Zielony ryż - wypróbuj koniecznie ten wspaniały przepis!

Przygotowanie ryżu jest dla miłośnika gastronomii wyzwaniem o tym samym potencjale, co czyste płótno dla malarza. W naszym dzisiejszym artykule będziesz mieć okazję poznać wspaniały i niezwykle oryginalny przepis na zielony ryż.
Zielony ryż - wypróbuj koniecznie ten wspaniały przepis!

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2020

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem warzyw, czy też nie, ten wspaniały przepis na przepyszny zielony ryż da Ci w efekcie naprawdę niesamowitą potrawę, wartą spróbowania. Obejmuje on również dość osobliwy sposób wykonania tego produktu.

Prezentowany tutaj zielony ryż można stosować jako dodatek do dania głównego, ale może być on także samodzielnym posiłkiem.

Bardzo istotną rzeczą w kuchni jest to, aby regularnie zmieniać i urozmaicać swoje posiłki. Możesz przy tym bawić się do woli różnymi możliwościami, jakie zapewniają Ci surowe produkty, z których korzystasz. A kiedy zabierasz się do gotowania to niewiele składników zapewni Ci większą dowolność działania, niż zwykły, często lekceważony ryż.

A jest on przecież niezwykle prosty i łatwy do przygotowania, a na dodatek znakomicie nadaje się do wszelkiego rodzaju eksperymentów, niezależnie od tego, czy jest to ryż biały, czy też brązowy (pełnoziarnisty). Twoja kreatywność okaże się zatem bardzo cenna i przydatna podczas przygotowywania dania według zamieszczonego poniżej przepisu.

Mimo tego, że potrawa o nazwie “zielony ryż” tak naprawdę według receptury składa się ogólnie rzecz biorąc z zupy jarzynowej, właściwego ryżu białego, szpinaku i sporej ilości kolendry, nie trzeba jej przyrządzać w dokładnie ten sposób.

Możesz puścić wodze swojej innowacyjności i użyć właściwie dowolnych składników, które Twoim zdaniem urozmaicą jego smak.

Warzywa i owoce ryż paella

Mogą to być na przykład: pietruszka, czosnek, trufle, grzyby, cebula i tak dalej. Chodzi o to, abyś zapamiętał podstawowe elementy wchodzące w skład tego przepisu, a następnie użył dodatkowo swojej wyobraźni. Ponadto, kiedy zagłębisz się w sam przepis, odkryjesz, że zapach, który wydziela gotowa potrawa, jest wyjątkowo apetyczny.

Połączenie warzyw, bulionu warzywnego, ryżu i wszystkich innych składników odpowiednio dobrze ugotowanych i doprawionych jest naprawdę wyśmienite! Czy czujesz się wystarczająco zachęcony? Jeśli tak, to nie trać ani chwili dłużej, tylko zacznij poznawać zaprezentowany przez nas poniżej przepis!

Możesz także wypróbować czegoś zupełnie innego w oparciu o tę niesamowitą recepturę i opracować zupełnie nową, zapierającą dech w piersiach potrawę. Pamiętaj o tym, ponieważ mimo tego, że jest to danie główne, możesz jak najbardziej zastosować inne produkty jako dodatki i uzupełnienie.

Zupa, sałata, a nawet dobrze przyrządzone mięso z kurczaka będzie dobrze pasować do opisywanego poniżej przepisu.

Jak przygotować zielony ryż – przewodnik krok po kroku

Zanim jednak zaczniemy przygotowania do przyrządzenia potrawy będącej bohaterem naszego dzisiejszego artykułu, należy wziąć pod uwagę niektóre ważne informacje na temat jej wartości odżywczych, które sprawiają, że ten rodzaj jedzenia jest wręcz idealnym uzupełnienie każdej zdrowej i dobrze zbilansowanej diety.

Warto również zwrócić uwagę na to, że dodanie do przepisu szpinaku nie jest tylko drobnym detalem o znaczeniu jedynie dla smaku potrawy. Pamiętaj, że to warzywo jest ogromnym źródłem kluczowych elementów i minerałów dla Twojego organizmu.

Białko, błonnik, witaminy, liczne składniki odżywcze. A nie wspominamy nawet o wysokiej zawartości różnego rodzaju minerałów i pierwiastków śladowych, z których zawartości szpinak przecież słynie.

Jeśli zdecydujesz się na zielony ryż przyrządzony na podstawie opisywanego tutaj przepisu, dostarczysz w ten sposób swojemu organizmowi ogromnej ilości składników odżywczych o wysokiej jakości. Co ważniejsze, zastrzykiem tych niezbędnych dla Twojego zdrowia substancji będzie dosłownie każdy kolejny kęs.

