Zdrowe nawyki żywieniowe, które odmienią twoje życie!

O tym, że należy jeść zdrowo i odpowiednio komponować posiłki, wiemy wszyscy. Niestety wielu z nas nadal ma problem z wdrożeniem tych zaleceń do codziennego życia. W rzeczywistości nie jest tu potrzebna żadna wielka rewolucja, ale stopniowe, lecz konsekwentne zmiany pewnych nawyków żywieniowych.
Zdrowe nawyki żywieniowe, które odmienią twoje życie!

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie ma wątpliwości: zdrowe nawyki żywieniowe przekładają się na kondycję naszego organizmu i samopoczucie. Chyba największym problemem, hamującym nas przed zmianą naszej codziennej diety, jest przekonanie o tym, że przygotowywanie zdrowych posiłków jest pracochłonne i wymaga sporego nakładu finansowego. Oczywiście takie myślenie jest błędne!

Można jeść zdrowo i znacznie taniej niż dotychczas! Ponadto przygotowanie pełnowartościowych posiłków wcale nie musi być czasochłonne. Istnieje mnóstwo przepisów na potrawy na bazie zdrowych produktów, których przygotowanie nie zajmie ci więcej niż 15 minut.

Dowiedz się dziś z nami, jak konsekwentnie zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia na zdrowe nawyki żywieniowe. Stosując się do 11 prostych zaleceń, już wkrótce odkryjesz, że krok po kroczku zbliżasz się do ideału zdrowej i zbilansowanej diety, o której mówią specjaliści i dietetycy. Wystarczą małe zmiany, by osiągnąć wielkie rezultaty!

Zdrowe nawyki żywieniowe – 11 kluczowych przykładów

Dzięki stopniowemu wprowadzaniu niewielkich zmian w codziennym jadłospisie i w nawykach kulinarnych szybko zauważysz, że twoja dieta staje się coraz bardziej zdrowsza. Zmiana ta wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie niemalże natychmiast. Przekonaj się o tym!

Kolorowe owoce i warzywa - zdrowe nawyki żywieniowe

Oto 11 kroków, które zmienią twoje nawyki żywieniowe i zrewolucjonizują twoją codzienną dietę:

1. Ogranicz spożycie soli

Jeśli masz w zwyczaju jadać słone posiłki i przekąski, prawdopodobnie z początku będzie ci bardzo trudno przyzwyczaić się do nowych, nieco mdłych dla ciebie smaków. Odstawienie soli to bowiem wielka rewolucja dla twoich kubków smakowych. Warto jednak przeprowadzić ją jak najwcześniej. Dlaczego?

Otóż, jak powszechnie wiadomo, nadmiar soli jest dla naszego organizmu bardzo niezdrowy. Substancja ta jest bezpośrednio powiązana z nadciśnieniem tętniczym krwi, zatrzymywaniem wody w tkankach organizmu i wieloma innymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego i sercowo-naczyniowego.

Oczywiście nie trzeba całkowicie rezygnować z soli – wystarczy ograniczyć jej spożycie i, kiedy tylko to możliwe, zastępować ją innymi przyprawami.

2. Używaj przypraw i ziół

Ten punkt jest powiązany z poprzednim. Skutecznym sposobem na ograniczenie spożycia soli jest wypracowanie nawyku częstego sięgania po zioła i przyprawy. Z powodzeniem mogą one zastąpić sól, jednocześnie poprawiając walory smakowe przygotowywanych potraw.

Odkryj fascynujący świat aromatycznych przypraw i ziół – są one naprawdę niezastąpione w każdej zdrowej kuchni. Można nimi do woli modyfikować smak przyrządzanych dań. Jednocześnie sprawią, że znacznie rzadziej będziesz sięgać po sól.

Twoje podniebienie stopniowo będzie zmieniało swoje upodobania i z zaskoczeniem stwierdzisz, że słone potrawy nie smakują ci już jak dawniej. Chociaż w tym momencie może to brzmieć dla ciebie niewiarygodnie, zapewniamy, że tak właśnie się stanie.

