Zmarszczki i zwiotczenie skóry? Oto 7 ćwiczeń zapobiegawczych

Zmarszczki i zwiotczenie skóry? Oto 7 ćwiczeń zapobiegawczych
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przemysł kosmetyczny na przestrzeni wielu ostatnich lat intensywnie pracował nad stworzeniem rozmaitych zabiegów odżywiających skórę, redukujących zmarszczki i minimalizujących negatywny na nią wpływ wywierany przez wolne rodniki.

Wynika to z bardzo prostego powodu. Otóż najzwyczajniej w świecie odbiorcy kosmetyków marzą o tym, aby ich skóra była młodzieńcza i pozbawiona niedoskonałości, a zmarszczki były jak najmniej widoczne (a najlepiej wcale).

Chociaż wiele z produktów dostępnych na rynku ma wystarczająco dobre właściwości, to jednak w ogromnej większości przypadków nie działają one w pojedynkę. Wymagają zamiast tego rozbudowanej, skomplikowanej procedury w celu uzyskania pożądanych rezultatów.

Z tego też powodu profesjonaliści z dziedziny urody i wizażu opracowali także specjalnie dobraną serię ćwiczeń na twarz, która stanowi uzupełnienie codziennej procedury pielęgnacji skóry i dobrego odżywiania.

Pomagają one poprawić kondycję mięśni twarzy i zapewnić im bardziej jędrny wygląd. W efekcie Twoja Twarz będzie sprawiała wrażenie mniej zwiotczałej, a skóra nieco się napnie.

Jak pokonać zmarszczki?

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci 7 najlepszych naszym zdaniem ćwiczeń na twarz. Skutecznie redukują one zmarszczki, a przy tym zajmują naprawdę niewiele czasu, dzięki czemu będziesz mogła je w prosty sposób uwzględnić w swoim rozkładzie zajęć każdego kolejnego dnia.

1. Ćwiczenia policzków znacząco mogą zredukować zmarszczki

Regularnie przeprowadzane opisywane tutaj ćwiczenia na policzki pomagają skutecznie ujędrniać ich mięśnie i poprawić elastyczność Twojej skóry.

Ćwiczenie na policzki

Jak należy wykonywać opisywane ćwiczenie?

 • Wykonaj głęboki wdech, a następnie napełnij policzki powietrzem. Następnie dotknij ich delikatnie palcami i masuj skórę okrężnymi ruchami.
 • Spróbuj utrzymać ciśnienie w ustach przez około 8 sekund, a następnie powoli wypuść powietrze.
  Innym, równie skutecznym ćwiczeniem, jakie także możesz robić jest skręcanie ust. Najpierw mocno w lewo, później w prawo i kilkukrotnie powtarzać tę procedurę.
 • Aby uzyskać jak najlepsze wyniki tego ćwiczenia, powinnaś upewnić się, że wykonywane przez Ciebie ruchy obejmują także lekki nacisk na kości policzkowe. W ten sposób najbardziej skutecznie uda Ci się zredukować zmarszczki w tym obszarze twarzy.

2. Ćwiczenia na twarz redukujące zmarszczki wokół oczu

Ćwiczenia na zmarszczki oka są kluczowe dla złagodzenia niepożądanego efektu opadających powiek i zminimalizowania tak zwanych “kurzych łapek wokół zewnętrznych kącików oczu.

Regularne wykonywanie opisanych poniżej ćwiczeń pozwoli Ci na dłużej zachować gładką i jędrną skórę, a także na dłużej zapobiegać powstawaniu głębokich zmarszczek oraz opadającej skórze powiek.

Jak należy wykonywać opisywane ćwiczenie?

 • Zakreśl na swojej twarzy kręgi za pomocą palców serdecznych i kciuków, tak jakbyś robiła sobie niewidzialne okulary.
 • Połóż palce wokół oczu i użyj ich do delikatnego napinania skóry wokół oczu z góry na dół i z dołu do góry.
 • Wykonaj około 20 delikatnych mrugnięć oczami, przytrzymaj je mocno zaciśnięte przez kilka sekund, a następnie szeroko otwórz i zrelaksuj się przez kilkanaście sekund.
 • Inną możliwością godną polecenia na zmarszczki wokół oczu jest umieszczenie palców wskazujących na każdej z brwi i lekkie ich uciśnięcie.
 • Gdy już to zrobisz, spróbuj unieść brwi przezwyciężając siłę nacisku, a następnie rozluźnij mięśnie. Teraz powtórz całą procedurę 15 razy. Ćwiczenie to pozwoli Ci zapobiec osłabieniu skóry górnych powiek i w efekcie ich późniejszego zwisania.

3.Ćwiczenia na obszary skóry wokół kącików ust

Ponieważ skóra wokół ust jest cieńsza niż w innych częściach ciała, często z tego właśnie powodu jej jędrność pogarsza się zauważalnie. Zazwyczaj wynika to bezpośrednio z braku pielęgnacji i ćwiczeń tej części twarzy.

Kąciki ust

Dzięki opisanym poniżej prostym zabiegom można zauważalnie ujędrnić skórę wokół swoich ust. Co więcej, ćwiczenie to doskonale uzupełnia także działanie kremów redukujących zmarszczki.

Jak należy wykonywać opisywane ćwiczenie?

