Dokuczają Ci gazy? – Napary, które je przegonią

Jeśli często dokuczają ci gazy jelitowe, sięgnij po lecznicze napary. Dzięki nim szybko, skutecznie i całkowicie naturalnie przegonisz nieprzyjemne wzdęcia i „wiatry”.
Dokuczają Ci gazy? – Napary, które je przegonią

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2019

Obecność gazów (głównie mieszaniny azotu, tlenu, dwutlenku węgla, metanu, siarkowodoru i organicznych związków siarki) w układzie trawiennym jest zjawiskiem zupełnie normalnym. W większości gazy są absorbowane do krwiobiegu, a ich nadmiar – wydalany przez odbyt.

Naukowcy odkryli, że za nieprzyjemny zapach wydobywających się z odbytu gazów odpowiadają niewielkie ilości siarki. Generalnie jednak, jeśli gazy występują tylko od czasu do czasu, nie ma się czym przejmować. Są one zupełnie normalnym zjawiskiem fizjologicznym.

Problem pojawia się wówczas, gdy gazy jelitowe występują często i towarzyszą im silne, bolesne wzdęcia. Coraz częściej występują one u osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego i stają się przyczyną bólu brzucha i ogólnego dyskomfortu.

Poznaj dziś z nami kilka roślin leczniczych, które w postaci naparu pomogą ci przegonić nadmiar gazów z jelit oraz złagodzą nieprzyjemne dolegliwości z nimi związane. Wcześniej jednak wyjaśnimy, jak to się dzieje, że w naszym układzie trawiennym gromadzi się mieszanka różnych gazów.

Gazy – dlaczego tworzą się one w układzie pokarmowym?

Istnieje spora grupa produktów żywnościowych, które zawierają spore ilości błonnika pokarmowego, węglowodanów, celulozy, białek i tłuszczów, które w połączeniu ze słodzonymi napojami gazowanymi sprzyjają tworzeniu się gazów wewnątrz układu pokarmowego, zwłaszcza w jelitach.

Silny ból brzucha

Spore ilości gazów powstają w naszych jelitach na skutek połykania powietrza podczas jedzenia w pośpiechu, a także w wyniku zachodzenia procesów fermentacyjnych prowadzonych przez florę bakteryjną jelit.

Tego typu gazy przechodzą przez jelita i są wydalane przez odbyt w postaci „wiatrów”.

Napary ziołowe, które skutecznie przeganiają gazy jelitowe

1. Anyż

Anyż to jedno z najpopularniejszych ziół powszechnie stosowanych do naturalnego leczenia gazów jelitowych i towarzyszących im wzdęć. Roślina ta ma silne działanie przeciwzapalne oraz w naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób usprawnia procesy trawienne.

Składniki naparu
  • 1 łyżka stołowa nasion anyżu (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
  • Wlej wodę do niewielkiego garnka i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej nasiona anyżu.
  • Następnie zdejmij garnek z ognia, nałóż pokrywkę i odstaw go na około 12 minut do zaparzenia.
  • W celu usunięcia gazów jelitowych pij napar tuż po posiłkach.

2. Mięta

Mięta to roślina lecznicza od wieków stosowana przez zielarzy, uzdrowicieli ludowych i lekarzy medycyny naturalnej do leczenia wielu rozmaitych chorób i dolegliwości. Napar z liści mięty znajduje zastosowanie między innymi w naturalnym leczeniu zaburzeń układu trawiennego.

Głównym składnikiem aktywnym mięty jest mentol – alkohol, który w bezpieczny dla organizmu sposób przyspiesza produkcję soków trawiennych oraz stymuluje wydzielanie żółci.

Stąd też mięta znakomicie nadaje się do łagodzenia wszelkiego rodzaju zaburzeń trawiennych oraz łagodzi uczucie przepełnionego żołądka po spożyciu obfitego posiłku. Co więcej, zawarte w niej składniki zapobiegają tworzeniu się nadmiaru gazów wewnątrz naszych jelit

.