3. Pożegnaj się z rafinowanym cukrem… na zawsze!

Brzmi drastycznie i nieludzko? Tak, właśnie tak – jeśli chcesz żyć i odżywiać się zdrowo, powinieneś na zawsze zrezygnować ze spożywania rafinowanego cukru. Jeśli z jakiś powodów jest to dla ciebie niemożliwe, przynajmniej ogranicz jego spożycie do minimum.

Rezygnacja z cukru to bez wątpienia jeden z najistotniejszych nawyków, jaki możesz wypracować w trosce nie tylko o własne zdrowie, ale także i zdrowie twojej rodziny, zwłaszcza najmłodszych jej członków.

Liczne badania naukowe dowiodły, że rafinowany cukier jest bezpośrednio powiązany z poważnymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy otyłość. Na tym jednak nie koniec – jego nadmiar w diecie może być przyczyną również wielu innych problemów zdrowotnych i dolegliwości.

Chociaż wskazówka o wyeliminowaniu cukru z diety brzmi nieludzko, absolutnie nie oznacza to, że twoja dieta od dziś będzie pozbawiona słodyczy. Jeśli prawidłowo dobierzesz składniki, nawet nie zatęsknisz za cukrem. Istnieje mnóstwo jego zdrowych zamienników: miód, stewia, ksylitol, cukier kokosowy, daktyle…

4. Wykorzystaj słodycz zawartą w owocach

Ten punkt również jest powiązany z poprzednim. Pamiętaj, że owoce zawierają naturalne cukry, którymi można osłodzić wiele ciast, deserów czy koktajli. Cukry te są naturalne i w pełni bezpieczne dla naszego organizmu. Co więcej, zawierają mnóstwo mikroelementów, które bardzo korzystnie wpływają na rozmaite funkcje życiowe.

świeże owoce

Jak zwiększyć spożycie owoców? Bardzo prosto! Wystarczy zastąpić nimi dotychczasowe przekąski. Zamiast kanapki z białego chleba z tłustą szynką – zjedz sałatkę owocową. Zamiast batonika – zjedz jabłko. Puszkę coca-coli zastąp szklanką owocowego koktajlu. Okazji do zjedzenia owocu w ciągu całego dnia jest naprawdę wiele!

Ponadto możesz włączać owoce do swoich zdrowych posiłków. Dorzuć kilka kawałków jabłka, gruszki czy ananasa do sałatki. Kurczak w sosie z mango albo kaczka nadziewana jabłkami – to tylko niektóre z przykładów. Możliwości są nieskończone!

5. Zdrowe nawyki żywieniowe: im więcej warzyw, tym lepiej

Jeśli należysz do grupy ludzi, którzy po prostu nie lubią warzyw, będziesz musiał się przemóc i stopniowo zacząć zwiększać ich spożycie. Bez nich twoje zdrowe nawyki żywieniowe na pewno nie będą tak zdrowe, jakbyś tego oczekiwał.

Pamiętaj, że warzywa są jednym z największych źródeł witamin i minerałów. Co więcej, obfitują w cenne antyoksydanty, które chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Naprawdę trudno o zdrowsze od warzyw pożywienie.

Na początek wybierz warzywa, które najbardziej ci smakują i na ich bazie przygotowuj swoje codzienne menu. Kiedy już przyzwyczaisz się do ich obecności na swoim talerzu podczas każdego posiłku w ciągu dnia, stopniowo włączaj te, za którymi dotychczas nie przepadałeś.

Działaj kreatywnie – baw się z przyprawami i dodatkami, które pomogą zneutralizować nieprzyjemny dla ciebie smak czy teksturę. Przekonaj się sam, że po jakimś czasie pokochasz warzywa i nie będziesz sobie wyobrażał dnia bez ich zjedzenia.

6. Częściej używaj piekarnika

Zdrowe nawyki żywnościowe to nie tylko produkty, po jakie sięgamy do przygotowywania posiłków, ale także forma ich gotowania. Wciąż najpopularniejszym sposobem na obróbkę termiczną żywności jest smażenie na oleju. Któż z nas potrafi sobie odmówić chrupiącego kotleta czy złocistych frytek? No właśnie…

Kobieta w kuchni - zdrowe nawyki żywieniowe

Jeśli naprawdę chcesz odżywiać się zdrowo, koniecznie powinieneś poszukać zdrowszych form przyrządzania posiłków. Schowaj tradycyjną patelnię gdzieś głęboko na dnie szuflady i włącz piekarnik. Pieczone posiłki są o niebo zdrowsze od smażonych.

