Rośliny lecznicze na odchudzanie

· Czerwiec 18, 2015

To zadziwiające, jaką potęgą dysponuje natura. Okazuje się, że niektóre rośliny uważane za lecznicze, również pomogą nam zgubić kilka kilogramów. Zioła takie jak imbir, mniszek lekarski, skrzyp, czerwona i zielona herbata, oprócz tego, że korzystnie wpływają na zdrowie, przyczynią się także do utrzymania prawidłowej wagi ciała, oczywiście przy akompaniamencie odpowiedniej diety i zdrowego, aktywnego trybu życia.

W poniższym artykule zapoznasz się z tym, jak najlepiej wykorzystać zalety, które niosą ze sobą te rośliny, w jaki sposób je spożywać, aby później uniknąć efektu jo-jo czy też innych problemów zdrowotnych.

Rośliny, które pomogą Ci schudnąć:

Zielona herbata

Wszystkim dobrze znana zielona herbata, zaskarbiła sobie wielu miłośników, nie tylko z powodu aromatycznego smaku, ale i dzięki swojemu fantastycznemu wpływowi na stan zdrowia. Jedną z zalet tej rośliny jest przyspieszanie metabolizmu, a właściwie jego pobudzanie. Dzięki temu dochodzi do szybszego spalania kalorii. Z drugiej strony, przyspiesza procesy spalania tłuszczów i usprawnia wydalanie płynów z organizmu.

Nie zaleca się, natomiast nadużywania zielonej herbaty w przypadku zaparć, jako że ma właściwości ściągające, jak i w wypadku niedokrwistości, ponieważ utrudnia przyswajanie żelaza z żywności.

2#:zielona herbata-bkajino-rośliny.jpg

Czerwona herbata

Warto wiedzieć, że czerwoną herbatę uzyskuje się z tej samej rośliny co zieloną, różnica polega na tym, że ta pierwsza przechodzi przez długi proces fermentacji. Z tego powodu, czerwona herbata działa jeszcze skuteczniej w przypadku chęci stracenia na wadze. Trzeba jednak pamiętać, że jest dużo silniejszym stymulantem, dlatego nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób mających problemy z nerwami i ciepiących na bezsenność. Sami musimy zdecydować, z której rośliny chcemy skorzystać i która będzie dla nas najlepsza.

Skrzyp polny

Świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które cierpią na nadwagę z powodu retencji wody w organizmie, ponieważ jego główną właściwością jest drenujący wpływ na organizm. Roślina ta, nawet w 30% – ach może zwiększyć objętość moczu, a jednocześnie przyczynić się w ten sposób do szybszego usuwania toksyn z organizmu.

Podczas spaceru łatwo możemy sami ją znaleźć. Najczęściej spotkamy ją w wilgotnych miejscach, wzdłuż brzegów rzek, jezior lub bagien. Do wykonywania naparu, najlepiej wykorzystać łodygi rośliny.

3#:Skrzyp polny1-rośliny.jpg

Mniszek lekarski

Jest jedną z najsilniej oczyszczających roślin leczniczych, które istnieją. Oprócz tego, że działa moczopędnie, usprawnia prawidłowe trawienie tłuszczów i reguluje poziom glukozy we krwi.

Imbir

Imbir już w starożytności był wykorzystywany ze względu na swój leczniczy wpływ na organizm. Znacznie przyspiesza przemianę materii, poprawia procesy trawienia, jest silnym spawaczem tłuszczów i regulatorem poziomu cukru we krwi.

4#:herbata z imbiru-nerdling-rośliny.jpg

Jak spożywać lecznicze napary?

Aby rośliny obdarowywały nas swoimi cudownymi właściwościami, musimy je spożywać regularnie, a najlepiej każdego dnia w postaci trzech szklanek napar. Ekstrakty, z których będziemy mogli je wykonać, dostaniemy w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.

Pierwsze dwie szklanki naparów. powinny być wypijane rankiem, na pusty żołądek, natomiast trzecia, przed południem. Raczej zaleca się unikać spożywania naparów z powyższych roślin przed snem, ponieważ są moczopędne.

Dla poprawy smaku zawsze można dodać soku z cytryny, w ten sposób również wzmacniamy ich właściwości zdrowotne. Jeżeli chcesz osłodzić ich smak, używaj wyłącznie stewii! W ten sposób unikniesz spożywania dodatkowych kalorii.

Chociaż, niektórzy dietetycy zalecają spożywanie zimnych naparów, bo przyspiesza się proces spalania kalorii, to jednak trzeba pamiętać, że to samo zimno może negatywnie wpłynąć na wątrobę, dlatego rośliny te najlepiej spożywać w postaci ciepłych lub letnich herbat.

Ważne!

Te rośliny lecznicze oczywiście pomogą nam w procesie odchudzania, ale musimy pamiętać, że nie spowodują cudownego znikania kilogramów. Są one środkiem uzupełniającym nasza dietę i aktywny tryb życia. Rezultaty nie będą natychmiastowe, jednak na pewno okażą się korzystne dla naszego organizmu, a na pewno pomogą nam uniknąć efektu jo-jo, czy też innych problemów ze zdrowiem.