Zioła na wzdęcia: poznaj 4 sposoby na tę dolegliwość

Wzdęcia to częsta dolegliwość. Można skutecznie z nimi walczyć naturalnymi sposobami. Poznaj polecane przez nas zioła na wzdęcia.
Zioła na wzdęcia: poznaj 4 sposoby na tę dolegliwość

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego powodują ból i złe samopoczucie. Cierpiąca na nie osoba często nie wie, jaka jest ich przyczyna. Polecamy więc skuteczne zioła na wzdęcia.

Nietolerancja jakiegoś składnika pokarmowego (na przykład glutenu) może być przyczyną wzdęć. Obfite posiłku, jedzenie z otwartymi ustami (co prowadzi do łykania powietrza) i picie gazowanych napojów także mogą do nich prowadzić.

Zioła na wzdęcia

Warto najpierw ustalić, jaka jest przyczyna wzdęć. Może być to nadmiar gazów, przede wszystkim po jedzeniu. Obfite posiłki wymagają wytężonej pracy układu pokarmowego i długiego trawienia, co obciąża żołądek.

Zwykle leczymy wzdęcia preparatami z apteki, które łagodzą objawy. Istnieją jednak także naturalne metody.

1. Rumianek

Rumianek skutecznie pomaga na problemy z układem trawiennym.

Rumianek to doskonały naturalny środek na wzdęcia. Jak podaje artykuł opublikowany w magazynie Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas, świetnie leczy dolegliwości żołądkowe.

Picie naparu z rumianku po obfitym posiłku poprawia samopoczucie. Zalecamy spożywanie jej szczególnie wieczorami. Nie tylko łagodzi wzdęcia, ale też relaksuje.

2. Mięta

Mięta to skuteczny środek na wzdęcia. Dlatego też zaleca się picie naparu z niej po jedzeniu. Poprawia samopoczucie i wspomaga trawienie. Do tego ma właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne, jak podaje ten artykuł.

Co więcej, poza unikalnymi właściwościami ma odświeżający smak. Można dodać do niej nieco soku z limonki lub miodu. Najlepiej pić ją od razu po posiłku. Na wieczór lepiej nadaje się mięta.

3. Liść laurowy

Rumianek to świetne zioła na wzdęcia

Liść laurowy to inna roślina skutecznie zwalczająca wzdęcia. Nie jest dostępny w torebkach do zaparzania, więc trzeba przygotowywać napar z suszonych liści.

Niektórzy uważają liść laurowy za świetny środek na żołądek. Daje natychmiastową ulgę. Wystarczy zagotować go z wodą w rondelku. Po odcedzeniu możemy od razu cieszyć się naparem.

4. Koper włoski

Koper włoski zaparza się tak samo jak liść laurowy. Ma on działanie przeciwzapalne i łagodzi wzdęcia oraz gazy.

Najlepiej pić napar z niego po obfitym posiłku i stosować naprzemiennie z innymi wymienionymi ziołami. Chociaż przygotowanie go trochę trwa, warto go wypróbować, by mieć pełne rozeznanie.

Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Chociaż można leczyć wzdęcia naparami z ziół, jeśli problem ten pojawia się często, lepiej udać się do lekarza. Możliwe, że nasz organizm reaguje tak na konkretne produkty.

Obecnie coraz więcej osób cierpi na nietolerancje pokarmowe, dlatego należy bacznie obserwować przyczyny wzdęć.

Często nietolerancja pokarmowa lub złe nawyki mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.

Warto też dbać o nawyki żywienioweJedzenie powoli i w pozycji siedzącej, dokładne żucie i unikanie przejadania się to aspekty, które należy mieć na uwadze. Czy miewasz nieprzyjemne dolegliwości po jedzeniu? Nie zawsze wynika to ze zbyt dużych porcji? Mamy nadzieję, że polecane przez nas napary ci pomogą.

Jeśli jednak doświadczasz wzdęć często lub podejrzewasz u siebie nietolerancję pokarmową, idź do lekarza. Uprości to twoją drogę do dobrego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bixquert Jiménez, M.. (2004). Dispepsia funcional. Revista Española de Enfermedades Digestivas96(6), 427.
  • Gómez, M., Reyes, S., & Paredes, L. (2015). La Manzanilla y sus propiedades Medicinales. Revista de Investigación e Información En Salud10(23), 54–58.
  • He, W., & Huang, B. (2011, August 18). A review of chemistry and bioactivities of a medicinal spice: Foeniculum vulgare. Journal of Medicinal Plants Research.
  • Marques, A., Teixeira, B., & Nunes, M. L. (2016). Bay laurel (Laurus nobilis) oils. In Essential Oils in Food Preservation, Flavor and Safety (pp. 239–246). Elsevier Inc.
  • Muñoz-Velázquez, E. E., Rivas-Díaz, K., Loarca-Piña, Ma. G. F., Mendoza-Díaz, S., Reynoso-Camacho, R., & Ramos-Gómez, M. (2018). Comparación del contenido fenólico, capacidad antioxidante y actividad antiinflamatoria de infusiones herbales comerciales. Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas3(3), 481–495.
  • Singh, R., Shushni, M. A. M., & Belkheir, A. (2015). Antibacterial and antioxidant activities of Mentha piperita L. Arabian Journal of Chemistry8(3), 322–328.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.