Zwichnięta kostka: domowe sposoby na jej wyleczenie
Zwichnięta kostka to stosunkowo częsty problem. Jakie dodatkowe sposoby można zastosować w ramach leczenia tej dolegliwości? By wyleczyć zwichnięcie kostki zwykle stosuje się kilka sposobów.
Korzystanie z kul, bandażowanie lub nawet gips. Jednak w wielu przypadkach można zastosować pewne naturalne metody uzupełniające, by ukoić ból i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.
Zwichnięcie kostki to dolegliwość dokuczająca zarówno sportowcom jak i innym ludziom. W jej wyniku naruszone zostają więzadła. Jeśli zwichnięcie nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznane, może prowadzić do niepełnosprawności. Dlatego należy udać się niezwłocznie do lekarza.
Zwichnięta kostka: inne sposoby
Dodatkowe sposoby leczenia zwichnięcia kostki pozwalają ukoić ból i dyskomfort oraz przyspieszyć proces leczenia. Powinno się jednak przestrzegać zaleceń lekarza. Sposoby te w żadnym wypadku nie zastępują opinii specjalisty.
Okłady z lodu
Pierwszy ze sposobów wspomagających leczenie zwichnięcia kostki znany jest pod nazwą krioterapia. Stosuje się go terapeutycznie w niektórych przypadkach w postaci naprzemiennych kąpieli, kriomasaży czy okładów z ręczników nasączonych zimną wodą.
Lód to doskonały naturalny środek kojący zwichnięcie kostki. Jego nałożenie powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, a chłód stymuluje wydzielanie ważnego hormonu – serotoniny. Dzięki temu ból ustępuje, a samopoczucie poprawia się.
Nie powinno się nakładać lodu bezpośrednio na kostkę, ponieważ może spowodować odparzenie i dodatkowy ból. Lepiej skorzystać z kompresu. Alternatywnie można włożyć nogę pod strumień bardzo zimnej wody.
Czytaj teraz: Masaż lodem na poprawę jędrności skóry
Okłady z arniki
Arnika to roślina wykorzystywana w medycynie naturalnej w celu leczenia krwiaków, kontuzji, bóli mięśniowych i zwichnięć. Stosuje się ją w formie żelu do wmasowywania, w olejku lub w liściach.
Wykorzystanie tej rośliny przy leczeniu zwichnięcia kostki przyniesie efekt przeciwbólowy. Dodatkowe wmasowanie żelu lub olejku z jej zawartością zredukuje zapalenie. Liście arniki mogą być stosowane w formie okładu lub kompresu.
- Zagotuj liście arniki górskiej. Odcedź i utrzyj w moździerzu na pastę. Nie powinna być ona zbyt wodnista.
- Przygotuj napar z arniki i namocz w nim kompres. Nałóż na kostkę. Ciepło ukoi ból.
Zobacz teraz: Okłady z lodu na skórę – 7 korzyści
Zastosowanie żywokostu lekarskiego
Żywokost lekarski stosowany jest w medycynie konwencjonalnej w celu ukojenia objawów zwichnięć i skręceń. Można przygotowywać z niego okłady. Nałożenie ciepłego kompresu namoczonego w naparze z liści tej rośliny pomoże ukoić ból kostki.
Jednak zarówno w przypadku tego jak i poprzedniego sposobu, ważne jest, by przez pierwsze trzy dni stosować tylko lód. Ciepłe okłady rozszerzają naczynia krwionośne pogorszając zapalenie.
Innym aspektem, który należy mieć na uwadze jest nakładanie kompresu i opatrunku na kostkę i unoszenie nogi. W ten sposób redukuje się zapalenie. Jeśli zaczniemy od aplikacji lodu, a następnie zastosujemy oba pozostałe sposoby, kuracja z pewnością zakończy się sukcesem.
Przy zwichnięciu kostki konieczne jest powstrzymanie się od ruchu, by całkowicie wyleczyć dolegliwość i uniknąć problemów w przyszłości. Warto skorzystać ze wspomnianych wskazówek w przypadku wystąpienia skręcenia. Dzięki nim leczenie nie przedłuży się, a ból i zapalenie pozostaną pod kontrolą.
To może Cię zainteresować ...