Zaparcia wywołane opioidami
Zaparcia wywołane opioidami to częsty problem u osób przyjmujących ten rodzaj leków. Od 41% do 81% pacjentów przyjmujących opioidy cierpi również na zaparcia.
Opioidowe leki przeciwbólowe są skuteczne w leczeniu silnego bólu. Stosowanie tego typu leków wzrosło o ponad 83% w ciągu ostatnich 10 lat. Oczywiście wzrosła również liczba przypadków zaparć wywołanych przed opioidy.
Zasadniczo ludzie nie mówią o tym skutku ubocznym. Często ignorują fakt, że wpływa to na jakość ich życia. Być może potrzebujesz opioidów, aby poradzić sobie z bólem, ale zaparcia mogą być równie poważnym problemem.
Zaparcia – co to takiego?
Zaparcia występują, gdy dana osoba ma trudności z wypróżnieniem lub nieregularne wypróżnienia. Ogólnie rzecz biorąc, zaparcia występują, gdy w ciągu tygodnia zdarzają się tylko trzy wypróżnienia.
Jeśli zaparcia są chroniczne, zwykle łączą się z pewnymi irytującymi objawami. Niektóre z nich to twarde i grudkowate stolce, ból i gazy. Co więcej, może Ci się wydawać, że wydalony stolec jest niepełny.
Jest wiele czynników, które mogą powodować zaparcia. Są to na przykład niektóre leki. Zaparcia wywołane opioidami są częste, ale mogą być one spowodowane również innymi lekami. Środki przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, moczopędne i inne mogą także powodować zaparcia.
Przeczytaj także: Przewlekła i ostra biegunka: przyczyny i leczenie
Zaparcia wywołane opioidami
Istnieje wiele leków, które mają działania niepożądane, ale zwykle ustępują one z czasem. Jednak w przypadku zaparć wywołanych przez opioidy tak się nie dzieje. Lekarze uważają, że jelita nie przyzwyczajają się do tego rodzaju leków.
Stopień zaparć zależy od rodzaju przyjmowanych opioidów, ilości i czasu przyjmowania. Im większa dawka i czas użytkowania, tym większe są szanse na przewlekłe zaparcia.
Zaparcia wywołane opioidami różnią się od zaparć zwykłych lub czynnościowych. Możesz się również spotkać ze skróconą nazwą (OIC) i zwykle jest to tymczasowy problem, który ustaje, gdy przestajesz zażywać opioidy.
Wpływ opioidów na organizm
Opioidy działają przede wszystkim na układ nerwowy. Wpływają one jednak na inne narządy, takie jak przewód pokarmowy. Mogą wpływać między innymi na normalne funkcjonowanie jelit.
Opioidy zakłócają funkcjonowanie jelita na dwa sposoby. Pierwszym schorzeniem jest stan zwany „porażeniem jelitowym”. Aby zrozumieć, co to takiego, pomyśl o nacisku wywieranym na tubkę pasty do zębów w celu wypchnięcia pasty do zębów.
Coś podobnego dzieje się z jelitami podczas wypróżnień. Jest to ruch mimowolny i nazywa się go perystaltyką. Stosowanie opioidów może zmniejszać lub blokować ten ruch, co powoduje zaparcia.
Co więcej, opioidy mogą także powodować wyjątkowo twarde stolce. W normalnych warunkach ściany jelit pochłaniają pewien procent wody z kału, gdy ten przechodzi przez nasz narząd. Jednak podczas przyjmowania opioidów jelito może wchłaniać zbyt dużo, co powoduje twarde stolce i zaparcia.
Przeczytaj także: Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): jak działają?
Inne interesujące dane dotyczące zaparć wywołanych przez opioidy
Jeśli zażywasz opioidy, bardzo ważne jest przestrzeganie zdrowej diety. Pamiętaj, aby pić dużo wody i jeść dużo błonnika. Jedz także miękkie i pożywne potrawy. Jak zawsze zalecamy regularne ćwiczenia, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zaparć.
W wielu przypadkach konieczne będzie przyjmowanie leków. Być może niezbędne okaże się zmiękczenie stolca lub przywrócenie normalnego funkcjonowania jelit. Ogólnie lekarze zalecają środki przeczyszczające. Jeśli one jednak nie zadziałają, możesz potrzebować bardziej specjalistycznych leków.
Czasami leki te nie są skuteczne. Spróbuj rozwiązać ten problem masażem brzucha. Nie spowoduje to żadnych skutków ubocznych, a jeśli wykonasz go poprawnie, może się to okazać bardzo skuteczne.
To może Cię zainteresować ...