 • Otwórz usta tak szeroko, jak tylko zdołasz i następnie zamknij je. Wykonaj 10 powtórzeń tej czynności.
 • Drugim ćwiczeniem, które powinnaś robić, jest wymawianie samogłosek w maksymalnie głośny sposób (ale nie oznacza to jednak konieczności wrzeszczenia z całej siły…).
 • Krótko mówiąc w ćwiczeniu tym chodzi o to, aby w trakcie wypowiadania danej samogłoski otworzyć usta na pełną szerokość. Powtarzaj tę czynność 10 razy, a następnie odpocznij.

4. Ćwiczenia na czoło

Głębokie bruzdy towarzyszące wyrażanym przez naszą twarz emocjom, a które tworzą się przede wszystkim na czole można w dość łatwy sposób zminimalizować i uniemożliwić ich dalsze pogłębianie się.

A wszystko to dzięki bardzo prostemu ćwiczeniu, które można bez problemów wykonywać codziennie.

Jak należy wykonywać opisywane ćwiczenie?

 • Połóż obie dłonie na swoim czole, z palcami zwróconymi do środka. Teraz rozciągnij skórę na zewnątrz, jakbyś chciała oczyścić skórę.
 • Pozwól skórze odpocząć, odczekaj zatem 10 sekund i powtórz to ćwiczenie. Wystarczy, że wykonasz je do 15 razy.

5. Ćwiczenia ukierunkowane na skórę szyi

Skóra na szyi jest cienka i zazwyczaj stanowi najbardziej zaniedbany element naszego ogólnego wizerunku. Aby ujędrnić skórę w tym obszarze i uniknąć tym samym powstawania przedwczesnych zmarszczek oraz plam skórnych, wystarczy regularnie stosowań opisane poniżej ćwiczenia na poprawę jej kondycji.

Ćwiczenia-szyi

Jak należy wykonywać opisywane ćwiczenie?

 • Kierując wzrok prosto przed siebie umieść końce palców na dolnej części szyi i pociągnij nimi skórę w dół. Kiedy to zrobisz, Twoja głowa powinna stopniowo odchylać się do tyłu.
 • Przesuń następnie głowę w przód i w tył aż poczujesz pełen opór skóry. Powtórz to ćwiczenie od 6 do 8 razy.

6. Ćwiczenia pozwalające uniknąć efektu opadania brwi

Opadanie brwi i powiek sprawia, że twarz wygląda o wiele gorzej, starzej i na bardziej zmęczoną. Dodatkowo zmarszczki wokół oczu staną się znacznie wyraźniejsze.

Opisane przez nas poniżej proste ćwiczenie pomaga zmniejszyć niepożądany efekt zwiotczenia i opadania skóry w rejonie Twoich brwi. Pozwoli Ci zatem ono utrzymać je na swoim miejscu w miarę upływu lat znacząco poprawiając Twój ogólny wygląd.

Jak należy wykonywać opisywane ćwiczenie?

 • Połóż swoje palce wskazujące pod każdym z oczu. Powinny one być skierowane w stronę nosa.
  Mocno zaciśnij wargi na zębach i zacznij następnie mrugać tak szybko, jak tylko potrafisz patrząc przy tym na sufit.
 • Powtórz to ćwiczenie przez 3 razy po 30 sekund.

7. Ćwiczenia na redukcję podwójnego podbródka

Poprzez regularnie ćwiczenia ukierunkowane na podwójny podbródek, będziesz w stanie zapobiec zwiększaniu jego rozmiaru z powodu odkładającego się w nim tłuszczu lub obrzęku spowodowanego niewielkim stanem zapalnym.

Jednocześnie poprawisz jędrność skóry w tym obszarze, co zredukuje niepożądany efekt opadania jej na podbródku.

Ćwiczenia na podwójny podbródek

Jak należy wykonywać opisywane ćwiczenie?

 • Przyjmij pozycję pionową stojąc lub siedząc z wyprostowanymi plecami na krześle.
 • Odchyl głowę do tyłu i skup wzrok na jakimś punkcie na wprost Ciebie. Teraz wykonuj przez 15 sekund ustami i żuchwą ruchy takie, jakbyś żuła jakiś twardy i żylasty kawałek mięsa lub duży kawałek gumy do żucia.
 • Wykonaj 15 powtórzeń tego ćwiczenia.

Jako uzupełnienie opisanych powyżej prostych ćwiczeń twarzy do codziennego stosowania pamiętaj o tym, aby wypijać odpowiednio duże ilości wody pitnej i innych zdrowych napojów zapewniając tym samym prawidłowy poziom nawodnienia swojego organizmu. Woda ma naprawdę zbawienny wpływ na zmarszczki, nie zaniedbuj tego!

Unikaj nadmiernego wystawiania się na działanie promieni słonecznych, a także pozbądź się zgubnych nawyków niekorzystnie wpływających nie tyle na same zmarszczki, co po prostu na ogólny wygląd, takich jak picie alkoholu i palenie papierosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Murad Alam, et al. “Association of Facial Exercise With the Appearance of Aging”, JAMA Dermatol2018;154(3):365-367
 • Van Borsel, J., De Vos, M. C., Bastiaansen, K., Welvaert, J., & Lambert, J. (2014, January 1). The effectiveness of facial exercises for facial rejuvenation: A systematic review. Aesthetic Surgery Journal, 34(1), 22-27
 • De Vos MC, Van den Brande H, Boone B, Van Borsel J, “Facial exercises for facial rejuvenation: a control group study”, Folia Phoniatr Logop. 2013;65(3):117-22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.