Zdrowa kolacja – kilka przepisów
Wszystkie posiłki w ciągu dnia są ważne, ale to kolacja wyróżnia się na ich tle ponieważ ma ogromny wpływ na problemy zdrowotne, takie jak problemy z wątrobą, bezsenność czy nadwagę. Zawsze staramy się aby nasza kolacja składała się ze zrównoważonych składników, ale nie zawsze to osiągamy. W tym artykule postaramy się wyjaśnić co jest kluczem do przygotowania zdrowej kolacji, która jest podstawą naszego dobrego samopoczucia, a składniki o których wspomnimy pomogą nam niemal natychmiast odczuć poprawę w stanie naszego zdrowia. Podzielimy się również przepisami na zdrową kolację, abyś mogła zadbać o swoje zdrowie już dziś.
Kolacja – pozytywny i negatywny wpływ na nasze zdrowie
Kolacja jest ostatnim posiłkiem w ciągu dnia, a jej funkcją jest to abyśmy nie szli spać z pustym żołądkiem i mogli dzięki temu dobrze wypocząć. Należy jednak pamiętać, że kolacja nie powinna być tak pożywna jak śniadanie czy obiad, bo podczas nocy nie będziemy w stanie zużyć tak dużej dawki energii. Dlatego bardzo ważne jest, aby kolację spożywać możliwie jak najwcześniej oraz aby była możliwie jak najlżejsza.
Jeżeli spożywamy obfitą kolację, zbyt późno i włączamy do niej niezdrowe produkty, może to wpłynąć bardzo negatywnie na nasze zdrowie. Oto niektóre z komplikacji zdrowotnych:
- Bezsenność, brak odpoczynku i poranne zmęczenie.
- Podkrążone oczy i zmęczona twarz.
- Zatrzymanie płynów w organizmie.
- Zaparcia.
- Śluz w gardle po przebudzeniu.
- Problemy z wątrobą i niestrawność, wzdęcia.
- Po dłuższym czasie nadwaga lub niedowaga.
O której godzinie jeść kolację?
Od momentu zaśnięcia, nasze ciało się relaksuje i pozwala komórkom naszego organizmu na regenerację. Według TCM (Tradycyjna Chińska Medycyna), co kilka godzin jeden z naszych organów się regeneruje, wygląda to mniej więcej tak:
- Od 23:00 do 1:00 pęcherzyk żółciowy.
- Między 1:00, a 3:00 wątroba.
- Od 3:00 do 5:00 płuca.
- Między 5:00, a 7:00 jelito grube.
- Od 7:00 do 9:00 żołądek.
Jeżeli chcemy uszanować biologiczny rytm naszego ciała, powinniśmy upewnić się, że trawienie spożytych przez nas pokarmów zakończy się przed godziną 23:00. Pamiętając, że trawienie trwa około dwóch do trzech godzin, nie powinniśmy spożywać kolacji później niż o godzinie 20:00.
Co powinna zawierać zdrowa kolacja?
Pełnowartościowa kolacja powinna zawierać:
- Porcja warzyw. Najlepiej, aby warzywa były ugotowane, jeżeli jednak zjemy je odpowiednio wcześnie, aby mogły się dobrze strawić, możemy jeść również warzywa surowe (na przykład w sałatkach), zwłaszcza w lecie.
- Porcja białka ubogiego w tłuszcze: jajka, ryby, rośliny strączkowe, seitan, biały ser, jogurt, orzechy, grzyby.
- Mała porcja skrobi lub zbóż: kromka chleba pełnoziarnistego, makaron, ryż pełnoziarnisty, ziemniak, banan.
- Niewielka ilość zdrowych tłuszczy: oleje roślinne z pierwszego tłoczenia na zimno, orzechy, żółtko jajka, jogurt, awokado.
Zobacz także: Sałatka z ananasem – idealna na kolację!
Czego nie powinna zawierać zdrowa kolacja?
- Nadmiaru skrobi i produktów pełnoziarnistych ponieważ, dostarczają za dużo energii.
- Słodkich owoców. Mogą one powodować nadwagę, jeżeli spożywamy je podczas kolacji.
- Owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze czy mandarynki, ponieważ utrudniają wypoczynek.
- Owoców sezonowych bogatych w wodę, takich jak arbuz czy melon, ponieważ utrudniają trawienie.
- Nasyconych tłuszczów (margaryna, ciasta, potrawy smażone, czerwone mięso, itd.) ponieważ, przeciążają wątrobę i pęcherzyk żółciowy.
- Nadmiaru soli, ponieważ zatrzymuje płyny w organizmie.
- Używek: kawa, herbata, coca-cola, itd.
Przepisy na zdrową kolację
- Krem z warzyw z odrobiną płatków owsianych oraz z gotowanym jajkiem, pokrojonym na kawałki.
- Smażone warzywa z grzybami oraz jeden tost z pieczywa pełnoziarnistego.
- Jogurt naturalny z połową banana i garścią orzechów.
- Zupa warzywna z makaronem typu nitki oraz grillowana ryba.
- Koktajl z warzyw lub gazpacho oraz omlet.
- Krem z roślin strączkowych i pieczone gruszki.
- Warzywa z odrobiną ziemniaka i pieczonym kurczakiem.
- Zielona sałata z białym serem i nasionami.
- Kukurydziany naleśnik z guacamole.
- Sałatka z soczewicy ze startą marchwią i odrobiną sosu majonezowego.
Przeczytaj również: Przepisy na szybką i dietetyczną kolację
Ostatnia uwaga
Jeżeli przed pójściem spać wykonujemy jakąś aktywność fizyczną lub jemy kolację wcześnie, możemy zwiększyć ilość spożywanych skrobi i produktów pełnoziarnistych i pozwolić sobie na przykład na pizzę pełnoziarnistą z warzywami i grzybami albo kanapkę z pomidorem, sałatą i serem. Jeżeli podczas całego tygodnia silnie przestrzegamy spożywania zdrowych kolacji, w weekend możemy pozwolić sobie na małe oszustwa, pamiętajmy jednak, że następnego dnia zawsze odczujemy czy nasza kolacja była odpowiednia czy nie. Objawi się to zarówno w naszym wyglądzie jak i samopoczuciu.
Zdjęcia dzięki uprzejmości cobalt123, robbplusjessie i David-Robert-Wright.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nora Poggione, Laura Milgram, Sonia Spiner, Pablo Posternak y Diana Pasqualini. 2003. Recomendaciones nutricionales para los adolescentes. Sociedad Argentina
de Pediatría. http://www.rehueong.com.ar/archivos/Recomendaciones%20Nutricionales%20para%20Adolescentes..pdf - Palumbo, E. Problemas de alimentación. MSD Manuals. https://www.msdmanuals.com/es-ve/hogar/salud-infantil/otros-trastornos-en-lactantes-y-ni%C3%B1os-peque%C3%B1os/problemas-de-alimentaci%C3%B3n
- Comportamientos y hábitos alimentarios. Medline Plus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/patientinstructions/000349.htm