Biały ryż

Jednak szpinak nie jest jedynym składnikiem, o którym warto wspomnieć przy okazji omawiania tego przepisu na zielony ryż. Także kolendra, czosnek, por i cebula są równie ważnymi kluczowymi elementami, o których nie można zapomnieć, ani też ich pominąć.

Ogólnie rzecz biorąc jest to potrawa, które zapewni Ci zupełnie nową jakość odżywania się (tak samo, jak różne nowe kombinacje oparte o zielony ryż), a także zapewni Ci liczne korzyści zdrowotne.

Ten zielony ryż jest naprawdę łatwy w przygotowaniu, cechuje się nad wyraz wysoką wartością odżywczą, ma przy tym pyszny smak, a na dodatek minimalnym nakładem pracy i pieniędzy możesz uzyskać sporą liczbę porcji.

Poniżej zaprezentujemy Ci, jak możesz przygotować zielony ryż krok po kroku. Zapraszamy do lektury i gorąco zachęcamy do wypróbowania tego przepisu na własną rękę!

Składniki jakich będziesz potrzebować, aby przyrządzić zielony ryż:

  • 1 łyżka stołowa soli (25 g)
  • 4 szklanki białego ryżu (400 g)
  • 3 i 1/2 szklanki wody (360 ml)
  • 6 liści świeżego szpinaku (25 g)
  • 1 łyżka stołowa czosnku świeżego lub w proszku (25 g)
  • 4 kostki rosołowe, najlepiej warzywne, ale mogą być też drobiowe (35 g)
  • 3 łyżki stołowe mielonej kolendry (75 g)
  • 1 łyżka stołowa zmielonego czarnego pieprzu (25 g)
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (50 ml)

Procedura przygotowania opisywanej potrawy:

  • Zanim zaczniesz przygotowywanie potrawy według tego przepisu, dzień wcześniej wrzuć biały ryż do garnka z ciepłą wodą. Namocz ryż już co najmniej 12 godzin wcześniej. Napęczni się on wtedy i będzie gotowy na drugi dzień do spożycia.
  • Po wykonaniu tego pierwszego kroku zacznij przygotowywać bulion warzywny. Ten etap jest kluczowy do powodzenia całego procesu, ponieważ od tego przede wszystkim zależy to, jak gotowy zielony ryż będzie smakował.
  • Aby przyrządzić bulion, należy użyć wszystkich warzyw naraz – wystarczy je posiekać je i włożyć do garnka z wodą.
  • Następnie zacznij dodawać do naczynia przypraw tak, aby nadać odpowiedniego smaku swojej potrawie.
  • Użyj soli, pieprzu, szpinaku, czosnku w proszku i zacznij mieszać. Upewnij się, że wywar smakuje tak, jakbyś sobie tego sobie życzył. Dzięki temu będziesz zawczasu wiedział, czy potrzebujesz więcej soli lub czosnku.
  • W tym samym czasie na patelnię wlej odrobinę oleju, ustaw średni ogień i wsyp na nią namoczony ryż. Celem tego kroku jest lekka zmiana koloru ryżu, a nie jego spalenie. Bądź więc ostrożny!
  • Następnie przelej mieszaninę będącą wkrótce bulionem warzywnym do blendera i dokładnie miksuj całość przez około minutę.
  • Teraz przelej bulion z powrotem do garnka i dodaj do niego ryż. Postaw garnek na ogniu na około 15 do 20 minut i szczelnie przykryj pokrywką.
  • Podczas tego etapu ważne jest to, aby nie uchylać pokrywki bez wyraźnej potrzeby. Dzięki temu wszystko się ładnie ugotuje. Aby sprawdzić, czy bulion jest już gotowy, po prostu użyj noża i wsuń go do garnka minimalnie jedynie uchylając pokrywkę. Jeśli po wyjęciu noża jego czubek będzie mokry, oznacza to, że potrzebujesz nieco więcej czasu.
  • Gdy po wyjęciu noża będzie on suchy lub ze śladami warzyw, a nie wody, oznacza to, że Twój zielony ryż jest nareszcie gotowy.
  • Zdejmij naczynie z ognia, odczekaj 5 minut, aż jego zawartość ostygnie i zdejmij pokrywkę.

Twój zielony ryż jest gotowy do jedzenia – podawaj go w dowolnej postaci, na jaką masz ochotę. Życzymy smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acevedo, Marco A., Willian A. Castrillo, and Uira C. Belmonte. “Origen, evolución y diversidad del arroz.” Agronomía Tropical56.2 (2006): 151-170.
  • Carretto, Virginia, et al. “Aceite de oliva: beneficios en la salud.” Invenio: Revista de investigación académica 8 (2002): 141-149.
  • De Datta, Surajit K. Producción de arroz: fundamentos y prácticas. No. Sirsi) i9789681819873. México: Limusa, 1986.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.