Zgaga podczas ciąży – przyczyny i leczenie

Zgaga, jak sama nazwa wskazuje, to problem, który pojawia się w żołądku, gdy strawiony pokarm przechodzi z żołądka do przełyku, gdy rozluźnia się rozdzielająca je zastawka. Stan ten często pogarsza się w czasie ciąży.
Zgaga podczas ciąży – przyczyny i leczenie
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zgaga podczas ciąży to dość powszechne zjawisko. Nie ma to nic wspólnego z sercem ani płucami, ale kobiety, które go doświadczają, często odczuwają pieczenie w klatce piersiowej.

Ten objaw pojawia się zwykle w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Chociaż nie jest oznaką poważnych problemów, jest to zdecydowanie bolesny dyskomfort.

Zgaga podczas ciąży – przyczyny

Uczucie pieczenia jest konsekwencją przechodzenia soków żołądkowych do przełyku w kierunku przeciwnym do normalnego trawienia.

Zgaga podczas ciąży

Zgaga to problem trawienny, który występuje, gdy strawiony pokarm przechodzi z żołądka, który zawiera sok żołądkowy (kwas wspomagający trawienie) do przełyku (rurka między ustami a żołądkiem).

Kiedy tak się dzieje, za mostkiem pojawia się pieczenie – uczucie to zaczyna się w żołądku i wydaje się „podnosić”. Kobieta w ciąży może odczuwać w ustach gorzki smak lub dławić się.

W normalnych warunkach pokarm po połknięciu przechodzi przez przełyk, a następnie do żołądka. W dolnej części przełyku znajduje się okrągły zawór, który odcina połączenie między nim a żołądkiem podczas jedzenia. Zadaniem tej zastawki jest zapobieganie powrotowi kwasów żołądkowych do przełyku.

Kiedy przełykamy, zawór rozluźnia się, umożliwiając przepływ pokarmów i płynów. Kiedy osoba doświadcza zgagi, zastawka rozluźnia się, gdy dana osoba nie je, co powoduje, że kwasy żołądkowe mogą przedostać się do przełyku. Tym samym organ ten ulega podrażnieniu i powoduje pieczenie.

Zgaga w ciąży i czynniki predysponujące

Jest wiele czynników, które mogą ułatwić rozluźnienie zaworu. Wszystkie mają do czynienia ze spożywaniem następujących rodzajów żywności:

 • Produkty smażone lub tłuste
 • Czekolada
 • Napoje zawierające kofeinę
 • Cebula, czosnek, ostre przyprawy
 • Niektóre leki
 • Nadmierne spożywanie pokarmów
 • Leżenie po jedzeniu

Hormony są kolejną przyczyną zgagi

Kiedy kobieta jest w ciąży, jej organizm wydziela szereg hormonów. Substancje te pośredniczą w różnych procesach fizjologicznych w organizmie i rozluźniają mięśnie układu pokarmowego. Częścią tego jest zastawka przełyku. Progesteron to hormon, który jest najbardziej odpowiedzialny za zgagę.

Z tego powodu kwasy żołądkowe częściej przedostają się do przełyku i powodują ten problem. Ta sytuacja pogarsza się, gdy kobieta w ciąży znajduje się w pozycji poziomej. Jak wspomnieliśmy powyżej, zgaga pojawia się zwykle w drugim i trzecim trymestrze. To wtedy macica zaczyna naciskać na brzuch.

Leczenie zgagi w ciąży

Czynniki takie jak dieta i związane z nią nawyki mogą wpłynąć na rozwój zgagi.

Ból żołądka

Pomimo tego, że jest to dość powszechny i trudny do uniknięcia objaw, istnieją różne środku, które mogą pomóc kobiecie w ciąży zmniejszyć jej dyskomfort i złagodzić objawy. Wśród tych środków musisz spróbować:

 • Podzielić posiłki na mniejsze porcje i unikać jedzenia zbyt dużej ilości na raz.
 • Utrzymuj wagę na tyle, na ile możesz – przybranie kilku kilogramów w ciąży jest nieuniknione i normalne, ale staraj się przede wszystkim nie przekraczać zbyt dużej wagi, ponieważ powoduje to nacisk na brzuch, co prowadzi do zgagi.
 • Nie kładź się zaraz po jedzeniu. Lekarze zalecają odczekanie co najmniej 1 godziny, jeśli zamierzasz się położyć, i 3 godzin, jeśli zamierzasz iść spać.
 • Kobiety w ciąży powinny pić około 9 szklanek wody dziennie między posiłkami – ale nie w trakcie posiłku, ponieważ sprzyja to zgadze.
 • Unikaj potraw, które powodują kwasowość, takich jak ostre przyprawy, smażone i tłuste dania, a także wszystkie wymienione powyżej produkty.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.