Zatrucie lekami - co wtedy należy zrobić?

Kiedy nastąpi zatrucie lekami, jego stopień będzie zależeć, między innymi, od liczby przyjmowanych leków i indywidualnych cech danej osoby. Dowiedz się, jak powinieneś postępować w razie napotkania takiego problemu!
Zatrucie lekami - co wtedy należy zrobić?
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Objawy i konsekwencje, z jakimi wiąże się zatrucie lekami, zależą przede wszystkim od konkretnego leku będącego przyczyną problemu. Jednak powinieneś mieć zawsze na uwadze to, że teoretycznie rzecz biorąc praktycznie każde zatrucie lekami może okazać się śmiertelne w skutkach.

Stopień zatrucia zależy między innymi od liczby zażywanych leków i indywidualnych cech każdego człowieka.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci różne rodzaje najczęściej spotykanych zatruć lekami wraz z pewnymi wskazówkami pozwalającymi na ich szybkie zidentyfikowanie. Dowiedz się także, jakie środki zapobiegawcze powinieneś z miejsca podjąć. Zapraszamy zatem do lektury!

Zatrucie lekami – pięć podstawowych rodzajów

Kiedy nastąpi zatrucie lekami, jego stopień będzie zależeć, między innymi, od liczby przyjmowanych leków i indywidualnych cech danej osoby. Dowiedz się, jak powinieneś postępować w razie napotkania takiego problemu dzięki informacjom, jakie zamieszczamy poniżej!

Zatrucie lekami ma różne objawy i konsekwencje. Wszystko zależy od rodzaju tych środków, zażywanej ich ilości i indywidualnych cech osoby, która je bierze.

Specjaliści wyróżniają ogólnie rzecz biorąc pięć rodzajów zatruć lekami w oparciu o różne czynniki. Należą do nich przede wszystkim:

1. Wielkość i rodzaj powikłań klinicznych

Jeśli chodzi o zatrucie lekami, możliwe powikłania będące jego następstwem wahają się od łagodnego poprzez umiarkowane i na końcu ciężkie.

2. Charakterystyka występowania zatrucia

Objawy zatrucia lekami mogą być natychmiastowe lub pojawiać się z opóźnieniem. Cecha ta wynika z tego, że niektóre specyfiki działają bardzo szybko, podczas gdy inne potrzebują do tego pewnego czasu.

Rozsypane tabletki
  • Odwracalne lub nieodwracalne zatrucie lekami. Jeśli chodzi o zatrucia odwracalne, osoba taka może odzyskać swoje zdrowie, gdy tylko szkodliwa substancja zostanie usunięta z jej organizmu. Jednak w odwrotnym scenariuszu wszelkie poczynione w ten sposób szkody są z reguły nieodwracalne. Wszystko zależy bowiem od dotkniętego narządu i jego funkcji. Odwracalne i nieodwracalne objawy mogą wystąpić jednocześnie.
  • Zatrucie lekami miejscowe lub ogólnoustrojowe. Miejscowe zatrucie występuje wtedy, gdy substancja toksyczna powoduje wszystkie uszkodzenia i negatywne skutki w tym samym miejscu, w którym styka się z ciałem. Istnieją jednak pewne substancje, które mogą wpływać na organizm w sposób ogólnoustrojowy lub wręcz uogólniony. W każdym razie może również wystąpić kombinacja obu tych zjawisk naraz.

3. Czas wystąpienia pierwszych objawów

W zależności od czasu pojawienia się objawów możemy klasyfikować zatrucie lekami w następujący sposób:

  • Ostre zatrucie lekami. W tych przypadkach objawy pojawiają się w czasie krótszym niż 24 godziny od zażycia środka, a ich rozwój może się różnić w zależności od danej substancji.
  • Zatrucie podostre. Zaburzenia funkcjonowania organizmu wskutek zatrucia występują na różnych poziomach. A to oznacza, że jego objawy nie pojawiają się natychmiast, ale występują dopiero po kilku dniach.
  • Przewlekłe zatrucie. Objawy występują po ciągłym lub wielokrotnym zażyciu substancji toksycznej. Może być ona przyjmowana w małych ilościach, ale gromadzi się w organizmie pacjenta. Jest to najtrudniejszy rodzaj zatrucia lekami do wykrycia i wyleczenia.

