coś takiego jak neuroplastyczność mózgu. Naukowcy wciąż badają wszystkie aspekty tego zjawiska.

Jak działa neuroplastyczność mózgu?

Synapsa to obszar, w którym neurony komunikują się ze sobą. Kiedy się rodzimy, w korze mózgowej jest tylko ograniczona liczba synaps na neuron. Tak naprawdę specjaliści uważają, że istnieje około 2500 synaps. Z biegiem lat liczba ta wzrasta do prawie 10000 synaps na neuron.

Dzieje się tak, ponieważ w miarę dorastania dużo doświadczamy i uczymy się różnych zachowań. Wszystko to powoduje tworzenie nowych połączeń mózgowych i wzmacnianie już istniejących. Oznacza to jednak również, że te, których nie używasz – giną.

Regeneracja neuronów

Dzięki neuroplastyczności mózgu nowe synapsy mogą tworzyć się lub regenerować przez całe życie. Dzieje się tak dzięki różnym mechanizmom molekularnym i chemicznym. Dlatego za każdym razem, gdy uczysz się nowych rzeczy, synapsy wzmacniają się, a nawet rosną.

Najważniejsze zjawiska, jakie zachodzą, to:

  • Pobudliwość neuronu zostaje odzyskana. Dzieje się tak, ponieważ przywracana jest równowaga między jonami wewnątrz i na zewnątrz neuronów.
  • Części uszkodzonego neuronu regenerują się, szczególnie akson.
  • Odzyskiwane są obwody, które nie były aktywne.

Reakcje te są bardzo skomplikowane. Jednak ich wynik jest taki, że w mózgu znajduje się więcej połączeń.

Znaczenie tego odkrycia

Neuroplastyczność mózgu jest przede wszystkim ważna w leczeniu. Odkrycie, że proces ten istnieje, był dla naukowców informacją, że wiele urazów mózgu można leczyć. Poprzez tworzenie nowych połączeń można przywrócić niektóre funkcje mózgu.

Naukowcy obserwują to na przykład u osób po urazach. Są jednak także inne choroby, które lekarze mogą leczyć dzięki tej wiedzy:

Mamy nadzieje, że specjaliści będą w stanie odkryć jeszcze więcej. Koniec końców, w przyszłości wiedza o mózgu może pomóc w poprawie wielu innych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Costandi, M. (2016). Neuroplasticity. MIt Press.
  • Virginia Garcés-vieira, M., & Camilo Suárez-escudero, J. (2014). Neuroplasticidad: aspectos bioquímicos y neurofisiológicos Neuroplasticity: Biochemical and neurophysiological aspects. Rev CES Med (Vol. 28).
  • Demarin, V., & MOROVIĆ, S. (2014). Neuroplasticity. Periodicum biologorum, 116(2), 209-211.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.