Zgaga podczas ciąży – przyczyny i leczenie

Zgaga, jak sama nazwa wskazuje, to problem, który pojawia się w żołądku, gdy strawiony pokarm przechodzi z żołądka do przełyku, gdy rozluźnia się rozdzielająca je zastawka. Stan ten często pogarsza się w czasie ciąży.
Zgaga podczas ciąży – przyczyny i leczenie
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zgaga podczas ciąży to dość powszechne zjawisko. Nie ma to nic wspólnego z sercem ani płucami, ale kobiety, które go doświadczają, często odczuwają pieczenie w klatce piersiowej.

Ten objaw pojawia się zwykle w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Chociaż nie jest oznaką poważnych problemów, jest to zdecydowanie bolesny dyskomfort.

Zgaga podczas ciąży – przyczyny

Uczucie pieczenia jest konsekwencją przechodzenia soków żołądkowych do przełyku w kierunku przeciwnym do normalnego trawienia.

Zgaga podczas ciąży

Zgaga to problem trawienny, który występuje, gdy strawiony pokarm przechodzi z żołądka, który zawiera sok żołądkowy (kwas wspomagający trawienie) do przełyku (rurka między ustami a żołądkiem).

Kiedy tak się dzieje, za mostkiem pojawia się pieczenie – uczucie to zaczyna się w żołądku i wydaje się „podnosić”. Kobieta w ciąży może odczuwać w ustach gorzki smak lub dławić się.

W normalnych warunkach pokarm po połknięciu przechodzi przez przełyk, a następnie do żołądka. W dolnej części przełyku znajduje się okrągły zawór, który odcina połączenie między nim a żołądkiem podczas jedzenia. Zadaniem tej zastawki jest zapobieganie powrotowi kwasów żołądkowych do przełyku.

Kiedy przełykamy, zawór rozluźnia się, umożliwiając przepływ pokarmów i płynów. Kiedy osoba doświadcza zgagi, zastawka rozluźnia się, gdy dana osoba nie je, co powoduje, że kwasy żołądkowe mogą przedostać się do przełyku. Tym samym organ ten ulega podrażnieniu i powoduje pieczenie.

Zgaga w ciąży i czynniki predysponujące

Jest wiele czynników, które mogą ułatwić rozluźnienie zaworu. Wszystkie mają do czynienia ze spożywaniem następujących rodzajów żywności:

  • Produkty smażone lub tłuste
  • Czekolada
  • Napoje zawierające kofeinę
  • Cebula, czosnek, ostre przyprawy
  • Niektóre leki
  • Nadmierne spożywanie pokarmów
  • Leżenie po jedzeniu

Hormony są kolejną przyczyną zgagi

Kiedy kobieta jest w ciąży, jej organizm wydziela szereg hormonów. Substancje te pośredniczą w różnych procesach fizjologicznych w organizmie i rozluźniają mięśnie układu pokarmowego. Częścią tego jest zastawka przełyku. Progesteron to hormon, który jest najbardziej odpowiedzialny za zgagę.

Z tego powodu kwasy żołądkowe częściej przedostają się do przełyku i powodują ten problem. Ta sytuacja pogarsza się, gdy kobieta w ciąży znajduje się w pozycji poziomej. Jak wspomnieliśmy powyżej, zgaga pojawia się zwykle w drugim i trzecim trymestrze. To wtedy macica zaczyna naciskać na brzuch.

Leczenie zgagi w ciąży

Czynniki takie jak dieta i związane z nią nawyki mogą wpłynąć na rozwój zgagi.

Ból żołądka

Pomimo tego, że jest to dość powszechny i trudny do uniknięcia objaw, istnieją różne środku, które mogą pomóc kobiecie w ciąży zmniejszyć jej dyskomfort i złagodzić objawy. Wśród tych środków musisz spróbować:

  • Podzielić posiłki na mniejsze porcje i unikać jedzenia zbyt dużej ilości na raz.
  • Utrzymuj wagę na tyle, na ile możesz – przybranie kilku kilogramów w ciąży jest nieuniknione i normalne, ale staraj się przede wszystkim nie przekraczać zbyt dużej wagi, ponieważ powoduje to nacisk na brzuch, co prowadzi do zgagi.
  • Nie kładź się zaraz po jedzeniu. Lekarze zalecają odczekanie co najmniej 1 godziny, jeśli zamierzasz się położyć, i 3 godzin, jeśli zamierzasz iść spać.
  • Kobiety w ciąży powinny pić około 9 szklanek wody dziennie między posiłkami – ale nie w trakcie posiłku, ponieważ sprzyja to zgadze.
  • Unikaj potraw, które powodują kwasowość, takich jak ostre przyprawy, smażone i tłuste dania, a także wszystkie wymienione powyżej produkty.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny!

To może Cię zainteresować ...
Pyszne wegańskie tosty francuskie bez cukru!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pyszne wegańskie tosty francuskie bez cukru!

Wegańskie tosty francuskie bez jajek i cukru są zdrowsze od oryginału, ale tak samo pyszne. Dowiedz się jak je przyrządzić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.