Zdrowa wątroba – 7 sposobów na jej detoksykację

· Marzec 15, 2016
Poznaj czynniki przez, które detoksykacja wątroby powinna być przeprowadzana regularnie!

Wątroba to wielofunkcyjny narząd, jeden z najważniejszych organów w organizmie każdego człowieka. Jedną z jej codziennych funkcji jest filtracja krwi i neutralizacja toksyn, co zapobiega zapadaniu na wiele chorób.

Mówi się, że wątroba spełnia około 500 zadań, będąc przy tym fundamentalną częścią odpowiedzialną za przebieg metabolizmu, funkcjonowanie układu immunologicznego i układu trawiennego między innymi. Jednak dzisiaj wielu z nas znając ważność tego narządu, często go przeciąża, zmuszając do pracy na granicy wytrzymałości.

Nagromadzenie toksyn może skutecznie zaburzyć wykonywane przez wątrobę funkcje. Dlatego właśnie tak ważne jest jej regularne oczyszczanie i detoksykacja. Poniżej w artykule znajdziesz siedem wskazówek jak w szczególny sposób zadbać o ten narząd.

Oczyszczona i zdrowa wątroba – dlaczego to takie istotne?

Wątroba jest głównym narządem układu detoksykacyjnego, który nieustannie filtruje krew i usuwa z niej wszelkie toksyny.

Detoksykacja to istoty proces, który utrzymuje ciało wolne od szkodliwych i trujących substancji powodujących występowanie chorób. Dzięki niemu możemy cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Organ ten również odpowiada za filtrowanie i syntezę wszystkich hormonów, jak i za równowagę hormonalną w organizmie, dlatego tak ważne jest jego poprawne funkcjonowanie.

Wątroba i zdrowie

Najmniejsze zachwiania mogą spowodować zaburzenia, które mogą zakończyć się na przykład nadmiarem estrogenów, czy nieprawidłowościami w produkcji insuliny i tym podobne.

Detoksykacja i oczyszczanie wątroby umożliwia usunięcie z organizmu nagromadzone zbędne substancje przemian metabolicznych, wolne rodniki oraz nadmiar metali ciężkich, ale to nie wszystko.

Istnieje siedem innych czynników, które również zmuszają do zadbania o to, by wątroba była czysta:

Dieta bogata w tłuszcze nasycone i przetworzone

Nie da się ukryć, że wiele produktów, które dziś spożywamy, jest bogata w tłuszcze nasycone i tłuszcze przetworzone, które z łatwością gromadzone są w naszym organizmie.

Spożycie smażonych, nieekologicznych pokarmów zwierzęcych, półproduktów, produktów poddanych wcześniejszej obróbce, konserw mięsnych i gotowych dań zmusza wątrobę do pracy ponad siły i doprowadza do skrajnego wyczerpania.

Dzieje się tak dlatego, że właśnie ten narząd odpowiada za rozłożenie wszystkich tych składników, a te bardzo często są trudne przetworzenia.

Dieta bogata w przetworzone węglowodany

Węglowodany

Produkty bogate w węglowodany takie jak białe pieczywo, makaron, słodkie gazowane napoje, słodycze również powodują przeciążenie wątroby. Wątroba odpowiada również za regulację poziomu cukru we krwi, a przy dostarczeniu tych wszystkich produktów zmuszamy ją do wytężonej pracy.

Jeżeli Twoja dieta jest bogata w węglowodany, zalecane jest regularna detoksykacja tego narządu.

Spożywanie alkoholu i leków, a wątroba

Alkohol i chemiczne środki, które znajdują się w medykamentach, są bardzo trudnym zadaniem dla wątroby.

Jeżeli zaczynamy nadużywać zarówno tego pierwszego, jak i tych drugich narząd ten zaczyna przysparzać problemów, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń takich jak jej stłuszczenie czy marskość wątroby.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem

Pozostało niewiele miejsc na ziemi, gdzie możliwe jest zaczerpnięcie czystego, głębokiego oddechu. Większość z nas oddycha zanieczyszczeniami i pełnym toksycznych cząsteczek powietrzem, co na dłuższą metę może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu.

Płuca wchłaniają wszystkie szkodliwe substancje, ale to wątroba musi się z nimi zmagać, filtrować i starać się je jak najszybciej usunąć.

Niewystarczająca ilość snu

Spać

Choć często zapominamy o jego ważności, odpoczynek i sen w znacznym stopniu wpływają na jakość naszego życia, natomiast wątroba potrzebują go w szczególności. Odpowiednia ilość snu ma fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego jej funkcjonowania.

Największą aktywność wątroby przypisuje się między godziną 1-szą, a 3-ecią w nocy. Wiedząc to, ważne jest, by położyć się w odpowiednim czasie i dać jej szansę poprawnie wykonać swoje zadania.

Zbyt wiele ćwiczeń, a nasza wątroba

To prawda, że regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego procesu eliminacji substancji toksycznych z organizmu.

Jednak intensywny wysiłek fizyczny wzmaga aktywność wolnych rodników i nie daje dostatecznie dużo czasu wątrobie na ich neutralizację i eliminację. Jeżeli jesteś aktywny fizycznie, pamiętaj o regularnym oczyszczaniu wątroby i odpowiednim odpoczynku.

Dieta uboga w składniki odżywcze

Żywność

Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych jest niezbędne do tego, by wątroba funkcjonowała poprawnie. Dieta jest kluczem do zapewnienia odpowiedniego poziomu witaminy C, kwasu foliowego, witaminy B3, B6 i E.

Co więcej, ważne jest również dostarczenie aminokwasów takich jak glicyna i tauryna oraz wapnia. Jeżeli dieta jest uboga w te składniki warto pomyśleć o włączeniu do niej suplementów.