Zdrowie mózgu - koniecznie wyeliminuj tych 6 produktów

Zachować zdrowie mózgu jak najdłużej- to istotny cel, jeśli chcemy cieszyć się sprawnością i pamięcią, nawet w podeszłym wieku. Warto zainteresować się tym tematem, zanim zaobserwujesz efekty niewłaściwego stylu życia i diety. Zachęcamy do ograniczenia spożycia tych kilku substancji, które mogą niekorzystnie wpływać na zdolności kognitywne umysłu.
Zdrowie mózgu - koniecznie wyeliminuj tych 6 produktów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zdrowie mózgu zależy od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Chociaż wiele chorób wpływających na nasz organizm ma podłoże genetyczne, styl życia i niektóre nawyki mogą również mieć ogromne znaczenie dla naszego zdrowia w podeszłym wieku.

Choć nieuniknione jest pogorszenie pewnych funkcji wraz z upływem lat, mamy duży wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza sprawność w jesieni życia. Często ignorujemy potencjalnie negatywnie wpływające na zdrowie mózgu, szkodliwe nawyki czy produkty, które mogą doprowadzić do przedwczesnego starzenia się neuronów i tkanek.

Wśród tych produktów można wyróżnić substancje, mające potencjalnie szkodliwy wpływ na ludzki mózg.

W poniższym artykule zwróć uwagę na listę sześciu głównych substancji, które warto ograniczyć w swojej diecie, aby zniwelować ich negatywny wpływ na organizm.

1.Glutaminian sodu – wpływ na zdrowie mózgu

Glutaminian sodu jest przyprawą, często dodawaną do przetworzonych produktów, pakowanej żywności czy fast foodów. Jest to sól sodowa kwasu glutaminowego , która służy do dłuższego przechowywania żywności przy jednoczesnej poprawie jego smaku i zapachu.  

Jego regularne spożywanie powoduje wzrost produkcji dopaminy (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za wydzielanie hormonów w naszym mózgu). Jak powszechnie wiadomo, dopamina jest substancją, która wywołuje uczucie chwilowego dobrego samopoczucia i szczęścia. 

Łyżka z glutaminianem sodu

Problem polega jednak na tym, że powoduje to również zwiększone wydzielanie  tak zwanych „ekscytotoksyn”. Te przekaźniki negatywnie wpływają na zdrowie mózgu i mogą go nadmiernie stymulować.

Pewne badania sugerują ich związek  z rozwojem choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, demencji i syndromu chronicznego zmęczenia.

2. Fluorki

Fluorki są związkami chemicznymi zawierającymi fluor. Są powszechnie dodawane do wody pitnej w celu utrzymania jej właściwości i ochrony przed rozwojem mikroorganizmów. Konsumenci często nie są tego świadomi, ale jest to bardzo powszechny dodatek do wód czy past do zębów

Szklanka z płynem

Pomimo ich powszechnego zastosowania i pożytecznych funkcji naukowcy zaczęli kwestionować ich przydatność. Pod lupę wzięto potencjalny negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i funkcje kognitywne. 

Istnieją badania sugerujące, że te substancje mogą być związane z niską wydajnością intelektualną i zmianą niektórych funkcji poznawczych.

Ponadto organizacje takie jak UNICEF również zakwestionowały ten dodatek do w wodzie pitnej.

3. Cukier biały rafinowany

Cukier rafinowany i wszystkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. syrop glukozowo fruktozowy) zostały sklasyfikowane jako jedna z głównych „białych trucizn”. Do tej kategorii zaliczyć można także słodzone napoje gazowane, przetworzone mąki i produkty cukiernicze.

Obecnie są to produkty bardzo często występujące we współczesnej diecie i są częstym dodatkiem do kupowanych produktów wysokoprzetworzonych. Mimo apeli dietetyków, cukier wciąż jest jednym z najczęściej spożywanych dodatków w naszej kuchni.

