Zapalenie ścięgna strzałkowego: przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ścięgna strzałkowego jest procesem zapalnym okolicy bocznej stawu skokowego. Chociaż nie jest to często występująca dolegliwość, powoduje silny ból i wymaga specjalistycznego leczenia.
Zapalenie ścięgna strzałkowego: przyczyny, objawy i leczenie
Maryel Alvarado Nieto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maryel Alvarado Nieto.

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2023

Kostka jest jednym ze stawów, z których korzystamy najczęściej, ponieważ umożliwia nam swobodny ruch. Składa się ona z kilku elementów, które zapewniają doskonałą stabilność i elastyczność. Urazy stawu skokowego są dość częste, a zapalenie ścięgna strzałkowego jest jedną z dolegliwości wywołujących silny ból.

Ścięgno to pasmo tkanki bogate w kolagen i włókna elastyczne, które łączy mięsień z kością. Jego funkcją jest przenoszenie siły skurczu w celu wywołania ruchu. Zapalenie ścięgna strzałkowego to bolesna dolegliwość dotykająca właśnie tę część ciała. Może ono przybrać postać ostrą, podostrą lub przewlekłą.

Anatomia kości strzałkowej

Mięśnie strzałkowe to mięśnie zlokalizowane po bocznej stronie nogi. Istnieją dwa ich rodzaje:

  • Steroneus lateralis longus, który zaczyna się od najbardziej proksymalnej części kości strzałkowej.
  • Peroneus lateralis brevis, który zaczyna się od środkowej jednej trzeciej tej samej kości, która jest również nazywana fibulą.

Czasami pojawia się dodatkowy mięsień znany jako peroneus quartus.

Mięśnie strzałkowe schodzą wzdłuż tylno-bocznej części nogi, aż do osiągnięcia wypukłości kostnej w kostce: kostki zewnętrznej, którą otaczają za pośrednictwem bruzdy kostkowej wstecznej. Obie kości strzałkowe mają wspólną pochewkę maziową, która zapewnia im niezbędne nawilżenie w celu zmniejszenia tarcia podczas ruchu.

Po graniczeniu z kostką zewnętrzną kości strzałkowe rozdzielają się, uzyskując każdą indywidualną pochewkę maziową. Mięsień strzałkowy długi boczny przechodzi pod stopą i przyczepia się do podstawy pierwszej kości śródstopia. Podczas gdy peroneus lateralis brevis biegnie wzdłuż bocznej krawędzi stopy.

Zapalenie ścięgna strzałkowego – istotne różnice anatomiczne

Oprócz obecności dodatkowej kości strzałkowej istnieją indywidualne odmiany, które są związane z większą predyspozycją do rozwoju zapalenia ścięgna strzałkowego. Wśród różnych zmian morfologicznych są następujące:

  • Zmiany kształtu i głębokości bruzdy zakostnej.
  • Dolne położenie mięśnia strzałkowego krótkiego bocznego.
  • Przerost guzka strzałkowego, czyli wypukłości kostnej kości piętowej.
  • Zmiany w ustawieniu kostki, takie jak szpotawość tyłostopia lub pes cavus.
  • Wyraźny łuk podeszwowy.
Stopy piłkarza na boisku
Wiele sportów koncentruje większość urazów u sportowców w kostkach.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Zapalenie ścięgna barku – jak spać z tym schorzeniem?

Okoliczności zwiększające ryzyko wystąpienia dolegliwości

Chociaż zapalenie ścięgna strzałkowego rzadko występuje jako izolowana jednostka, często proces zapalny wpływa również na pochewkę maziową, tworząc zapalenie pochewki ścięgna. Istnieją czynniki ryzyka, które potęgują te problemy:

Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna strzałkowego?

Mechanizm, który zwykle powoduje zapalenie ścięgien, odpowiada samej mechanice stawowej. Uszkodzenie ścięgien strzałkowych jest spowodowane przez mikrouraz. Generuje on powtarzalny ruch, ponieważ wytwarzane jest ciągłe tarcie.

W ten sam sposób częściej występuje zapalenie ścięgna strzałkowego tylnego po okresie braku aktywności fizycznej. Z tego powodu zaburzenie to dotyka biegaczy i tancerzy bardziej niż populację ogólną.

Mimo to wśród przyczyn predysponujących można wymienić:

  • Używanie nieodpowiedniego obuwia.
  • Przeciążenie spowodowane nieodpowiednim lub długotrwałym treningiem.
  • Brak rozgrzewki przed treningiem.
  • Wcześniejsze urazy stawu skokowego, w tym skręcenia, złamania i przewlekła niestabilność stawów.

Bezpośredni uraz kostki również prowadzi do rozwoju urazów ścięgien.

Zapalenie ścięgna strzałkowego i jego objawy

Objawy zależą od stopnia zajęcia i czasu rozwoju tendinopatii, która może być ostra, podostra lub przewlekła. Uważa się, że stan jest ostry, gdy objawy pojawiają się na krócej niż 2 tygodnie.

Podostry jest między 2 a 6 tygodniem, a przewlekły, gdy trwa dłużej niż 6 tygodni.

Ból kostki

Najczęstszym objawem jest ból, który lokalizuje się głównie w tylnej zewnętrznej części kostki. W ostrych zmianach może nawet podążać ścieżką dotkniętego ścięgna. Ból związany z zapaleniem ścięgien charakteryzuje się tym, że ustaje wraz z odpoczynkiem i nasila się wraz z ruchem.

