Zmiany koloru ust jako objaw nieprawidłowości

Zmiany koloru ust są często spowodowane obecnością podstawowych chorób. Dowiedz się więcej o tym, co kolor Twoich ust może powiedzieć o Twoim zdrowiu!
Zmiany koloru ust jako objaw nieprawidłowości
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmiany koloru ust, skóry i błon śluzowych wskazują na problemy, ponieważ są one główną barierą obronną organizmu. Ogólnie wyrażają stan zdrowia wewnętrznego. Jednak są chwile, w których mogą wskazywać na obecność jakiegoś stanu, niedoboru lub choroby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co oznaczają zmiany koloru ust!

Usta są jedną z najbardziej wrażliwych i delikatnych tkanek i posiadają ponad milion receptorów nerwowych. Ich kolor wynika z obecności wielu naczyń krwionośnych, które biegną pod ich powierzchnią. Istotną rolę odgrywa również ilość melatoniny, która determinuje pigmentację.

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowy wygląd może mieć kolor od jasnoróżowego do brązowawego. Jednak niektóre zmiany koloru ust mogą wskazywać, że coś jest nie tak. Odmiany te wahają się od częściowych plam do zabarwienia niebieskiego lub fioletowego, białawego i czarniawego.

Przyczyny zmiany koloru ust

Skóra ust jest często podatna na działanie czynników zewnętrznych, które zmieniają jej skład i fizjologię. Palenie jest tego przykładem. Z kolei wiele chorób objawia się zmianami lub uszkodzeniami. Niektóre badania twierdzą, że wygląd tkanek miękkich twarzy odzwierciedla stan leżących pod nimi tkanek twardych.

Zmiany koloru ust mogą wynikać między innymi z długiej listy stanów, takich jak odwodnienie, niedobory żywieniowe i ekspozycja na światło słoneczne. Jednak często są one również klinicznym wyrazem chorób układu krążenia, oddechowych, onkologicznych i hematologicznych.

Białawe usta

Objawy białych lub bladych ust są zwykle spowodowane odwodnieniem i zmniejszeniem liczby czerwonych krwinek we krwi lub niedokrwistością. Na ogół objawowi temu towarzyszy wyraźna bladość, która obejmuje również spojówki, dziąsła i paznokcie.

Szacunki wskazują, że biegunka jest najczęstszą przyczyną odwodnienia, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Ponadto utrata płynów może być skorelowana z krwawieniem wewnętrznym lub zewnętrznym, takim jak obfite krwawienie miesiączkowe.

U większości pacjentów niedokrwistość jest zwykle wynikiem niedoborów żywieniowych. Tak jest w przypadku niskiego spożycia lub wchłaniania żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Ponadto zamiany koloru ust mogą powodować niektóre choroby dziedziczne, takie jak talasemia lub hemofilia.

Zmęczone dziecko.
Anemia objawia się bladością, zmęczeniem i wyczerpaniem. Może wpływać na wydajność u dzieci.

Niebieskie lub sine usta

Niebieskawe usta, skóra i inne błony śluzowe klinicznie diagnozuje się jako sinicę. Czerwony kolor krwi jest wynikiem stężenia hemoglobiny we krwi. Jednak według badań krew staje się ciemna lub fioletowa przy niskim poziomie tlenu,  co wpływa na pojawienie się sinicy.

Oznaki zasinienia warg, palców i błon śluzowych są zwykle wynikiem chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Najczęstsze przyczyny to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, zamartwica mechaniczna i niewydolność oddechowa.

Ponadto sinawe zmiany koloru ust może powodować niewydolność serca, wstrząs, posocznica, niskie temperatury i zatrucie pestycydami. Również niektóre wady wrodzone, takie jak ubytek przegrody międzykomorowej i malformacje naczyniowe, są związane z sinizną ust.

Czarne usta

Czarniawe zabarwienie ust jest zwykle spowodowane uszkodzeniami błony śluzowej jamy ustnej lub procesami promującymi produkcję melaniny. Przebarwienia ust i skóry są powszechne w chorobie Addisona. Jego główną cechą jest niedobór w produkcji kortyzolu i aldosteronu.

Badania szacują również, że ciągłe spożywanie tytoniu i papierosów wpływa na ciemną pigmentację błony śluzowej warg, dziąseł i przyzębia. Ponadto siniaki po urazach i oparzeniach mogą nadać ustom czarne lub fioletowe zabarwienie.

