Żelatyna w diecie – pięć powodów, dla których warto o tym pamiętać

Białka zawierające żelatynę mogą zwiększyć poziom energii i poprawić wydajność. Dowiedz się więcej o zaletach żelatyny w naszym artykule.
Żelatyna w diecie – pięć powodów, dla których warto o tym pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, dlaczego żelatyna w diecie jest tak ważna? Żelatyna zyskała popularność, jako zdrowa forma deseru. Ma bardzo niską zawartość kalorii i zawiera wysokoenergetyczne składniki odżywcze, które wspomagają funkcje metabolizmu, ułatwiając chudnięcie.

Przez długi czas uważano, że nie powinno się spożywać żelatyny ze względu na komercyjne produkty zawierające szkodliwe barwniki i dodatki. Jednak obecnie zaleca się spożywanie żelatyny w jej naturalnej formie, ponieważ pomaga ona złagodzić głód w momentach zaburzeń lękowych związanych z odżywianiem.

Żelatyna jest składnikiem bogatym w białko i związki przeciwutleniające, które – po zasymilowaniu w organizmie – wspomagają tworzenie masy mięśniowej i inne procesy związane z wagą.

Dlaczego żelatyna w diecie jest tak istotna? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Co to jest żelatyna?

Zanim przeczytasz o korzyściach płynących z dodania żelatyny do diety, dobrze jest się dowiedzieć, czym w ogóle jest żelatyna i z czego się składa. Jest to zagęszczacz pochodzenia zwierzęcego, otrzymywany przez przetwarzanie tkanek łącznych bydła i świń.

W sklepach można znaleźć niearomatyzowany żelatynowy proszek lub płaty, które są często wykorzystywane do robienia deserów i innych interesujących przepisów. Składa się głównie z kolagenu, ale dostarcza także węglowodanów, przeciwutleniaczy i wody.

Powody, dla których warto włączyć żelatynę do diety

Jest kilka powodów, dla których powinnaś włączyć żelatynę do diety, aby wspomóc swój proces chudnięcia. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jaki sposób ją przygotujesz.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli połączysz żelatynę ze zdrowymi i naturalnymi składnikami, zobaczysz, że to idealny deser, który wpisuje się w zbilansowaną dietę.

Przyjrzyjmy się zaletom żelatyny:

1. Może łagodzić zaburzenia lękowe związane z odżywianiem

Jedną z największych zalet stosowania żelatyny w diecie jest to, ze pomaga ona złagodzić głód. Dzięki temu możesz cieszyć się niskokalorycznymi przekąskami, które zmniejszają apetyt, który prowadzi do przejadania się.

żelatyna w diecie

2. Poprawia wyniki sportowe

Pomimo niskiej zawartości kalorii żelatyna zawiera białka i węglowodany, które służą jako źródło energii. Dzięki witaminom i minerałom jest kompletnym produktem, który może poprawić Twoje wyniki sportowe.

3. Pomaga budować masę mięśniową

Żelatyna w diecie może okazać się pomocna, jeśli chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową.

Jednym z aminokwasów, które znajdują się w żelatynie, jest arginina. Substancja ta pomaga w tworzeniu kreatyny.

żelatyna na mięśnie

Jak niektórzy wiedzą, związek ten jest czynnikiem decydującym w procesie tworzenia masy mięśniowej. Wraz z innymi białkami idealnie wspomaga utrzymanie silnej i wyrzeźbionej sylwetki.

4. Żelatyna w diecie poprawia trawienie

Włączenie żelatyny do diety wspomaga procesy trawienne i przyswajanie pewnych składników odżywczych. Wynika to z zawartości aminokwasu zwanego glicyną, który stymuluje kwas solny w żołądku.

Ponadto żelatyna zwalcza zaparcia i zmniejsza refluks kwasowy.

5. Nie zawiera tłuszczu i cholesterolu

W przeciwieństwie do innych deserów dietetycznych, żelatyna nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu. Jeśli nie używasz innych produktów z dodatkiem cukru lub sztucznych składników, jest to bardzo zdrowa przekąska, która nie powoduje przyrostu masy ciała.

Dietetyczne przepisy z żelatyną

Najzdrowszym sposobem na spożywanie żelatyny jest tworzenie własnych deserów.

żelatyna

Najlepszym pomysłem na cieszenie się zaletami tego produktu jest stosowanie go w możliwie najbardziej naturalnej formie. Mimo że w sklepach jest wiele ciekawych deserów z żelatyną, większość z nich zawiera inne składniki, które są pełne kalorii.

Lekkie dania na bazie żelatyny można spożywać rano lub jako popołudniową przekąskę. Zaleca się dodawanie jej do soków, ponieważ są one zdrową pozycją w każdej diecie odchudzającej.

Oto przykłady:

Śniadanie

 • 1 szklanka soku z żelatyny (200 ml)
 • 1 filiżanka herbaty lub kawy (250 ml)
 • 2 kromki pieczywa z twarożkiem
 • Kawałek owocu

Obiad

 • 2 łyżki brązowego ryżu (40 g)
 • 1 porcja kurczaka lub ryby (100 g)
 • 3 porcje warzyw na parze
 • 1 miska sałatki
 • 1 porcja płynnej żelatyny z owocami

Kolacja

 • 1 miska zupy warzywnej
 • porcja lekkiej żelatyny
 • 1 szklanka zielonej herbaty (250 ml)

Uwaga: powyższe menu jest tylko przykładem na to, jak włączyć żelatynę do diety. Nie należy jednak opierać codziennych posiłków na wymienionych produktach.

Sok z żelatyny na utratę wagi

Sok żelatynowy można spożywać na śniadanie lub jako przekąskę. Jest to szybka i łatwa alternatywa, która pozwala na włączenie tego produktu do diety.

Jednakże nie należy jednak spożywać soku w nadmiernych ilościach, ponieważ ma on działanie przeczyszczające.

Składniki

 • 3 łyżki niearomatyzowanej żelatyny (45 g)
 • 1 szklanka gorącej wody (250 ml)
 • kawałki owoców (do smaku)
 • 1 łyżka nasion lnu (15 g)
 • 1 łyżeczka startego imbiru (5 g)
 • kostki lodu (opcjonalnie)

Wskazówki

 • Rozpuść żelatynę w filiżance gorącej wody.
 • Wrzuć rozpuszczoną żelatynę do miksera i wymieszaj z pozostałymi składnikami.

Jak spożywać

 • Podziel sok na dwie porcje: spożywaj jedną rano, a drugą po południu.

Jak widać, żelatyna to produkt o wielu zaletach. Możesz używać ją w przepisach – będzie doskonałym sojusznikiem w Twojej diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.