Zapiekanka grzybowa- przepis na zdrową kolację
Dziś chcielibyśmy podzielić się z Państwem wspaniałym przepisem na danie, jakim jest zapiekanka grzybowa. Można ją podać jako ciepłą i pożywną kolację.
Pieczarka, znana naukowo jako Agaricus bisporus, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych grzybów na całym świecie. Jest popularna także ze względu na wyjątkową teksturę, niską cenę i wyborny smak. Pieczarki lubią praktycznie wszyscy, więc nie ma na co czekać! Do działa!
Danie to można z łatwością przygotować w domu w krótkim czasie. Na pewno zachwyci Twoich gości i rodzinę – a dodatkowo jest pożywna i zdrowa! Z pewnością ta zapiekanka grzybowa stanie się waszym ulubionym daniem i zacznie często gościć na waszym stole.
Korzyści zdrowotne i wartości odżywcze grzybów
Grzyby są niskokaloryczne: mają około 20 kalorii na 100 gramów. Są zatem idealne dla osób będących na diecie odchudzającej lub dla tych, którzy chcą zapobiec otyłości i cukrzycy. Nie zawierają cholesterolu, natomiast są bogatym źródłem błonnika.
Spożywanie grzybów sprawia, że odczuwasz sytość znacznie dłużej. Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, magnezu i cynku, są one również dobre dla zachowania zdrowia układu nerwowego i kości.
Ponadto grzyby zawierają wiele pierwiastków śladowych, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawarte w nich selen i witamina D pomagają zwalczyć limfocyty T i naprawić struktury DNA, a także chronią organizm przed wieloma rodzajami chorób.
Potas jest dobry dla zdrowia naszego układu krążenia i zapobiega nadmiernej retencji płynów i pomaga organizmowi usunąć toksyny.
Przeczytaj także: Grzyby i zalety wynikające z ich jedzenia
Zapiekanka grzybowa – jak wybrać dobre pieczarki?
Rodzaj i jakość kupowanych grzybów są tak samo ważne jak wybrany przepis. Jeśli wybierzesz odpowiednie grzyby, masz gwarancję świeżości, wysokiej jakości składników i świetnego smaku. Podamy kilka zaleceń, o których należy pamiętać, gdy wybierasz grzyby w sklepie:
- Unikaj grzybów pokrytych ciemnymi plamami; to może być znak, że nie są zbyt świeże.
- Pieczarki powinny być w kolorze białym lub lekko szarym.
- Upewnij się, że były one przechowywane w chłodnym miejscu, ponieważ temperatura przechowywania wpływa na czas zachowania ich świeżości po zakupie. Nie jest dobrym pomysłem przechowywanie ich przez dłuższy czas w domu, niezależnie od tego czy będą w lodówce czy też nie – dwa dni to maksymalny czas.
- Grzyby są gotowe do spożycia tylko wówczas, gdy są jędrne, jeśli po naciśnięciu są miękkie – ich termin przydatności uległ przedawnieniu.
- Nie kupuj grzybów lepkich lub śliskich w dotyku. Powinny być suche i sprężyste.
- Unikaj kupowania grzybów o silnym zapachu wilgoci, co może oznaczać zbliżanie się finału daty przydatności do spożycia.
Przeczytaj także: Faszerowane grzyby z sosem śmietankowym – przepisy
Jak gotować grzyby?
Kiedy gotujesz lub podsmażasz grzyby, woda lub olej, które stosujesz, zatrzymują wiele składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Procesy obróbki termicznej obniżają również zawartość białka i węglowodanów.
Najlepiej gotować grzyby dość krótko. Z drugiej strony, jeśli je pieczesz – ich moc antyoksydacyjna się potęguje.
Przepis na pyszną zapiekankę z jaj i grzybów
Zapiekanka grzybowa jest doskonałym źródłem białka (zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego). To idealne danie na wieczorną kolację lub weekendowy lunch – jest odżywcza i smaczna. Zapiekankę z poniższego przepisu można serwować pięciu osobom (bądź zachować część na lunch następnego dnia).
Składniki na 5 porcji
- 5 dużych jaj (300 g)
- 1 papryczka chili, drobno posiekana (3 g)
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 2 kromki chleba pokrojonego w kostki (40 g)
- 1 cebula, drobno posiekana (30 g)
- 1 ½ szklanki sera ricotta lub twarożku (150 g)
- Sól do smaku
- 1 łyżka natki pietruszki, drobno posiekanej (10 g)
- 5 dużych opakowań grzybów, pokrojonych w plastry (500 g)
- 1 podpieczona lub konserwowa papryka czerwona, w plasterkach (30 g)
- 1 podpieczona lub konserwowa zielona papryka, w plasterkach (30 g)
- 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
Ciekawostka: Za ostry smak papryczki chili odpowiada zawarta w niej kapsaicyna, która ma własności rozgrzewające skórę i błony śluzowe. Uważa się, że kapsaicyna ma także właściwości przyspieszające metabolizm, a co za tym idzie procesy odchudzania.
Zapiekanka grzybowa – jak ją przygotować?
- Najpierw rozgrzej piekarnik do 190 ° C.
- Dodaj trochę oliwy z oliwek do naczynia żaroodpornego. Dodaj posiekany czosnek i papryczkę chili, włóż do piekarnika i piecz przez około pięć minut. Usuń naczynie z piekarnika.
- Dodaj cebulkę, posiekane grzyby i dobrze wymieszaj.
- Następnie dodaj pieczoną paprykę i kawałki chleba.
- Dodaj trochę więcej oliwy i zostaw danie w piekarniku do podpieczenia na kilka minut. Wyjmij naczynie, a potem dodaj jajka – wybite ze skorupek i rozkłócone widelcem.
- Następnie dopraw danie solą i natką pietruszki i piecz jeszcze 10- 15 minut.
- Po wyjęciu zapiekanki z piekarnika posyp ją obficie serem na wierzchu. Poczekaj chwilę, aż ser się rozpuści, a zapiekanka schłodzi się odrobinę.
- Serwuj na ciepło i ciesz się jej wspaniałym smakiem i aromatem. Smacznego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NESTLÉ ECUADOR. (2010). Recetario.
- Cruz, R. E. (2014). Especies novedosas de champiñones (Agaricus) con propiedades funcionales antioxidantes y antimicrobianas, aisladas de zonas rurales de México. In Modelos bayesianos para la distribución de especies con registros de solo presencias. https://doi.org/10.1007/s10940-013-9206-1
- Arguiñano, K. (1996). 1069 Recetas. Asegarce/Debate.