Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
W rzeczywistości każdy z nas pragnie zapobiec wypadaniu włosów. Niektórzy z dnia na dzień obserwują skutki tego procesu, który obecnie jest jednym z największych problemów nie tylko mężczyzn, ale także i kobiet. Jak zaradzić wypadaniu włosów? Prawdą jest, że ogromne znaczenia mają w tej kwestii uwarunkowania genetyczne. Możemy jednak zastosować różne środki zapobiegające utracie włosów. Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych porad. Przeczytaj koniecznie!
Porady, jak zapobiegać wypadaniu włosów
1. Właściwa dieta
Regularne dostarczanie organizmowi składników odżywczych, szczególnie minerałów, pozwoli nam zachować dobrą kondycję włosów. Pamiętaj, że przy niedoborze na przykład żelaza czy cynku kosmyki stają się słabe i łamliwe, co sprzyja zwiększonemu wypadaniu włosów.
Należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny składnik, którego niedobór sprzyja wypadaniu włosów, osłabieniu paznokci i problemom skórnym. Tym składnikiem jest biotyna. Możemy ją znaleźć w następujących produktach:
- wątróbce wołowej – nie przejmuj się, że zawiera ona dużo tłuszczu; za to jest bogatym źródłem biotyny, witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia włosów
- jajkach
- tłustych rybach
- drożdżach piwnych
- orzechach
- truskawkach
- ryżu pełnoziarnistym
- pomidorach
- bananach
- zielonym groszku
Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć w Twojej diecie jest cysteina – podstawowy aminokwas zasadowy niezbędny do wytwarzania włosów. Sprawia on, że kosmyki rosną oraz są silne, zapobiegając jednocześnie wypadaniu włosów. Jej źródłem są następujące pokarmy:
- jajka
- indyk
- kurczak
- brokuły
2. Ocet jabłkowy
Przekonaj się, że to naprawdę prosty i skuteczny środek przeciw wypadaniu włosów. Ocet jabłkowy poprawia krążenie krwi w skórze głowy, dotlenia komórki i stymuluje porost włosów. Stąd też wskazany jest masaż przy użyciu rozpylacza, do którego należy wlać pół szklanki octu jabłkowego i pół szklanki wody. Rozpylaj mieszankę na wilgotne włosy i masuj przez 5 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Zalecamy wykonywanie zabiegu dwa razy w tygodniu.
3. Pokrzywa
Przeciw wypadaniu włosów warto zastosować pokrzywę. Jest to roślina lecznicza od wieków wykorzystywana do jako środek uzdrawiający na wiele dolegliwości. Między innymi stymuluje ona porost włosów oraz wzmacnia ich strukturę. Na rynku dostępnych jest wiele szamponów i odżywek na bazie tej cudownej rośliny. Jak zatem najlepiej możemy wykorzystać jej właściwości? Przygotuj napar z pokrzywy: pięć gałązek pokrzywy zalej szklanką wrzącej wody i odstaw do ostudzenia. Następnie, wetrzyj ten napar we włosy i pozostaw przez 20 minut. Stosuj zabieg dwa razy w tygodniu. Rezultaty są praktycznie natychmiastowe.
4. Aloe Vera
Każdego dnia poszerza się lista zalet tej cudownej rośliny. Aloes dba o skórę głowy, odżywia, leczy, regeneruje i stymuluje wzrost włosów. Wydobądź sok lub przezroczysty żel z liścia rośliny i następnie rozpuść go w szklance ciepłej wody. Nałóż go na wilgotne włosy, wykonując przy okazji delikatny masaż skóry głowy. Pozostaw na kilka minut na włosach, po czym dokładnie spłucz letnią wodą i umyj włosy jak zwykle. Stosuj aloes dwa razy w tygodniu, a zapobiegniesz wypadaniu włosów. Zobaczysz, że rezultaty będą zachwycające!
5. Mleko kokosowe i marchewka
Te dwa składniki dostarczają włosom olbrzymich ilości wartości odżywczych: są bogatym źródłem witaminy B, niezbędnej do zachowania zdrowych i gęstych włosów. Jeśli dobrze się rozejrzysz, przekonasz się, że wcale nie jest tak trudno zdobyć mleko kokosowe. Kiedy już Ci się to uda, zmiksuj je z jedną średniej wielkości startą marchewką. Powinien powstać koktajl o apetycznej pomarańczowej barwie.
Tak jak w powyższych przypadkach, wcieraj mieszankę w wilgotne włosy, jednocześnie delikatnie masując skórę głowy. Pozostaw na 20 minut. Możesz nałożyć plastikowy czepek do kąpieli – efekt będzie dużo lepszy. Następnie, spłucz głowę ciepłą wodą i normalnie umyj włosy. Idealnie, jeśli uda Ci się stosować tę odżywkę dwa razy w tygodniu – bez wątpienia skutecznie zapobiegniesz wypadaniu włosów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Polyak, S. W., & Chapman-Smith, A. (2013). Biotin. In Encyclopedia of Biological Chemistry: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-378630-2.00005-0
- Trost, L. B., Bergfeld, W. F., & Calogeras, E. (2006). The diagnosis and treatment of iron deficiency and its potential relationship to hair loss. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2005.11.1104
- Vinegar, A. C. (2016). 40 Ways to Use Apple Cider Vinegar. Swanson Blog.
- te Kronnie, A. (1999). Hair treatment agent for activating hair growth. Ger. Offen.
- Jain, P. K., Das, D., & Kumar Jain, P. (2016). THE WONDER OF HERBS TO TREAT -ALOPECIA. Article in International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences. https://doi.org/10.22159/ijms.2016.v4i5.14850
- Powers, H. J. (2003). Riboflavin (vitamin B-2) and health. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/77.6.1352
- Wu, G. (2009). Amino acids: Metabolism, functions, and nutrition. Amino Acids. https://doi.org/10.1007/s00726-009-0269-0