Zauroczenie czy prawdziwa miłość? 5 elementów ukazujących różnicę

Uczucie miłości lub pragnienie drugiej osoby to dwie bardzo różne rzeczy. Więc jeśli masz wątpliwości, te znaki pomogą ci wyjaśnić twoje uczucia.
Zauroczenie czy prawdziwa miłość? 5 elementów ukazujących różnicę
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2023

Kiedy pociąga Cię jakaś osoba, może być trudno określić, czy to prawdziwa miłość, czy jedynie przelotne zauroczenie. Chcesz być z tą osobą, widzieć ją w każdej chwili. Możesz jednak mieć wątpliwości czy nie jest to czasem zwykłe zauroczenie. Dlaczego tak trudno jest coś zmienić?

Nasz mózg uwalnia duże dawki dopaminy, neuroprzekaźnika, który według Kliniki Szpitala San Fernando jest przyczyną przyjemnych doznań i poczucia relaksu. Ponadto uwalniane są również inne substancje, takie jak serotonina i oksytocyna. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zauroczenie a prawdziwa miłość — różnice

Niezależnie od tego, co dzieje się w twoim mózgu, możliwe jest, że potrafisz określić, czy czujesz do kogoś miłość, czy to jedynie przelotne zauroczenie. Aby to zrobić, spójrzmy na niektóre definicje, które podaje nam Królewska Hiszpańska Akademia (RAE) na temat tych dwóch terminów:

  • Miłość: Uczucie do drugiej osoby, które nas przyciąga i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i daje nam energię do wspólnego życia, komunikacji i tworzenia, jednocześnie poszukując wzajemności w pragnieniu zjednoczenia.
  • Zauroczenie: Emocjonalny pociąg do czegoś, co do nas przemawia.

Jak mogłeś zauważyć, zauroczenie jest atrakcją, którą czujesz do drugiej osoby, w której możesz być lub nie być zakochany. Kiedy czujesz miłość, odczuwasz również pragnienie. Ale w przypadku zauroczenia możesz odczuwać pożądanie bez miłości.

Z czasem będziesz w stanie określić, czy jest to miłość, czy zauroczenie. Jednak po kilku doświadczeniach możesz nie chcieć czekać tak długo i chcieć jak najszybciej ustalić fakty. W tym celu przydatne mogą być następujące wskazówki.

Miłość, czy zauroczenie — jak to ustalić?

Oto kilka istotnych elementów, które p omogą ci ustalić, co w rzeczywistości czujesz do drugiej osoby. Dodatkowo podamy Ci również kilka przykładów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć.

1. Po prostu chcesz się dobrze bawić

Ten pierwszy znak, aby wiedzieć, czy to miłość, czy zauroczenie, bardzo ci pomoże, jeśli zaczniesz mieć wątpliwości co do tego, co może czuć druga osoba. Co się dzieje, gdy po prostu chcesz się dobrze bawić? Cóż, od czasu do czasu dzwonisz do drugiej osoby i spotykacie się, aby się dobrze bawić, uprawiać seks lub napić się kawy. Ale nic więcej.

Jednak w trudnych chwilach nie możecie na siebie liczyć, ponieważ celem jest po prostu dobra zabawa. Ten rodzaj relacji jest często określany jako „przyjaciel z korzyściami”. Jednak w rzeczywistości nie jesteście ani przyjaciółmi, ani parą.

2. Twoje intencje idą tylko w jednym kierunku

Chcesz pojechać na wycieczkę? Wybrać się na prosty spacer, aby porozmawiać? Dzieje się tak, gdy czujesz miłość i chcesz planować z tą osobą, która staje się dla ciebie bardzo wyjątkowa. Ale dostrzegasz wyłącznie pożądanie, twoje intencje prawdopodobnie idą w jednym kierunku: seks.

Jeśli to ty, bądź ostrożny. To bardzo bolesne być z kimś, kto chce cię tylko do seksu i do kogo nie czujesz nic więcej. Dlatego ważne jest, abyś w takich sytuacjach wyjaśnił swoje uczucia. Jeśli oboje po prostu pragniecie siebie nawzajem, oboje powinniście postawić sprawę jasno.

3. Chcesz zbudować związek, jeśli jesteś zakochany

Kiedy mówimy o budowaniu relacji, nie mamy na myśli, że zamierzasz się pobrać i mieć dzieci. W chwili, gdy kogoś kochasz, nie tylko go pragniesz; chcesz, aby był częścią twojego życia. Zaczniesz snuć plany i być może wyobrazisz sobie przyszłe wspólne życie. Będziecie chcieli się nawzajem dobrze poznać.

Jest piękny obraz, który jasno określa, co to znaczy czuć miłość do drugiej osoby i chcieć budować z nią relację. Jest to para idąca ręka w rękę ścieżką. Jeśli to jednak tylko zauroczenie, nie jest możliwe odniesienie tego obrazu do siebie.

Wspólny spacer. Szczęśliwe małżeństwo w podeszłym wieku.
Prawdziwa miłość nie jest przelotna, ale trwa przez całe życie.

4. Razem na dobre i na złe

Jeśli kogoś kochasz, będziesz tam nie tylko w dobrych, ale także w trudnościach. Będziesz chciał słuchać drugiej osoby, pocieszać ją, gdy tego potrzebuje i udzielać jej pełnego wsparcia. W ten sposób buduje się związek, ponieważ naprawdę się kochacie.

W chwili, gdy to tylko zauroczenie lub pożądanie, możesz się tym przejmować, ale w egoistyczny sposób. Na przykład może ci przeszkadzać, jeśli druga strona ni może się z tobą spotkać, aby cię zobaczyć. Jednocześnie nie będziesz przy niej, gdy tego nie chcesz. W tym przypadku to tylko pożądanie.

5. Nie uzupełniacie się nawzajem

To jeden z ostatnich znaków, aby wiedzieć, czy to miłość, czy przelotne zauroczenie. W przypadku zwykłego pożądania, nie czujesz potrzeby uzupełniania drugiej osoby. W rzeczywistości jest bardzo prawdopodobne, że nie chcesz więcej niż tylko seksu. Istnieją pewne aspekty, których w niej nie lubisz i nie akceptujesz.

Jednak w momencie, gdy się zakochasz, to dlatego, że oboje się uzupełniacie. Pomimo dzielących was różnic, pasujecie do siebie, komunikujecie się i rozwijacie. Pamiętaj o tym, aby wiedzieć, czy czujesz miłość, czy pragnienie.

Krótkoterminowe czy na stałe?

Czy jesteś teraz bardziej świadomy różnic między miłością a pożądaniem?

Pamiętaj, że kiedy kogoś kochasz, ustalasz konkretne plany na przyszłość. Co więcej, oboje chcecie budować głęboką i trwałą relację. Zauroczenie skupia się jednak wyłącznie na zaspokajaniu bieżących pragnień i zapewnieniu sobie rozrywki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rovira, H. (2016). La diferencia entre amor y deseo: un certamen poético barcelonés de 1584. Moderna språk110(1), 122-140.
  • Ruppert, F. (2021). Amor, deseo y trauma: Hacia una identidad sexual sana. Herder Editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.