Zdrowa wątroba - 7 sposobów na jej detoksykację

Poznaj czynniki, przez które detoksykacja wątroby powinna być przeprowadzana regularnie!
Zdrowa wątroba - 7 sposobów na jej detoksykację
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wątroba to wielofunkcyjny narząd, jeden z najważniejszych organów w organizmie każdego człowieka. Zdrowa wątroba to zatem klucz do ogólnego zdrowia organizmu. Jedną z jej codziennych funkcji jest filtracja krwi i neutralizacja toksyn, co zapobiega zapadaniu na rozmaite choroby.

Mówi się, że wątroba spełnia około 500 zadań. Jest przy tym fundamentalną częścią odpowiedzialną za przebieg metabolizmu, funkcjonowanie układu immunologicznego i układu trawiennego między innymi.

Wielu z nas jednak bardzo często przeciąża swoją wątrobę, zmuszając ją do pracy na granicy wytrzymałości. Poznaj naturalne sposoby na detoks ciała. Zdrowa wątroba pomoże ci zachować witalność i dobre samopoczucie na długie lata, a także ochroni cię przed wieloma chorobami.

Nagromadzenie toksyn może skutecznie zaburzyć wykonywane przez wątrobę funkcje. Dlatego właśnie tak ważne jest jej regularne oczyszczanie i detoksykacja. Poniżej w artykule znajdziesz siedem wskazówek na to, jak w szczególny sposób zadbać o ten narząd.

Oczyszczona i zdrowa wątroba – dlaczego to takie istotne?

Wątroba jest głównym narządem układu detoksykacyjnego, który nieustannie filtruje krew i usuwa z niej wszelkie toksyny.

Detoksykacja to istoty proces, który utrzymuje ciało wolne od szkodliwych i trujących substancji powodujących występowanie chorób. Dzięki niemu możemy cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Organ ten również odpowiada za filtrowanie i syntezę wszystkich hormonów, jak i za równowagę hormonalną w organizmie. Dlatego tak ważne jest jego poprawne funkcjonowanie.

Wątroba w ludzkim ciele

Najmniejsze zachwiania mogą spowodować zaburzenia, które mogą zakończyć się na przykład nadmiarem estrogenów, czy nieprawidłowościami w produkcji insuliny i im podobnymi.

Detoksykacja i oczyszczanie wątroby umożliwia usunięcie z organizmu nagromadzone zbędne substancje przemian metabolicznych, wolne rodniki oraz nadmiar metali ciężkich. Ale to nie wszystko!

Istnieje siedem innych czynników, które zanieczyszczają wątrobę:

Dieta bogata w tłuszcze nasycone i przetworzone produkty

Nie da się ukryć, że wiele produktów, które dziś spożywamy, jest bogatych w tłuszcze nasycone, które z łatwością gromadzone są w naszym organizmie.

Spożycie smażonych, nieekologicznych pokarmów zwierzęcych, półproduktów, produktów poddanych wcześniejszej obróbce, konserw mięsnych i gotowych dań zmusza wątrobę do pracy ponad siły i doprowadza do skrajnego wyczerpania.

Dzieje się tak dlatego, że właśnie ten narząd odpowiada za rozłożenie wszystkich tych składników, a te bardzo często są trudne przetworzenia.

Dieta bogata w węglowodany proste

Produkty bogate w węglowodany, takie jak białe pieczywo, makaron, słodkie gazowane napoje, słodycze również powodują przeciążenie wątroby.

Wątroba odpowiada również za regulację poziomu cukru we krwi, a przy dostarczeniu tych wszystkich produktów zmuszamy ją do wytężonej pracy. Tylko prawidłowo funkcjonująca, zdrowa wątroba jest w stanie zapewnić nam zdrowie i uchronić przez chorobami.

Węglowodany pod różnymi postaciami

Jeżeli Twoja codzienna dieta jest bogata w węglowodany, zalecane jest regularna detoksykacja tego narządu.

Spożywanie alkoholu i leków, a wątroba

Alkohol i chemiczne środki, które znajdują się w medykamentach, są bardzo trudnym zadaniem dla wątroby.

