Zapalenie żołądka i wrzody: dozwolone i zabronione pokarmy

Powiemy Ci, jakie pokarmy można spożywać w przypadku zapalenia żołądka i wrzodów, a które należy wyeliminować z diety, aby zapobiec pogorszeniu.
Zapalenie żołądka i wrzody: dozwolone i zabronione pokarmy
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie żołądka i wrzody to dwa problemy zdrowotne, które zakłócają pracę przewodu pokarmowego i mogą poważnie wpływać na samopoczucie. Chociaż czasami konieczne jest stosowanie leków, możliwe jest również dostosowanie diety, aby zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia z tą chorobą. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie pokarmy można włączyć do diety w takich sytuacjach, a które całkowicie wykluczyć.

Zanim zaczniemy, należy zauważyć, że wiele zaburzeń trawiennych wynika bezpośrednio ze złych nawyków utrzymywanych w czasie. Na przykład spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu może znacznie zwiększyć ryzyko zapalenia żołądka. Na liście winnych jest również otyłość.

Jaką żywność możesz spożywać, jeśli masz zapalenie żołądka i wrzody

W leczeniu zapalenia żołądka i wrzodów należy stosować dietę opartą na świeżych produktach, z kontrolowanym spożyciem tłuszczu. Będziesz musiał zapewnić spożycie składników odżywczych o potencjale przeciwzapalnym, aby zapewnić progresywną regenerację tkanek, jednocześnie zmniejszając objawy.

Ważne będzie uwzględnienie następujących artykułów spożywczych:

  • Owoce: Zalecane są jabłka, gruszki i banany. Dostarczają błonnik prebiotyczny, substancję, która, jak wykazano, poprawia stan mikroflory i ma pozytywny wpływ na trawienie. Osiągnięcie dobrej różnorodności drobnoustrojów na poziomie jelitowym zapobiegnie rozwojowi wielu chorób i zaburzeń.
  • Warzywa: W Twojej diecie powinny znaleźć się cukinia, bakłażan, szpinak i marchewka. Zaleca się ich spożywanie po ugotowaniu, szczególnie w okresach wzmożonego bólu, gdyż ułatwi to trawienie.
  • Mięso: Najbardziej odpowiednie są kurczak i indyk, ponieważ mają mało tłuszczu. Taki wybór przyspiesza opróżnianie żołądka. Polecamy również ryby i owoce morza. Według badań opublikowanych w Journal of the American Medical Directors Association, białka będą miały decydujące znaczenie dla naprawy uszkodzonej tkanki.
  • Nabiał: Nie wszyscy tolerują go jednakowo, ale najlepsze w tych przypadkach są produkty fermentowane. Zawierają probiotyki, które mogą pomóc w utrzymaniu kontroli nad wewnętrznym zapaleniem. Uważaj na tłuste wersje szczególnie w chwilach bólu.
Kobieta pije mleko.
Wiele osób z wrzodami żołądka twierdzi, że szklanka mleka uspokaja ich objawy.

Rola witaminy C

Należy pamiętać, że witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym w leczeniu tych problemów trawiennych ze względu na jej zdolność do stymulowania syntezy kolagenu. Mówimy o najobficiej występującym białku w organizmie, które stanowi składnik wszystkich tkanek. Jednak większość pokarmów zawierających ten składnik ma potencjał drażniący lub bardzo kwaśny smak.

Z tego powodu dobrą strategią może być stosowanie suplementacji. Pomoże to w gojeniu ran żołądka i znormalizowaniu sytuacji tkanek wewnętrznych.

Pokarmy zabronione przy zapaleniu żołądka i wrzodach

Aby zmniejszyć objawy zapalenia żołądka i wrzodów, należy całkowicie unikać niektórych pokarmów i napojów. Praktycznie żadne wytyczne żywieniowe nie zalecają tych produktów dla nikogo, ponieważ nie dostarczają one żadnych wysokiej jakości składników odżywczych.

  • Alkohol: Ta substancja jest toksyczna, niezależnie od spożytej dawki. Ponadto działa pro zapalnie i zwiększa częstość występowania wielu przewlekłych i złożonych chorób. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Drug Metabolism Reviews.
  • Pikantne potrawy: chociaż są korzystne dla zdrowia ze względu na ich zdolność do aktywacji metabolizmu, mają spory potencjał drażniący. Jeśli występują uszkodzenia wyściółki przewodu pokarmowego, należy ich unikać, aby kontrolować objawy.
  • Sosy: Zazwyczaj są bardzo tłuste, co opóźnia opróżnianie żołądka. Mogą również zawierać sztuczne dodatki, składniki, które mogą negatywnie wpływać na różnorodność i gęstość mikrobioty jelitowej.
  • Żywność ultra przetworzona: należy wykluczyć wszystkie produkty spożywcze o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych trans. Pierwiastki te zwiększają wewnętrzny stan zapalny i proces utleniania, prowadząc do uszkodzeń DNA.
Ostre jedzenie.
Pikantne przyprawy podrażniają błonę śluzową żołądka. Może to zwiększyć produkcję kwasu i nasilić objawy.

Popraw swoją dietę, aby kontrolować zapalenie żołądka i wrzody

Wiele pokarmów może ułatwić leczenie zapalenia żołądka i wrzodów. Inne jednak spowodują nasilenie objawów i pogorszenie uszkodzeń. Z tego powodu kluczowa jest taka optymalizacja diety, która położy nacisk na spożycie zalecanych produktów.

W ten sposób można uniknąć konieczności włączania leków, co w średnim okresie korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Na koniec pamiętaj, że nie tylko dieta ma znaczenie, jeśli chodzi o zapalenie żołądka, wrzody a także inne patologie przewodu pokarmowego lub jelit. Konieczne będzie również promowanie szeregu dobrych nawyków w ramach zdrowego stylu życia.

Niezbędne jest między innymi regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Zapobiega to przybieraniu na wadze, a ponadto może korzystnie wpłynąć na wewnętrzny stan zapalny, który predysponuje organizm do pojawienia się chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holscher H. D. (2017). Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut microbes8(2), 172–184. https://doi.org/10.1080/19490976.2017.1290756
  • Bauer, J., Biolo, G., Cederholm, T., Cesari, M., Cruz-Jentoft, A. J., Morley, J. E., Phillips, S., Sieber, C., Stehle, P., Teta, D., Visvanathan, R., Volpi, E., & Boirie, Y. (2013). Evidence-based recommendations for optimal dietary protein intake in older people: a position paper from the PROT-AGE Study Group. Journal of the American Medical Directors Association14(8), 542–559. https://doi.org/10.1016/j.jamda.2013.05.021
  • Le Daré, B., Lagente, V., & Gicquel, T. (2019). Ethanol and its metabolites: update on toxicity, benefits, and focus on immunomodulatory effects. Drug metabolism reviews51(4), 545–561. https://doi.org/10.1080/03602532.2019.1679169

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.