Zastosowania i środki ostrożności dotyczące nifedypiny

Nifedypina należy do rodziny dihydropiryny. Ta grupa leków wiąże się z receptorami wapniowymi i blokuje je.
Zastosowania i środki ostrożności dotyczące nifedypiny

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Nifedypina jest lekiem, który ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne i hipotensyjne jest stosowany w leczeniu różnych problemów sercowo-naczyniowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zastosowaniach i środkach ostrożności dotyczących nifedypiny.

Nifedypina należy do rodziny dihydropiryny. Ta grupa leków wiąże się z receptorami wapniowymi i blokuje je.

W wyniku tej interakcji nifedypinie udaje się uwolnić środek rozszerzający naczynia krwionośne i wywołać dość silny efekt hipotensyjny. Przyjrzymy się temu bardziej szczegółowo później. Jest przydatna między innymi w leczeniu dusznicy bolesnej i nadciśnienia tętniczego.

Co to jest dusznica bolesna?

Mężczyzna z dusznicą bolesną.

Angina pectoris, czyli dusznica bolesna jest jedną z głównych chorób, na które lekarze przepisują nifedypinę. Jest zaburzeniem powodującym ból w klatce piersiowej. Te bóle w klatce piersiowej są wynikiem znacznego zmniejszenia przepływu krwi do serca.

Innymi słowy, tętnice doprowadzające krew do serca są zablokowane, co oznacza, że ten narząd nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi. Powoduje to szereg objawów, takich jak dusznica bolesna.

Powinniśmy zauważyć, że istnieją różne rodzaje dusznicy bolesnej. Do najczęstszych należą:

 • Stabilna dusznica bolesna: Zwykle pojawia się podczas aktywności fizycznej i ma miejsce, gdy serce potrzebuje więcej krwi. Jednak mięsień ma trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości krwi, jeśli tętnice są zablokowane lub zwężone.
 • Niestabilna dusznica bolesna: Ten stan nie poprawia się w spoczynku i nie można go złagodzić standardowymi terapiami. Dzieje się tak, gdy tworzy się skrzep krwi, który całkowicie lub częściowo blokuje tętnice przenoszące krew do serca. Może się to również zdarzyć w przypadku zablokowania naczynia krwionośnego w sercu. To niebezpieczna choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Ponadto istnieje szereg czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju tego typu choroby. Dlatego staraj się unikać w jak największym stopniu następujących rzeczy:

 • Tytoń
 • Choroba cukrzycowa
 • Nadciśnienie
 • Hipercholesterolemia
 • Siedzący i stresujący tryb życia
 • Wiek
 • Czynniki genetyczne

Jak działa nifedypina w organizmie?

Nifedypina, jak widzieliśmy, ma działanie obniżające ciśnienie i rozszerzające naczynia krwionośne. Aby wywołać te efekty, wiąże się antagonistycznie z receptorami wapniowymi znajdującymi się w sercu i na ścianach naczyń krwionośnych.

W szczególności blokuje kanały wapniowe, których aktywacja zależy od napięcia. Przede wszystkim oddziałuje na naczynia, które odpowiadają za krążenie obwodowe. Lek rozluźnia mięśnie gładkie naczyń i powoduje rozszerzenie naczyń obwodowych i wieńcowych.

Jeśli chodzi o rozszerzenie naczyń obwodowych, nifedypina zmniejsza odporność po obciążeniu. Oznacza to, że ułatwia pompowanie krwi z serca do reszty ciała.

Ponadto powoduje rozszerzenie naczyń wieńcowych, co zwiększa wieńcowy przepływ krwi i dotlenienie serca. Dlatego lekarze powszechnie stosują ten lek w leczeniu dusznicy bolesnej.

Skutki uboczne i środki ostrożności dotyczące nifedypiny

Mężczyzna z dławicą piersiową.

Ten lek należy stosować ostrożnie w leczeniu niestabilnej dusznicy bolesnej. Ponadto nifedypina ma działanie przeciwpłytkowe, co w niektórych przypadkach może nasilać krwawienie. Należy również uważać, ponieważ może to pogorszyć przypadki kardiomiopatii obturacyjnej.

Wreszcie, jeśli chodzi o środki ostrożności dotyczące nifedypiny, niewiele wiadomo na temat wpływu tego leku na mleko matki. W rezultacie, chociaż wydaje się, że tylko niewielkie ilości nifedypiny przenikają do mleka matki, kobiety karmiące piersią powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania tego leku.

Pod względem skutków ubocznych, podobnie jak wszystkie leki, nifedypina może wywołać szereg działań niepożądanych. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę, rozpoczynając leczenie tym środkiem.

Wśród najczęstszych działań niepożądanych zgłaszanych w badaniach są:

 • Zawroty głowy, bóle głowy, obrzęki obwodowe
 • Niedociśnienie lub niewydolność serca
 • Zaburzenia trawienia
 • Lęk

Wniosek

Nifedypina to lek stosowany głównie w leczeniu dusznicy bolesnej i nadciśnienia. Ma jednak również inne zastosowania.

Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tego leku i zawsze postępuj zgodnie z ich zaleceniami. Profesjonaliści są po to, aby Ci pomóc!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Oigman, W., & Fritsch, M. T. (1998). Antagonistas de canais de cálcio. HiperAtivo.
 • Rincón, R., Moreno, M., Orozco, C., & Hernández, A. (2013). NIFEDIPINA, INCIDENCIA DE HIPERTENSIÓN PULMONAR HIPÓXICA Y ENGROSAMIENTO MUSCULAR DE ARTERIOLAS EN POLLOS DE ENGORDE. Revista U.D.C.A Actualidad & Divulgación Científica.
 • Frishman, W. H., Garofalo, J. L., Rothschild, A., Rothschild, M., Greenberg, S. M., & Soberman, J. (1992). A nifedipina de liberaçäo gastrointestinal no tratamento da hipertensäo arterial TT – The nifedipine gastrointestinal therapeutic system in the treatment of hypertension. Arq Bras Med.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.