Zaparcia wywołane opioidami

Zaparcia wywołane opioidami są częstym problemem, który może wpływać na jakość życia danej osoby. Wynika to z faktu, że leki opioidowe mogą powodować działania niepożądane, które ograniczają normalne funkcjonowanie jelit.
Zaparcia wywołane opioidami

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zaparcia wywołane opioidami to częsty problem u osób przyjmujących ten rodzaj leków. Od 41% do 81% pacjentów przyjmujących opioidy cierpi również na zaparcia.

Opioidowe leki przeciwbólowe są skuteczne w leczeniu silnego bólu. Stosowanie tego typu leków wzrosło o ponad 83% w ciągu ostatnich 10 lat. Oczywiście wzrosła również liczba przypadków zaparć wywołanych przed opioidy.

Zasadniczo ludzie nie mówią o tym skutku ubocznym. Często ignorują fakt, że wpływa to na jakość ich życia. Być może potrzebujesz opioidów, aby poradzić sobie z bólem, ale zaparcia mogą być równie poważnym problemem.

Zaparcia – co to takiego?

Zaparcia występują, gdy dana osoba ma trudności z wypróżnieniem lub nieregularne wypróżnienia. Ogólnie rzecz biorąc, zaparcia występują, gdy w ciągu tygodnia zdarzają się tylko trzy wypróżnienia.

Zaparcia wywołane opioidami

Jeśli zaparcia są chroniczne, zwykle łączą się z pewnymi irytującymi objawami. Niektóre z nich to twarde i grudkowate stolce, ból i gazy. Co więcej, może Ci się wydawać, że wydalony stolec jest niepełny.

Jest wiele czynników, które mogą powodować zaparcia. Są to na przykład niektóre leki. Zaparcia wywołane opioidami są częste, ale mogą być one spowodowane również innymi lekami. Środki przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, moczopędne i inne mogą także powodować zaparcia.

Zaparcia wywołane opioidami

Istnieje wiele leków, które mają działania niepożądane, ale zwykle ustępują one z czasem. Jednak w przypadku zaparć wywołanych przez opioidy tak się nie dzieje. Lekarze uważają, że jelita nie przyzwyczajają się do tego rodzaju leków.

Stopień zaparć zależy od rodzaju przyjmowanych opioidów, ilości i czasu przyjmowania. Im większa dawka i czas użytkowania, tym większe są szanse na przewlekłe zaparcia.

Zaparcia wywołane opioidami różnią się od zaparć zwykłych lub czynnościowych. Możesz się również spotkać ze skróconą nazwą (OIC) i zwykle jest to tymczasowy problem, który ustaje, gdy przestajesz zażywać opioidy.

Wpływ opioidów na organizm

Opioidy działają przede wszystkim na układ nerwowy. Wpływają one jednak na inne narządy, takie jak przewód pokarmowy. Mogą wpływać między innymi na normalne funkcjonowanie jelit.

Opioidy

Opioidy zakłócają funkcjonowanie jelita na dwa sposoby. Pierwszym schorzeniem jest stan zwany „porażeniem jelitowym”. Aby zrozumieć, co to takiego, pomyśl o nacisku wywieranym na tubkę pasty do zębów w celu wypchnięcia pasty do zębów.

Coś podobnego dzieje się z jelitami podczas wypróżnień. Jest to ruch mimowolny i nazywa się go perystaltyką. Stosowanie opioidów może zmniejszać lub blokować ten ruch, co powoduje zaparcia.

Co więcej, opioidy mogą także powodować wyjątkowo twarde stolce. W normalnych warunkach ściany jelit pochłaniają pewien procent wody z kału, gdy ten przechodzi przez nasz narząd. Jednak podczas przyjmowania opioidów jelito może wchłaniać zbyt dużo, co powoduje twarde stolce i zaparcia.

Inne interesujące dane dotyczące zaparć wywołanych przez opioidy

Jeśli zażywasz opioidy, bardzo ważne jest przestrzeganie zdrowej diety. Pamiętaj, aby pić dużo wody i jeść dużo błonnika. Jedz także miękkie i pożywne potrawy. Jak zawsze zalecamy regularne ćwiczenia, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zaparć.

W wielu przypadkach konieczne będzie przyjmowanie leków. Być może niezbędne okaże się zmiękczenie stolca lub przywrócenie normalnego funkcjonowania jelit. Ogólnie lekarze zalecają środki przeczyszczające. Jeśli one jednak nie zadziałają, możesz potrzebować bardziej specjalistycznych leków.

Czasami leki te nie są skuteczne. Spróbuj rozwiązać ten problem masażem brzucha. Nie spowoduje to żadnych skutków ubocznych, a jeśli wykonasz go poprawnie, może się to okazać bardzo skuteczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Frascisco Hernández, F. M. (2008). Efectos secundarios de los opioides. Dolor. Investigación Clínica & Terapéutica, 23(2), 100-115.
 • Rosenblum A, Marsch LA, Joseph H, Portenoy RK. Opioids and the treatment of chronic pain: controversies, current status, and future directions. Exp Clin Psychopharmacol. 2008;16(5):405–416. doi:10.1037/a0013628
 • Huecker MR, Azadfard M, Leaming JM. Opioid Addiction. [Updated 2019 Feb 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448203/
 • Sizar O, Gupta M. Opioid Induced Constipation. [Updated 2019 Jun 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493184/
 • Lang-Illievich, K., & Bornemann-Cimenti, H. (2019). Opioid-induced constipation: A narrative review of therapeutic options in clinical management. Korean Journal of Pain. Korean Pain Society. https://doi.org/10.3344/kjp.2019.32.2.69
 • Müller-Lissner S, Bassotti G, Coffin B, et al. Opioid-Induced Constipation and Bowel Dysfunction: A Clinical Guideline. Pain Med. 2017;18(10):1837–1863. doi:10.1093/pm/pnw255
 • MedlinePlus. Estreñimiento. https://medlineplus.gov/spanish/constipation.html
 • Revista de la Sociedad Española del Dolor. vol.27 no.1 Madrid ene./feb. 2020 Epub 27-Abr-2020. Estreñimiento inducido por opioides: la otra epidemia. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1134-80462020000100001
 • Exp Clin Psychopharmacol. Author manuscript; available in PMC 2009 Jul 16.
  Published in final edited form as:
  Exp Clin Psychopharmacol. 2008 Oct; 16(5): 405–416. Opioids and the Treatment of Chronic Pain: Controversies, Current Status, and Future Directions. doi: 10.1037/a0013628

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.