4. Przyczyna powstawania zatrucia

Biorąc pod uwagę sposób powstawania zatrucia, możemy podzielić je na następujące kategorie:

Ból głowy
  • Dobrowolne. Są to zamierzone zatrucia lekami. Wiążą się głównie z sytuacjami takimi jak samobójstwa.
  • Przypadkowe. W praktyce zdarzają się stosunkowo często, jeśli chodzi o leki. Są one spowodowane mieszaniem różnych leków, przedawkowaniem lub interakcją z innymi medykamentami lub substancjami, takimi jak alkohol.

5. Droga przedostania się leku do organizmu

Możemy klasyfikować zatrucia lekami w zależności od drogi przedostania się substancji do organizmu. Mogą to być na przykład układ pokarmowy, wdychanie przez skórę i błony śluzowe oraz podawanie dożylnie.

Oznaki wskazujące na zatrucie lekami

Zawroty głowy i ból głowy są częstymi objawami u pacjentów cierpiących na zatrucie lekami. Mogą jednak występować jednocześnie także i inne objawy kliniczne.

Objawy zatrucia lekami będą zależeć od rodzaju stosowanego specyfiku, sposobu jego przedostania się do organizmu pacjenta i cech indywidualnych każdej osoby. W związku z tym potencjalne konsekwencje będą się znacząco różnić, a w niektórych przypadkach mogą się nawet okazać śmiertelne.

Najbardziej typowe objawy zatrucia lekami

Poniżej prezentujemy tylko niektóre z pierwszych, najbardziej typowych oznak lub objawów wskazujących na zatrucie lekami. Pamiętaj jednak o tym, że mogą być one powszechnie spotykane i niezwiązane jedynie z zatruciem:

  • Zawroty głowy, ból głowy i splątanie.
  • Senność lub nadpobudliwość i trudności w poruszaniu się
  • Ograniczenie wydajności serca, układu krążenia i częstości oddechów
  • Nudności i wymioty
  • Zmiany w wyglądzie i zachowaniu (np. problemy z mową)
  • Biegunka, ból brzucha
  • Oparzenia i / lub zaczerwienione wargi i ust, a także wysypki skórne w niektórych przypadkach

Co robić w przypadku zatrucia lekami?

Jeśli podejrzewasz, że u danej osoby mogło wystąpić zatrucie lekami, musisz działać szybko i zachować spokój. Pojawienie się objawów zatrucia może zająć trochę czasu. Jeśli jednak podejrzewasz tę sytuację, nie czekaj, aż pojawią się pierwsze symptomy.

Zamiast tego pierwszym krokiem, który musisz zrobić, to natychmiast skontaktować się z lokalnym centrum toksykologicznym. Lekarzowi, który się pojawi na Twoje wezwanie możesz wyjaśnić całą sytuację, objawy i podejrzane leki wraz z wszelkimi innymi szczegółami, o które Cię poprosi.

Leki - leczenie się na własną rękę

W ten sposób będzie on w stanie wskazać Ci najlepszą metodę postępowania, która pozwoli skutecznie pomóc poszkodowanej osobie.

Jeśli wiesz dokładnie, które leki doprowadziły do wystąpienia tego problemu, to przekaż tę informację lekarzowi. Będzie on w stanie wtedy powiedzieć Ci, jakie kroki pierwszej pomocy powinieneś natychmiast wykonać. Lub, jeśli to konieczne, powie Ci także, abyś skontaktował się niezwłocznie z pogotowiem ratunkowym.

W międzyczasie zbadaj i monitoruj drogi oddechowe, oddech i puls osoby chorej. Nie wywołuj wymiotów, jeśli nie jest to zalecane przez pracownika służby zdrowia.

Kilka słów tytułem podsumowania dla naszych dzisiejszych rozważań

W obliczu potencjalnego zatrucia lekami pierwsza pomoc udzielona przed przybyciem lekarza może uratować życie osobie chorej. Należy pamiętać zawsze o tym, że wszelkie czynności należy koniecznie wykonywać wyłącznie pod nadzorem lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.