Otwarcie oczu zamiast ust pozwala nauczyć się więcej

Mówi się, że mamy dwoje oczu i jedne usta, dlatego też powinniśmy popatrzeć dwukrotnie zanim coś powiemy. Miej tę zasadę na uwadze, kiedy budujesz relacje.
Otwarcie oczu zamiast ust pozwala nauczyć się więcej

Ostatnia aktualizacja: 06 listopada, 2016

Szczere otwarcie oczu pozwala zrozumieć i odkryć znacznie więcej niż zwykłe otwieranie ust.  Wynika to z faktu, że pierwszym krokiem do nawiązania z kimś relacji jest słuchanie i wiedza, jak również obserwacja. Wszystkiemu temu powinno towarzyszyć zamknięte ust.

Dzisiejszemu społeczeństwu bardzo trudno jest znaleźć czas na introspekcję, która pozwala postrzegać świat poprzez ciszę serca i umysłu, który najpierw stara się zrozumieć i nigdy nie osądza.

Pośpiech, sieci społeczne, chęć podzielenia się najnowszymi plotkami – to wszystko sprzyja nasileniu się tej tendencji nagłości bez czasu na refleksję.

W dzisiejszym artykule chcemy zasugerować Ci byś zwolniła, wzięła głęboki oddech i przez otwarcie oczu zaczęła postrzegać rzeczy “otwartym” sercem. Dasz radę?

Otwarcie oczu otwiera umysł

Prawdopodobnie już słyszałaś o ruchu “slow movement”. To popularny trend, który ma duże znaczenie psychologiczne i emocjonalne.

Przede wszystkim ma nas zachęcić do zastanowienia się nad powszechną teorią, że “prędkość” pozwala odkrywać nowe technologie i czy taka nadaktywność jest ważniejsza od jakości komunikacji. Czy pośpiech jest warty więcej niż wszystko inne?

Podobna refleksja tyczy się fast foodów, których obecność i popularność jest nader widoczna w dzisiejszym świecie. Jako populacja przestaliśmy patrzeć w oczy ludzi na rzecz patrzenia w ekrany i nic nie zapowiada zmiany tego trendu.

Zagadnienie relacji międzyludzkich również nakłania nas to bliższego zastanowienia się nad tym tematem.

Otwarcie oczu kobiety

Potrzeba słuchania przed mówieniem

Jedną z rzeczy, które mogą przeszkadzać podczas rozmów z niektórymi ludźmi, jest fakt, że słuchają Cię nie po to by zrozumieć, lecz po to, by odpowiedzieć.

  • Zanim otworzysz usta, musisz najpierw otworzyć oczy oraz uszy, aby rozpocząć mechanizm empatycznej komunikacji.
  • W empatycznej komunikacji równie ważne są werbalne, jak i niewerbalne aspekty.

Najpierw rozważaj komunikat, który został przekazany, ale Twoje oczy powinny również zwracać uwagę na inne szczegóły, takie jak gesty, sposób mówienia i cały ten emocjonalny świat wypisany na twarzy rozmówcy.

Ważne, by każdy był w stanie zatrzymać ten silnik pośpiechu i cieszyć się spokojnymi rozmowami, gdzie wzajemnie na 100% jesteśmy zaangażowani.

Oczy łączą się z sercem

Sokrates powiedział, że sztuka patrzenia jest cnotą pytania o sens rzeczy. Powinniśmy nauczyć odróżniać się sztukę “patrzenia” od potrzeby wiedzy.

  • Osoba, która ograniczona jest tylko do “patrzenia”, odkrywa kształt rzeczy i powierzchowność, które nigdy się nie pogłębią.

Ktoś, kto tylko “widzi” jest zwodzony przez pozory i własne osądy, nigdy prawdziwie nie łącząc się z drugą osobą.

  • Kiedy patrzysz na swoją rzeczywistość, to robisz to z bardziej osobistego punktu widzenia. Twoja świadomość łączy Twe oczy z sercem, z tym na czym Ci zależy, z powodem wszystkiego i ustanawiasz wyjątkową więź z otoczeniem i ludźmi, którzy są tego świadomi.
LIście na oczach

Oczy mówią prawdę, usta tylko plotkują

Mówi się, że szczere oczy nie potrzebują słów, ponieważ spojrzenie jest odzwierciedleniem Twojego świata emocji. Jeśli Twoje oczy są “magiczne”, to zrób z nich użytek.

Słuchaj bez osądzania, myśl bez zgadywania i pozwól sobie zbliżyć się do osoby, która do Ciebie mówi, aby zrozumieć ją w pełni i oddać jej szacunek.

  • Używaj oczu do zdobywania informacji i następnie dobieraj odpowiednie słowa. Nigdy nie używaj ich, by kogoś zranić – bądź szczera, ale nie zakłócaj komunikacji.
  • Jeśli spotkasz kogoś, kto nie może wytrzymać Twego wzroku, to mówiąc do Ciebie, będzie uciekał od Twoich oczu. Zadaj sobie wtedy pytanie, dlaczego tak jest. Może to brak zaufania lub nieśmiałość, ale ludzie podczas rozmowy powinni patrzeć sobie w twarz.
  • W codziennych relacjach mamy wiele okazji do rozsiewania plotek. Powstają, gdy usta mówią bez wiedzy, pędząc przez życie, nie praktykując szacunku czy emocjonalnej inteligencji.

Nie bądź zła na krytykę – nie warto. Osoba, która zamyka oczy i używa tylko ust, nigdy nie będzie w stanie mówić o Tobie prawdy, ponieważ Cię nie zna.

To Twój świat, Twoja rzeczywistość, Twój sposób myślenia. Nie marnuj czasu na rzeczy, które nie są tego warte.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barranquero-Carretero, A. (2013). Slow media. Comunicación, cambio social y sostenibilidad en la era del torrente mediático. Palabra Clave. https://doi.org/10.5294/pacla.2013.16.2.6

  • Echeburúa, E., & De Corral, P. (2010). Adicción a las nuevas tecnologías y a las redes sociales en jóvenes: un nuevo reto. Adicciones. https://doi.org/10.20882/adicciones.196

  • Galera Campos, M. V., & Molina Moreno, M. M. (2016). La escucha activa. In Aprendizajes plurilingües y literarios: Nuevos enfoques didácticos.

  • Balart, M. (2013). La empatía: La clave para conectar con los demás. Claves Del Poder Personal.

  • Aguinaco, V. F. (2014). Contra la prisa: el movimiento slow y derivadas. Crítica, (990), 80-83.
  • Guzmán Huayamave, K. (2018). La comunicación empática desde la perspectiva de la educación inclusiva. Actualidades Investigativas en Educación, 18(3), 340-358.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.