Jeżeli zaczynamy nadużywać zarówno tego pierwszego, jak i tych drugich narząd ten zaczyna przysparzać problemów, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń takich jak jej stłuszczenie czy marskość wątroby.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem

Pozostało niewiele miejsc na ziemi, gdzie możliwe jest zaczerpnięcie czystego, głębokiego oddechu. Większość z nas oddycha zanieczyszczeniami i pełnym toksycznych cząsteczek powietrzem, co na dłuższą metę może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu.

Płuca wchłaniają wszystkie szkodliwe substancje, ale to wątroba musi się z nimi zmagać, filtrować i starać się je jak najszybciej usunąć. Tylko zdrowa wątroba jest w stanie wydalić je z organizmu szybko i skutecznie.

Niewystarczająca ilość snu

Choć często zapominamy o jego ważności, odpoczynek i sen w znacznym stopniu wpływają na jakość naszego życia. Natomiast wątroba potrzebuje go w szczególności. Odpowiednia ilość snu ma bowiem fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego jej funkcjonowania.

Śpiąca kobieta

Największą aktywność wątroby przypisuje się między godziną 1 a 3 w nocy. Wiedząc to, ważne jest, by położyć się w odpowiednim czasie i dać jej szansę poprawnie wykonać swoje zadania.

Ćwiczenia fizyczne a nasza wątroba

To prawda, że regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego procesu eliminacji substancji toksycznych z organizmu.

Jednak intensywny wysiłek fizyczny wzmaga aktywność wolnych rodników i nie daje dostatecznie dużo czasu wątrobie na ich neutralizację i eliminację. Jeżeli jesteś aktywny fizycznie, pamiętaj o regularnym oczyszczaniu wątroby i odpowiednim odpoczynku.

Dieta uboga w składniki odżywcze

Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych jest niezbędne do tego, by wątroba funkcjonowała poprawnie. Dieta jest kluczem do zapewnienia odpowiedniego poziomu witaminy C, kwasu foliowego, witaminy B3, B6 i E.

Składniki zdrowej diety

Co więcej, ważne jest również dostarczenie aminokwasów, takich jak glicyna i tauryna oraz wapnia. Jeżeli dieta jest uboga w te składniki warto pomyśleć o włączeniu do niej suplementów. Już po kilkudniowym detoksie, bez wątpienia poczujesz się znacznie lepiej i odczujesz wielki przypływ energii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Liver Foundation. (2017). Liver wellness. Asociación Española para el Estudio del Hígado, Libro blanco de hepatología en España, 2015
  • National Institutes of Health. (2014). “Su hígado rinde”, en la web de la National Institutes of Health. https://salud.nih.gov/articulo/su-higado-rinde/
  • Sevastianova K et al. (2012). “Effect of short-term carbohydrate overfeeding and long-term weight loss on liver fat in overweight humans”, Am J Clin Nutr. 2012 Oct;96(4):727-34. Epub 2012 Sep 5.
  • Schwarz JM et al. (2015). “Effect of a High-Fructose Weight-Maintaining Diet on Lipogenesis and Liver Fat”, J Clin Endocrinol Metab. 2015 Jun;100(6):2434-42.
  • Younossi ZM et al. (2016). Global epidemiology of nonalcoholic fatty liver disease-Meta-analytic assessment of prevalence, incidence, and outcomes”, Hepatology. 2016 Jul;64(1):73-84.
  • Pérez-Calvo, J. (2013). Nutrición energética para la salud del hígado y la vesícula (Vol. 1). Edaf.
  • Williams, R., & Gimson, A. E. (1991). Intensive liver care and management of acute hepatic failure. Digestive diseases and sciences, 36(6), 820-826. https://link.springer.com/article/10.1007/BF01311243
  • Vienken, J., & Christmann, H. (2006). How can liver toxins be removed? Filtration and adsorption with the Prometheus system. Therapeutic Apheresis and Dialysis, 10(2), 125-131. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1744-9987.2006.00353.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.