Zdrowie tarczycy: 4 korzystne nawyki żywieniowe

Czy wiesz, że aby dbać o zdrowie tarczycy, musisz zmniejszyć spożycie przetworzonej żywności i zamiast tego jeść więcej naturalnych i organicznych produktów?
Zdrowie tarczycy: 4 korzystne nawyki żywieniowe
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Martwisz się o zdrowie tarczycy? Zapewne już wiesz, że nawyki żywieniowe są jednym z kluczowych do regulacji jej funkcjonowania. Jeśli jednak nadal nie wiesz, jakich produktów należy unikać oraz jakie są zalecane przy problemach z tarczycą, uważnie przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne.

Poznaj 4 nawyki żywieniowe na zdrowie tarczycy!

Dlaczego tak ważne jest dbanie o zdrowie tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem położonym w szyi, blisko tchawicy. Jej główną funkcją jest wytwarzanie hormonów. Gdy występuje brak równowagi w tym gruczole, możesz rozwinąć nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Zależy to od tego, czy Twoja tarczyca pracuje mniej czy więcej.

Nawyki które pozytywnie wpłyną na zdrowie tarczycy

Utrzymanie tarczycy w zdrowiu nie powinno być zbyt skomplikowane, jeśli zachowasz  zrównoważoną dietę. Problem polega obecnie na tym, że spożywanie naturalnych produktów żywnościowych jest znacznie trudniejsze w skutek zalania rynku przetworzonymi produktami.

Mimo to,  pewne produkty obowiązkowo powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie.

zdrowie tarczycy badanie lekarskie

Oto kilka z nich:

1. Wzbogać swoją dietę o jod

Jod jest niezbędnym dla Twojego organizmu pierwiastkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój hormonów. Niedobór jodu na przykład w czasie ciąży – może powodować problemy z rozwojem umysłowym u dziecka.

Zaleca się regularne zawarcie jodu w diecie, aby Twoja tarczyca funkcjonowała prawidłowo. Zazwyczaj lekarz przepisuje suplementację jodem. Jeśli jeszcze jej nie stosujesz, przypominamy, że w wielu przypadkach jest to najlepsza opcja.

2. Regularnie jedz żurawinę

Żurawina to jeden z najlepszych owoców dostępnych w przyrodzie. Ma niską zawartość tłuszczu, sodu i cholesterolu. Jest również bardzo bogata w jod (1/2 kg zawiera 400 mcg jodu), błonnik, przeciwutleniacze oraz witaminy C i K.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie soku żurawinowego w koktajlach. Zapewni to lepszy smak warzywom, które mogą Ci nie odpowiadać.

Żurawina na zdrowie tarczycy

Łatwy przepis na pyszny, zdrowy koktajl:

Składniki

 • 1 szklanka młodego szpinaku (60 g)
 • 1 szklanka soku żurawinowego (250 ml)
 • 5 orzechów
 • 1 kostka lodu

Przygotowanie

 • Połącz wszystkie składniki w blenderze i natychmiast wypij.

3. Dodaj ziemniaki do swojej diety

To warzywo bulwiaste przyjechało do nas Ameryki i dostarcza aż 60 mcg w jednej porcji. Ale by naprawdę czerpać z nich korzyści, musisz upewnić się, że gotujesz je we właściwy sposób.

Wypróbuj następujące opcje:

 • Niskotłuszczowa: najlepiej jeść ziemniaki upieczone w piekarniku zamiast smażonych. Aby nadać im lepszy smak, użyj trochę soli, ale pamiętaj! z umiarem.
 • W połączeniu z innymi warzywami, aby uzupełnić błonnik i poczuć sytość.

Nie przesadzaj, ponieważ ziemniaki są bogate w węglowodany, zjedz maksymalnie jeden średni ziemniak dziennie.

Jedną z rzeczy, których należy unikać jest kupowanie ziemniaków z przemysłowych upraw. Zawierają one duże ilości tłuszczów trans, soli i innych konserwantów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie tarczycy.

4. Jedz jak najbardziej naturalnie

Bądźmy szczerzy: ile zamrożonych, konserwowanych lub przetworzonych produktów zjadasz każdego dnia? Zajrzyj do swoich szafek kuchennych czy lodówki i prawdopodobnie zaskoczy Cię gdy odkryjesz, że zdecydowana większość znajdujących się tam produktów spełnia jedno z tych trzech kryteriów.

Zdrowie tarczycy ma wiele wspólnego z hormonami. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości uchronić organizm od żywności, która może zaburzać gospodarkę hormonalną. Obejmuje to chemię, słodziki, konserwanty i wiele innych.

zdrowie tarczycy owoce

Najlepiej spożywać świeże i sezonowe produkty.

Spróbuj przez kilka miesięcy stosować się do tych zaleceń. Przekonasz się, że to nie jest takie skomplikowane. Wszystko co musisz zrobić, to:

 • Zamień gotowe płatki śniadaniowe na te naturalne. W większości sklepów można znaleźć m.in. naturalne wersje owsa, pszenicy, amarantu i komosy ryżowej. Ich zaletą jest to, że są one również tańsze.
 • Jedz sezonowe owoce i warzywa. W związku z tym, że są świeże i gotowe do spożycia istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostały wcześniej zamrożone, co wpływa na zawarte w nich składniki odżywcze.
 • Jeśli masz taką możliwość, spróbuj założyć własny ogród w domu.
 • Gotuj ulubione potrawy w domu. Jogurt i napoje gazowane to dwa świetne przykłady produktów, które można łatwo przygotować w domu. Możesz zamieniać napoje bezalkoholowe na herbatki lub wody smakowe, które samodzielnie przygotujesz.
 • Przygotuj własne przekąski, aby zabić głód między posiłkami. Od domowych lodów po nasiona, zawsze będziesz mieć opcje, aby zaspokoić swoje pragnienia bez obawy o substancje chemiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie tarczycy.

Czy już stosujesz się do tych kilku wskazówek? Jeśli nie, to przyszedł na to czas. Pamiętaj, że możesz łatwo regulować zdrowie tarczycy wprowadzając odpowiednie zmiany do swojego stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lopez Y., Franco C., Cepeda A., Vazquez B., Constant iodine intake through the diet could improve hypothyroidism treatment: a case report. J Physiol Biochem, 2018. 74 (1): 189-193.
 • Lee YM., Yoong Y., Yoon H., Park HM., et al., Dietary anthocyanins against obesity and inflammation. Nutrients, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.