Plamy na ustach

Obecność na ustach plam o różnej średnicy i kształcie może wynikać z długiej listy czynników. Najczęstszą przyczyną jest pigmentacja promieniami ultrafioletowymi  słońca.

Zwykle plamy występują w odcieniach od beżu do ciemnego brązu. Zmiany koloru ust spowodowane przebarwieniami mogą również objawiać się w następujących przypadkach:

 • Hemochromatoza
 • Choroba Laugiera-Hunzikera
 • Choroba Peutza-Jeghersa
 • Nowotwory jamy ustnej
 • Leki przeciwpsychotyczne, takie jak chlorpromazyna

Diagnozowanie i leczenie różnych zmian koloru ust

Ten rodzaj diagnozy opiera się na wszechstronnym badaniu fizykalnym przez lekarza. Podobnie powinno się wziąć pod uwagę obecność innych powiązanych objawów klinicznych, takich jak zmiany w odcieniu skóry w innych częściach ciała.

Obecność oznak i objawów sercowo-naczyniowych lub oddechowych jest pomocna w wskazówkach diagnostycznych. Ponadto lekarz musi wziąć pod uwagę przyzwyczajenia pacjenta, a także historię rodzinną i wszelkie przebyte choroby. W niektórych przypadkach mogą być przydatne biopsje w razie podejrzenia nowotworu.

Leczenie zwykle ma na celu wyleczenie choroby podstawowej, która powoduje przebarwienia ust. W tym celu specjalista może zastosować nawodnienie, uzupełnienie składników odżywczych i podanie tlenu.

Ponadto zastosowanie lasera, intensywnego światła pulsacyjnego, krioterapii i fototerapii służy do leczenia patologii hiperpigmentacyjnych powodujących zmiany koloru ust. Poza tym w ramach terapii lekarz może przepisać pewne leki stosowane miejscowo.

Dziecko z spierzchniętymi ustami.
Zmiany koloru ust często wskazują na choroby jamy ustnej lub ogólnoustrojowe, a leczenie będzie zależeć od diagnozy.

Styl życia i profilaktyka

Skóra ust jest delikatna i trzeba o nią stale dbać. Dlatego używaj balsamów nawilżających i ochrony przeciwsłonecznej, a także ogranicz bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne.

Zrównoważona dieta, która zawiera wszystkie witaminy i minerały, pomaga również zmniejszyć ryzyko anemii i zmiany koloru ust. Dodatkowo pij tyle wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie.

Rzucenie palenia prowadzi do poprawy zdrowia jamy ustnej, układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Możesz więc zacząć od ustalenia celów i ustalenia planu zaprzestania palenia, konsultując się ze specjalistą.

Kiedy skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz zmiany koloru ust

Wczesna identyfikacja zmiany koloru ust poprawia rokowanie większości pacjentów. W związku z tym skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz wzrost lub spadek koloru, zwłaszcza jeśli objawia się innymi objawami.

Poszukaj pomocy medycznej w nagłych wypadkach, jeśli istnieją dowody na niebieskawe lub sinicowe zabarwienie związane z zaburzeniami oddychania. Chodzi o to, że niektóre metody leczenia jakiejkolwiek poważnej choroby zależą od szybkości reakcji, aby zapobiec możliwym powikłaniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mariel Cárdenas J, Arredondo Hernández R, Sánchez Meraz W, Mariel Murga H et al. Análisis Morfológico del Grosor Labial en Individuos Mesofaciales y Braquifaciales en una Población Mexicana. Int. J. Morphol. 2015; 33(4): 1282-1286.
 • Cohen PR. The color of skin: blue diseases of the skin, nails, and mucosa. Clin Dermatol. 2019 Sep-Oct;37(5):468-486.
 • Greenberg SA, Schlosser BJ, Mirowski GW. Diseases of the lips. Clin Dermatol. 2017 Sep-Oct;35(5):e1-e14.
 • De Materán M, Tomat M, Pérez D, Roa B, Meneses R. Terapia de Rehidratacion Oral. Arch Venez Puer Ped. 2009; 72(4): 146-153.
 • Pinzón A. Cianosis central y periférica. Acta Med Colomb. 2016; 41(4): 274-274.
 • Multani S. Interrelationship of smoking, lip and gingival melanin pigmentation, and periodontal status. Addict Health. 2013;5(1-2):57-65.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.