Kostki cukru a zdrowie mózgu

Według badań, częste spożywanie dużych ilości cukru w różnych postaciach (np. napoje, sosy, ciasta) może zmienić funkcje naszego metabolizmu. Ponadto przyczynia się to do zmniejszenia funkcji poznawczych na starość. 

Cukier ( a w zasadzie glukoza) po dostaniu się do organizmu może ograniczyć działanie neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF, z ang. brain-derived neurotrophic factor )- czynnika odpowiedzialnego za wzrostu nerwów i połączeń mózgowych 

W rezultacie mogą wystąpić problemy z pamięcią, a także trudności w tworzeniu połączeń neuronów. Ponadto jest to związane z pojawieniem się objawów depresji i oddziałuje bezpośrednio na zdrowie mózgu. 

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czym zastąpić cukier – osiem naturalnych alternatyw

4. Sztuczne słodziki

Słodziki to substancje stosowane w przemyśle spożywczym w celu zastąpienia cukru. Chociaż niektóre z nich mogą być pochodzenia roślinnego ( takie jak stewia czy ksylitol), większość jest wytwarzana w laboratorium i nie należą do produktów naturalnych. 

Spożywane w nadmiarze mogą wpływać bezpośrednio na zdrowie mózgu, a nawet uważa się je za  „trucizny”. W końcu w dużych ilościach odpowiadają za pobudzenie i nadmierną stymulację neuronów.

Słodzik w saszetce

Substancje takie jak aspartam i sacharyna mogą wywoływać zaburzenia w układzie nerwowym i powodować niepokój, migreny i podwyższenie progu odczuwania słodkości. Oznacza to, że organizm przyzwyczaja się do ich smaku i wymaga coraz większych ilości. 

Często można je znaleźć w żywności przemysłowej, fast foodach lub w produktach oznaczonych jako „lekkie” lub „o obniżonej zawartości cukru”.

5. Gluten

Żywność o wysokim stężeniu glutenu znalazła się na liście produktów niekorzystnie wpływających na zdrowie mózgu. 

Ciasto i wałek

Gluten (czyli zestaw białek) obecny w kilku zbożach u niektórych osób może przylegać do jelita cienkiego i powodować szereg zaburzeń metabolizmu. 

Niewłaściwe wchłanianie i trawienie glutenu zwiększa ilość stanów zapalnych i ryzyko chorób towarzyszących. C hociaż wielu z nas nie przejawia nietolerancji czy alergii na ten składnik, może on mieć niekorzystny wpływ, gdy jest spożywany w zbyt dużych ilościach.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Produkty bezglutenowe w diecie

6. Alkohol

Napoje alkoholowe zawierają toksyny i związki chemiczne, które mogą prowadzić do znacznego pogorszenia funkcji mózgu.  Ich nadmierne spożycie wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie wątroby.

Alkohol może również prowadzić do syndromu zwanego „mgłą mózgową”. Charakteryzuje się to poczuciem osłabienia, problemami w skupieniu i w podejmowaniu decyzji- nawet w stanie trzeźwości. 

Szklanki z alkoholem - wpływ na zdrowie mózgu

Dodatkowo, alkohol zaburza funkcjonowanie układu nerwowego i może nasilać stany lękowe oraz depresyjne. Nie powinno się go przyjmować z wieloma lekami ( na przykład przeciwbólowymi, antybiotykami) czy przy zaburzeniach nastroju.

Wielu z nas jest narażonych na działanie substancji, będących toksycznych dla mózgu.  Należy spróbować ograniczyć je w swojej diecie, zanim spowodują poważne i nieodwracalne komplikacje.

Postaraj się uwzględnić w swojej diecie warzywa, owoce oraz zdrowe tłuszcze i regularnie podejmować  aktywność fizyczną, w celu wzmocnienia funkcji poznawczych. To pomoże ci zachować zdrowie mózgu i całego ciała. 

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.