Zielone smoothie – najważniejsze fakty i mity
Zielone smoothie stały się stałą częścią codziennej diety milionów osób na całym świecie. Ale czy wiesz jakie korzyści zdrowotne przynosi ich picie?
Zielone smoothie stały się bardzo popularne przez wpływ celebrytów oraz gwiazd mediów społecznościowych. Osoby wpływowe i kreujące trendy sprawiły, że warzywnymi koktajlami zainteresowała się szersza publiczność.
Przepis zazwyczaj zawiera owoce, warzywa, nasiona i inne zdrowe składniki. Takie zielone smoothie to idealny wybór dla osób będących na diecie oraz trzymających się zdrowego trybu życia. Mimo to, wokół tego rodzaju napojów krąży sporo mitów. Zwłaszcza korzyści płynące z regularnego picia smoothies są często wyolbrzymiane.
A więc… ile jest prawdy w tym co ludzie mówią o zielonych smoothie? Co dobrego tak naprawdę może dać Ci regularne picie koktajli warzywnych? W dzisiejszym artykule przejrzymy prawdy i mity związane z tym modnym rodzajem napojów.
Zielone smoothie: mity
Mit 1: Zielone smoothie odchudzają
Włączenie zdrowych smoothie do codziennego jadłospisu może z pozoru wyglądać jak świetny sposób na pozbycie się nadmiarowego tłuszczu, który gromadzi się w różnych obszarach ciała. Jednakże w rzeczywistości sprawa wygląda inaczej.
Codzienne picie zielonych smoothie nie ma żadnego znaczącego wpływu na masę ciała.
Dlaczego tak jest?
- Zielone smoothie zawierają zazwyczaj dwa lub trzy rodzaje owoców, co oznacza, że pijąc je spożywamy więcej cukru i kalorii.
- Po zblendowaniu, owoce i warzywa tracą sporo błonnika, co ogranicza ich pozytywny wpływ na trawienie. Przeżuwanie sprawia, że jesteśmy bardziej nasyceni po zjedzeniu posiłku. Wpływa też na poczucie spokoju. A więc lepiej jest zjadać całe owoce i warzywa a nie wypijać je w postaci smoothie.
Właściwości odchudzających nie da się przypisać żadnemu pojedynczemu produktowi ani rodzajowi pożywienia. Utrata wagi to proces na który składa się kilkanaście różnych czynników związanych ze stylem życia – a nie wyłącznie dieta.
Mit 2: Lepiej jest wypić smoothie niż zjeść całe warzywa i owoce
To prawda, że zielone koktajle są zdrowe. Ale nieprawdą jest to, że ich właściwości są lepsze od działania całych owoców i warzyw.
Oczywiście takie koktajle wieloowocowe i wielowarzywne dobrze jest włączyć do diety, aby dostarczyć sobie różnorodnych składników odżywczych. Ale pamiętaj, że niektóre składniki mogą stracić swoje właściwości w trakcie przygotowywania smoothie.
Dlaczego tak jest?
- Owoce i warzywa mogą stracić część witamin, błonnika i antyoksydantów kiedy wyciska się je lub blenduje.
- Kiedy zjadamy je w całości, zachowują wszystkie swoje wartości odżywcze.
Dowiedz się więcej: Cukier – 6 oznak, że spożywasz go za dużo
Mit 3: Zielone smoothie działają oczyszczająco
Jednym z powodów dla których zielone koktajle stały się tak popularne jest mit o tym, że działają one oczyszczająco i zapewniają “detoks” organizmu.
Połączenie owoców i warzyw z wysokim stężeniem chlorofilu zdaje się mieć właściwości oczyszczające. Wydaje się nam, że taki koktajl usunie z organizmu zgromadzone toksyny. W rzeczywistości jednak to nie takie proste.
I chociaż składniki odżywcze zawarte w tego typu napojach faktycznie są zdrowe i wpływają korzystnie na nasze organizmy, to organy takie jak nerki i wątroba są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn.
Dlaczego tak jest?
Zielone napoje dostarczają nam dodatkowej porcji składników odżywczych, które pomagają organom sprawnie funkcjonować.
Jednakże jeśli nie prowadzimy zdrowego trybu życia, nic – lub prawie nic – nie pomoże nam w “oczyszczeniu” organizmu.
Przeczytaj koniecznie: Detoksykacja nerek – remedium z bazylii i szałwi
Zielone smoothie: fakty
Fakt 1: Koktajle pomagają nawodnić organizm
Prawdą jest to, że picie napojów owocowo-warzywnych pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Z drugiej jednak stronie nie oznacza to, że możesz na nich polegać jako na wyłącznych źródłach wody.
Nic nie jest lepsze niż czysta woda. Woda nie zawiera żadnych kalorii i jest niezbędna organizmowi do wykonywania podstawowych funkcji.
Ważne:
- Jedno zdrowe smoothie nie wystarczy aby nawodnić organizm. A więc niezbędne jest picie kilku (6-8) szklanek wody dziennie jako dodatku do smoothie.
- Niektóre owoce i warzywa nawadniają lepiej niż inne. A więc dobrze jest wiedzieć jak je łączyć aby stworzyć jak najbardziej nawadniający koktajl.
Fakt 2: Picie takich koktajli przynosi pozytywne efekty
Chociaż twierdzenie, że zielone koktajle mają “supermoce” i wpływają cudownie na zdrowie i wagę jest nieprawdziwe, to jednak pewne pozytywne efekty są niezaprzeczalne.
- Zielone smoothie nie szkodzą
- Ich wartość kaloryczna jest umiarkowana
- Zawierają witaminy, minerały i naturalne cukry, które pomagają organizmowi uzyskać energię.
Kilka ważnych kwestii
- Warto rozważyć dodanie zdrowych koktajli do jadłospisu. To źródło zdrowia! Ale nie powinny one zastępować posiłków. Nie można też pić ich w nadmiarze.
- Picie smoothie prawie zawsze jest nieszkodliwe. Jednak osobom przyjmującym leki i chorującym na przewlekłe schorzenia zaleca się konsultacje z lekarzem.
Które mity dotyczące smoothie wydawały Ci się prawdą? Jak zmieniło się Twoje postrzeganie tego typu elementów diety po przeczytaniu artykułu?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carcamo Vargas, G. I., & Mena Bastías, C. P. (2006). ALIMENTACION SALUDABLE. (Spanish). Horizontes Educacionales.
- Carlos Alejandro, H. R., Guadalupe, R. L., Rosa, M. E., & Martín Alfredo, H. S. (2012). Sobrepeso medido por IMC o percibido y comportamientos de control del peso en adolescentes universitarios de Ciudad Guzmán, Jalisco, México. Archivos Latinoamericanos de Nutricion.
- Sociedad Española De Nutrición Comunitaria. (2016). Piramide alimentaria.