Świeża mięta leczy gazy
Składniki naparu
  • 1 łyżka stołowa świeżych bądź suszonych liści mięty (15 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
  • Wlej wodę do niewielkiego garnka, dodaj do niej liście mięty i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, wyłącz ogień i odstaw napar na dwanaście minut do zaparzenia.
  • Po upływie wyznaczonego czasu przelej napar przez sitko i wypij.
  • W celu usunięcia gazów jelitowych i towarzyszących im krępujących dolegliwości pij napar dwa razy dziennie. Raz o poranku (na pusty żołądek) oraz tuż przed pójściem spać.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Mięta pieprzowa – naturalne środki lecznicze

3. Rumianek

Rumianek słynie na całym świecie ze swoich licznych właściwości leczniczych. Jego liście i kwiaty od dawien dawna są stosowane do leczenia najróżniejszych chorób oraz łagodzenia objawów między innymi zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego.

Napar z rumianku jest znakomitym lekarstwem zwłaszcza na niestrawność, wzdęcia i nadmiar gazów jelitowych. Ziele to wykazuje silne właściwości wiatropędne, dzięki którym szybko i skutecznie przegania nadmiar gazów z układu pokarmowego.

Co więcej łagodzi wzdęcia i widocznie spłaszcza brzuch. Napar z rumianku przyniesie ci niemalże natychmiastową ulgę zawsze, gdy twój brzuch wzdyma się jak balon i pojawiają się krępujące gazy.

Składniki naparu
  • 1 łyżka stołowa kwiatów rumianku (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
  • Wlej wodę do niewielkiego garnka, dodaj do niej kwiaty rumianku i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, wyłącz ogień i odstaw napar na dwanaście minut do zaparzenia.
  • Po upływie wyznaczonego czasu przelej napar przez sitko i wypij.
  • Pij szklankę naparu codziennie przez okres jednego tygodnia, a uporczywe wzdęcia trwale ustąpią.

4. Nasiona kopru włoskiego

Chociaż koper włoski (zwany też fenkułem włoskim) to roślina podobna do selera, jego smak bardziej przypomina smak anyżu niż swojego zielonego krewnego. Jest on od wieków stosowany do leczenia wszelkiego rodzaju chorób układu trawiennego, w tym także wzdęć, oraz eliminowania gazów jelitowych

.

Napar z kopru
  • Nasiona kopru włoskiego są cennym źródłem witaminy C, która świetnie wzmacnia florę bakteryjną jelit, usprawnia trawienie oraz pomaga wyeliminować dyskomfort związany z tworzącymi się w układzie pokarmowym gazami.
  • Co więcej nasiona tej leczniczej rośliny zawierają substancję o nazwie histydyna. To aminokwas, który w naturalny sposób stymuluje produkcję soków żołądkowych. A także ułatwia absorpcję niektórych substancji odżywczych, między innymi tłuszczów.
Składniki naparu
  • 1 łyżka stołowa nasion kopru włoskiego (15 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
  • Wlej wodę do niewielkiego garnka, dodaj do niej nasiona kopru włoskiego i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, wyłącz ogień i odstaw napar na dwanaście minut do zaparzenia.
  • W celu usunięcia gazów jelitowych i towarzyszących im krępujących dolegliwości pij napar dwa razy dziennie. Raz o poranku (na pusty żołądek) oraz tuż przed pójściem spać.

5. Cynamon

Pyszny i aromatyczny cynamon to przyprawa bardzo często stosowana w kuchniach całego świata. Nie wszyscy jednak wiemy, że cynamon wykazuje również silne właściwości lecznicze.

Choć może wydać się to nieprawdopodobne, świeżo starta laska cynamonu fantastycznie poprawia trawienie, zwalcza niestrawność, eliminuje gazy jelitowe, łagodzi skurcze mięśni towarzyszące wzdęciom, zapobiega nudnościom i wymiotom.

Zobacz takżeCynamon cejloński: jak regulować poziom cukru we krwi

Składniki naparu
  • 2 laski cynamonu
  • 1 szklanka wody (150 ml)
Sposób przygotowania
  • Wlej wodę do niewielkiego garnka, dodaj do niej dwie laski cynamonu i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, wyłącz ogień i odstaw napar na kilka minut do zaparzenia.
  • W celu usunięcia gazów jelitowych i towarzyszących im krępujących dolegliwości pij cynamonowy napar raz dziennie przez okres jednego tygodnia.

Oprócz wspomnianych powyżej leczniczych naparów, również masaże dolnej części brzucha znakomicie pomagają wyeliminować gazy jelitowe. A także złagodzić związane z nimi krępujące dolegliwości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.