Daflon: wskazania i skutki uboczne leku

Daflon: wskazania i skutki uboczne leku

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Daflon to lek wenotoniczny. Zwiększa napięcie żył i wytrzymałość naczyń włośniczkowych, czyli małych naczyń krwionośnych w ciele.

Daflon to znak towarowy leku, który składa się między innymi z dwóch składników aktywnych: diosminy i hesperydyny. Diosmina to najważniejsza substancja, która odpowiada za wytwarzanie efektu leczniczego.

To lek wenotoniczny, co oznacza, że zwiększa napięcie żył i wytrzymałość naczyń włośniczkowych. Naczynia włośniczkowe to małe naczynia krwionośne znajdujące się w naszym ciele. Na rynku polskim występuje pod innymi nazwami, jak Detralex lub Diosminex.

Ze względu na takie działanie, lekarze przepisują Daflon w celu leczenia takich problemów zdrowotnych jak żylaki i hemoroidy pochodzenia naczyniowego. Oprócz tego zmniejsza objawy związane z łagodną niewydolnością żylną kończyn.

Cechy charakterystyczne Daflonu

Żylaki

Pod względem chemicznym jest to lek z rodziny flawonoidów ze względu na swoją strukturę molekularną. Pochodzi z wtórnego metabolizmy roślin, które go wytwarzają.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cechuje go działanie wenotoniczne, dla którego typowa jest stymulacja napięcia żył, chociaż wywiera również wpływ na małe naczynia krwionośne. Dzięki temu poprawia również krążenie krwi oraz chroni przed rozwojem zaburzeń naczyń krwionośnych, ich sztywnością i kruchością.

Aby Daflon był skuteczny, jego przyjmowaniu powinno towarzyszyć wprowadzenie serii nawyków, które poprawiają jego działanie. Należy stosować zdrową dietę i poświęcić czas na ćwiczenia. W przeciwnym razie stosowanie leku nie przyniesie żadnych skutków.

W jaki sposób działa Daflon?

Daflon składa się z dwóch składników aktywnych: diosminy i hesperydyny. Za jego działanie odpowiada głównie pierwszy z nich.

Diosmina wywiera następujący wpływ na organizm:

  • Poprawia powrót krwi żylnej do serca z krążenia wielkiego.
  • Chroni naczynia włośniczkowe.
  • Zmniejsza przepuszczalność.
  • Zwiększa drenaż limfatyczny.

Z kolei drugi składnik aktywny, hesperydyna, potęguje opisane wyżej działania oraz ma swój wkład w neutralizacji wolnych rodników. Właśnie dlatego mówi się, że ma działanie antyoksydacyjne.

Stosowanie Daflonu

Żylaki na nogach

Ze względu na wpływ tego leku na organizm, lekarze zalecają przyjmować go, aby poprawić symptomatologię różnych schorzeń naczyń krwionośnych. Oto główne wskazania do rozpoczęcia terapii Daflonem:

1. Przewlekła niewydolność żylna

To schorzenie, które charakteryzują trudności w powrocie krwi z dolnych kończyn do serca. Zazwyczaj rozwija się ponieważ żyły w nogach są słabe, co często prowadzi do pojawienia się żylaków.

2. Żylaki

Żylaki, bez względu na to, czy powstają w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej czy też mają inne przyczyny, są związane ze zwężaniem się żył. Stają się widoczne, gdy zbiera się w nich krew.

Dzieje się tak, ponieważ zastawki znajdujące się w żyłach, które są odpowiedzialne za popychanie krwi z powrotem do serca, są osłabione i nie mogą zamykać się we właściwy sposób.

3. Obrzęki

To kolejna z przesłanek do stosowania Daflonu. Zatrzymywanie płynów bardzo często dotyka kobiety. Działanie wenotoniczne tego leku sprawia, że krążenie krwi staje się mocniejsze i bardziej wyraziste.

Dzięki temu wynaczynienie płynów staje się trudniejsze, zwłaszcza tych pochodzących z układu krążenia.

4. Hemoroidy

Można je porównać do żylaków, które powstają w żyłach doprowadzających krew do odbytu. Zazwyczaj nie dają objawów, ale jeśli już do tego dojdzie, to zazwyczaj wywołują ból podczas siedzenia i swędzenie. Daflon bywa pomocny również i w takich przypadkach.

Jakie są działania niepożądane Daflonu?

daflon a skleroterapia

Ten lek, podobnie jak każdy inny środek leczniczy dostępny na rynku, może wywoływać działania niepożądane. Najczęściej mogą pojawić się:

Podsumowanie

Lek ten składa się z dwóch substancji głównych i innych substancji pomocniczych. Specjaliści i pacjenci używają go, aby leczyć różne choroby układu krążenia żylnego, takie jak hemoroidy i obrzęki.

To lek, który można kupić bez recepty. Jednak nie oznacza to, że należy stosować go na własną rękę. Przed rozpoczęciem jego stosowania powinnaś zawsze zasięgnąć porady farmaceuty, aby dowiedzieć się jak go używać i poznać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Przyjmowanie leków bez odpowiedniej konsultacji może mieć poważne konsekwencje zarówno dla Twojego zdrowia, jak i całej populacji. Niektóre leki tracą swoją skuteczność, jeśli są przyjmowanie wtedy, gdy nie są potrzebne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diosmin. (2004). Alternative Medicine Review.
  • Tahir, M., Rehman, M. U., Lateef, A., Khan, R., Khan, A. Q., Qamar, W., … Sultana, S. (2013). Diosmin protects against ethanol-induced hepatic injury via alleviation of inflammation and regulation of TNF-α and NF-κB activation. Alcohol. https://doi.org/10.1016/j.alcohol.2012.12.010
  • Jain, D., Bansal, M. K., Dalvi, R., Upganlawar, A., & Somani, R. (2014). Protective effect of diosmin against diabetic neuropathy in experimental rats. Journal of Integrative Medicine. https://doi.org/10.1016/S2095-4964(14)60001-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.