Inne objawy

Oprócz bolesnego odczucia mogą pojawić się różne zmiany:

  • Obrzęk na zewnętrznej stronie kostki.
  • Ciepło w dotyku w obszarze za zewnętrzną stroną kostki.
  • Niestabilność stawu.

Jak diagnozuje się zapalenie ścięgna strzałkowego?

Ponieważ jest to rzadka przypadłość, zwykle nie jest to pierwsza opcja diagnostyczna, którą należy rozważyć, i często jest niedodiagnozowana. Nierzadko zapalenie ścięgna strzałkowego myli się ze skręceniem kostki.

Ważne jest ustalenie czasu ewolucji i charakterystyki objawów. Ponadto konieczna jest znajomość poziomu, rodzaju i częstotliwości aktywności fizycznej, warunków i patologii leżących u jej podstaw, a także historii traumatycznej lub chirurgicznej.

Badanie lekarskie

Po zebraniu wszystkich informacji dotyczących obrazu klinicznego niezwykle ważne jest wykonanie dokładnego badania przedmiotowego. Badanie pozwala na identyfikację zmian w stawie skokowym oraz wszelkich stanów predysponujących do urazu.

Wśród wyników klinicznych są następujące:

  • Zaostrzenie bólu podczas ruchu
  • Bolesne palpacje w przewodach ścięgien
  • Ścięgna wydają się pogrubione i stwardniałe
  • Obserwacja wszelkich zmian morfologicznych stopy

Badania uzupełniające pomocne w postawieniu diagnozy

Badania obrazowe są szeroko stosowane. Jednak konwencjonalna radiografia może być uwidoczniona w normalnych granicach przy braku zajęcia kości.

Badaniem mającym na celu lepszą ocenę zmian jest tomografia komputerowa, ale nie ma ona dobrej rozdzielczości w przypadku części miękkich. Z tego powodu w przypadku ścięgien metodą z wyboru jest obrazowanie rezonansu magnetycznego.

Podobnie można poprosić o ultrasonografię, chociaż jest wyniki mogą zależeć od umiejętności obsługującego je specjalisty.

Jakie opcje leczenia są dostępne?

Leczenie zachowawcze jest zwykle wystarczające do złagodzenia bólu przy jednoczesnym umożliwieniu regeneracji tkanek. Jednak w przypadku ciężkiego przewlekłego zapalenia ścięgien i oporności na leczenie zachowawcze realną opcją staje się operacja.

Zapalenie ścięgna strzałkowego i leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze może obejmować:

  • Leczenie bólu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)
  • Odpoczynek stawu w początkowej fazie
  • Krioterapia zastosowana w stawie skokowym
  • Uniesienie kończyny dolnej
  • Unieruchomienie za pomocą szyny gipsowej lub buta
  • Rehabilitacja z fizjoterapią

Obecnie naciek sterydowy budzi kontrowersje, ponieważ w wyniku procesu zapalnego nakłucie ścięgna może spowodować rozdarcie włókien, komplikując obraz.

Unieruchomienie stopy - zapalenie ścięgna strzałkowego
Wstępne unieruchomienie z późniejszą rehabilitacją jest kluczowe dla osób, u których wystąpiło zapalenie ścięgna strzałkowego.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Ból nóg w spoczynku – powody, dla których bolą nas nogi

Leczenie chirurgiczne w przypadku zapalenia ścięgna strzałkowego

Chociaż operacja jest przydatną opcją terapeutyczną, należy ją ograniczyć do ciężkich przypadków przewlekłych oraz do pacjentów opornych na leczenie zachowawcze lub z nawrotami choroby. Postępowanie chirurgiczne powinno obejmować również korektę stwierdzonych nieprawidłowości anatomicznych.

Zapalenie ścięgna strzałkowego – rokowanie

Generalnie przy prawidłowej diagnozie i skutecznym leczeniu regeneracja ścięgien przebiega dobrze. Powrót do zdrowia jest szybszy w przypadkach ostrych niż w przypadkach przewlekłych, ale nie należy również stosować pochopnego podejścia.

Rehabilitacja jest kluczowa dla pełnego leczenia, zarówno zachowawczego, jak i chirurgicznego, ponieważ pozwala na wzmocnienie i ujędrnienie mięśni strzałkowych i ich ścięgien. Fizjoterapia obejmuje ćwiczenia ekscentryczne, proprioceptywne i rozciągające.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dalmau, M.; Alcolea, E.; Tratamiento Conservador de la Tendinopatía de los Peroneos;
  • Heckman, D.; Reddy, S.; Pedowitz, D.; Wagner, K.; Parekh, S.; Tratamiento Quirúrgico de los Trastornos de los Tendones Peroneos; The Journal of Bone and Joints Surgery; 2008
  • Contreras, J.; Tendinopatía Inflamatoria de los Tendones Peroneos;
  • Zaragoza, K.; Fernández, S.; Ligamentos y Tendones del Tobillo: Anatomía y Afecciones más Frecuentes Analizadas mediante Resonancia Magnética; Anales de Radiología México; 2 81 – 94; 2013
  • Comité de Educación Pública; Lesiones del Tendón Peroneo; American College of Foot and Ankle Surgeons; 2006
  • Bretón, M.; Rendón, L.; Inestabilidad Lateral del Tobillo Tratada con Broström-Gould. Evaluación de Satisfacción y Funcionalidad; Anales Médicos; 62 (1) 15 – 21; 2017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.