Warto rozważyć również zakup beztłuszczowej patelni oraz specjalnej nakładki na garnek do gotowania na parze. Chociaż z początku może ci być trudno przyzwyczaić się do mięsa pieczonego bądź gotowanego, twój organizm nie będzie potrzebował wiele czasu, aby przerzucić się na nowe, zdrowe nawyki żywieniowe.

7. Wyeliminuj ze swojej diety masło

Masło to rodzaj tłuszczu, który nie przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści. Mimo że opinie na temat jego spożywania są podzielone, warto rozważyć ograniczenie jego spożycia do minimum. Postaraj się je zastąpić dużo bardziej wartościowymi tłuszczami.

Do gotowania używaj oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, a do pieczenia – oleju rzepakowego lub kokosowego. Możesz też wzbogacić swoją dietę o cenne oleje: z awokado, lniany, konopny itp. Wzbogacą one twoje potrawy o cenne substancje odżywcze, a także poprawią walory smakowe dań.

Zdrowym zamiennikiem tradycyjnego masła jest również masło klarowane. Choć jest ono droższe od zwykłego, warto zainwestować, gdyż jego wpływ na nasze zdrowie jest bardzo korzystny.

8. Zdrowe nawyki żywieniowe: unikaj tłustego nabiału

Produkty nabiałowe są bardzo zdrowe, gdyż dostarczają naszemu organizmowi sporą dawkę wapnia, wysokiej jakości białek i witamin. Należy jednak pamiętać, że również obfitują w tłuszcze, które w nadmiarze mogą być dla nas szkodliwe.

Generalnie tego typu produkty są nam bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Jednakże, aby jak najlepiej zadać o zdrowie, warto wybierać produkty nabiałowe o niskiej zawartości tłuszczu. Obecnie znajdziemy całą gamę odtłuszczonych jogurtów, serów, mleka itp.

9. Uważnie czytaj etykiety

Czytanie etykiet kupowanych produktów to bardzo ważny nawyk zdrowego stylu życia. Uważne zaznajamianie się ze składem i wartością odżywczą spożywanej przez nas żywności ma dużo większą wagę, niż mogło ci się do tej pory zdawać.

Co więcej, nie wystarczy czytać etykiet, ale przede wszystkim należy je rozumieć i wiedzieć, jak interpretować to, co zostało na nich napisane. Nierzadko hasła tylu “light”, “bez dodatku cukru” czy “naturalny” mogą być bardzo zwodnicze.

10. Zdrowe nawyki żywieniowe: Pożegnaj się z przetworzoną żywnością

Zdrowe nawyki żywieniowe i przetworzona żywność zdecydowanie nie idą ze sobą w parze. Pierwszym krokiem do zerwania z niezdrowym jedzeniem jest usunięcie ze swojej kuchni wszystkich wysoce przetworzonych produktów.

Para na zakupach

Mowa tu głównie o gotowych daniach, mrożonych pizzach, gotowych sosach, słodyczach itp. Podczas zakupów staraj się nie wrzucać do swojego wózka nic, co mogłoby być niezdrowe. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany produkt zawiera zbyt dużo chemii, po prostu go nie kupuj!

Pamiętaj, że przetworzona żywność zawiera ogromne ilości konserwantów i chemicznych dodatków, które mogą prowadzić do rozmaitych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i rozwoju chorób. Im mniej przetworzone jedzenie, tym lepiej dla twojego zdrowia!

11. Samodzielnie przygotowuj swoje posiłki

Kiedy samodzielnie przygotowujesz dania, doskonale wiesz, co one zawierają. Masz więc bezpośredni wpływ i całkowitą kontrolę nad doborem składników. Ty sam decydujesz również o proporcjach i wielkości porcji, formie gotowania i warunkach higienicznych.

W każdym razie z początku nie zaszkodzi skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże ci na drodze do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. Zacznij zmieniać swoją dietę już od dziś! Metoda małych kroków sprawdzi się tu znakomicie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.