Ból nóg w spoczynku - powody, dla których bolą nas nogi

Ból nóg w spoczynku jest częstym stanem, który może wystąpić u osób w każdym wieku. Na szczęście większość przyczyn jest łatwa do wyleczenia. Dowiedz się o nich wszystkiego tutaj!
Ból nóg w spoczynku - powody, dla których bolą nas nogi
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Ból nóg jest częstym powodem konsultacji lekarskich na całym świecie. Może się pojawić podczas odpoczynku w łóżku lub na kanapie, a nawet po wysiłku fizycznym. Czy chcesz wiedzieć, co powoduje ból nóg w spoczynku?

Nogi składają się z wielu różnych mięśni, więzadeł, ścięgien, nerwów i naczyń krwionośnych. Odpowiadają za podtrzymywanie ciała i umożliwianie ruchu. W tym sensie ból nóg w spoczynku może być wynikiem uszkodzenia którejkolwiek z tych struktur anatomicznych.

Ogólnie rzecz biorąc, słabe krążenie, ucisk na nerwy i żylaki są częstymi przyczynami dyskomfortu w kończynach dolnych. W większości przypadków dolegliwości pojawiają się po kilku godzinach leżenia lub z uniesionymi nogami. Wczesna profesjonalna ocena pomaga stopniowo zmniejszać objawy.

Przyczyny bólu nóg w spoczynku

Ból nóg w spoczynku może być zlokalizowany lub rozprzestrzeniać się na całą kończynę. Często zaczyna się od skurczów lub uczucia ciężkości, które z czasem się nasilają. Ponadto często towarzyszą mu inne objawy, które ułatwiają rozpoznanie choroby podstawowej.

1. Choroba tętnic obwodowych

Upośledzony przepływ krwi jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu nóg w spoczynku. W chorobie tętnic obwodowych dochodzi do braku równowagi między zapotrzebowaniem na krew w kończynach a ilością, która do nich dopływa. Stan ten zwykle wynika ze zwężenia naczyń krwionośnych przez blaszki tłuszczowe.

Osoby z patologią naczyniową często odczuwają skurcze łydek i kostek podczas chodzenia. W zaawansowanych przypadkach ból nasila się nawet wtedy, gdy znajdują się w spoczynku. Inne objawy związane z niedrożnością przepływu krwi obejmują:

  • Drętwienie i osłabienie nóg.
  • Bladość i chłód skóry.
  • Błyszcząca i sucha skóra.
  • Żółte i grube paznokcie.

Ból może pojawić się o każdej porze dnia, a nawet przerwać sen. Badania dowodzą, że stan ten występuje częściej u osób w wieku od 40 do 60 lat, z 6-krotnie większym ryzykiem u pacjentów palących.

W przypadku bólu spoczynkowego pochodzenia niedokrwiennego wskazane jest zwisanie stóp z łóżka lub wykonanie kilku kroków w pomieszczeniu, aby chwilowo złagodzić dyskomfort. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie aspiryny i klopidogrelu oraz rewaskularyzację chirurgiczną.

Kobieta przyjmuje aspirynę
Przepisanie aspiryny na ból nóg w spoczynku jest uzasadnione, gdy zostanie potwierdzony problem tętniczy.

2. Niewydolność żylna

Niewydolność żylna jest chorobą charakteryzującą się trudnością w powrocie krwi z nóg do serca. W większości przypadków rozszerzenie żylne prowadzi do powstania żylaków i zmian zabarwienia skóry.

Ból jest zwykle intensywny i nasila się, gdy osoba spędza dużo czasu w pozycji siedzącej lub stojącej. Pacjenci często odczuwają mrowienie, skurcze, uczucie ciężkości i obrzęki stóp i kostek. W przewlekłych przypadkach dochodzi do zgrubienia skóry i tendencji do powstawania owrzodzeń.

Niektóre badania zalecają leżenie na plecach z uniesionymi nogami przez 30 minut, aby poprawić powrót żylny i złagodzić ból. Ponadto należy unikać unieruchomienia kończyn dolnych lub stania przez dłuższy czas.

Konserwatywne leczenie obejmuje stosowanie pończoch uciskowych i leków venotonicznych. Podobnie skleroterapia i zabieg chirurgiczny są opcjami stosowanymi w zaawansowanych przypadkach niewydolności żylnej.

3. Problemy z mięśniami

Nogi zawierają jedne z największych i najsilniejszych mięśni w ludzkim ciele. Są one narażone na wysoki poziom stresu podczas chodzenia, biegania lub ćwiczeń. Z tego powodu ból nóg w spoczynku jest powszechny w wyniku uszkodzenia mięśni.

W większości przypadków ból jest skupiony w jednym punkcie nogi i nasila się przy ruchu. Intensywna aktywność fizyczna często skutkuje niewielkimi zmianami w masie mięśniowej objawiającymi się bólem i obrzękiem. Dyskomfort pojawia się zwykle w nocy lub w dniach następujących po wysiłku.

Zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie ścięgien i zapalenie mięśni to inne częste przyczyny bólu nóg podczas odpoczynku. Stosowanie zimnych okładów i leków przeciwzapalnych zwykle łagodzi dyskomfort. Jeśli jednak ból nasila się lub nie ustępuje z czasem, należy zwrócić się o profesjonalną pomoc.

4. Ucisk kulszowy

Ucisk nerwu kulszowego często powoduje ból, drętwienie i mrowienie w plecach, pośladkach i nogach. W tym sensie przepuklina dysku, złamanie miednicy, zwężenie kanału kręgowego i niektóre nowotwory są częstymi przyczynami tego stanu.

Ból może wahać się od łagodnego dyskomfortu w spoczynku do intensywnego pulsowania, które utrudnia ruch. Zwykle rozciąga się od grzbietu, przez udo, w dół łydki i do podeszwy stopy. Ponadto często występuje osłabienie mięśni jednej lub obu nóg.

Środki łagodzące obejmują stosowanie gorących i zimnych okładów, unikanie podnoszenia ciężarów i stopniowe wznawianie aktywności fizycznej. Podobnie fizjoterapia i infiltracja lekami przeciwbólowymi może złagodzić objawy.

5. Wspólne problemy

W niektórych przypadkach ból nóg w spoczynku jest wynikiem zapalenia stawów lub zapalenia stawów. Dyskomfortowi często towarzyszy sztywność dotkniętego stawu i trudności w chodzeniu. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią i wiąże się ze starzeniem się chrząstki w wyniku starzenia.

Podobnie dna moczanowa i reumatoidalne zapalenie stawów to problemy ze stawami charakteryzujące się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Bieżąca ocena medyczna i terminowa kontrola terapeutyczna zwykle znacznie poprawiają jakość życia.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, i zimne okłady mogą być pomocne w łagodzeniu bólu. Ponadto należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego lub trzymania kończyny w jednej pozycji przez zbyt długi czas. Fizjoterapia jest niezbędna do stopniowego powrotu do zdrowia po chorobie.

6. Wzrost kości

Wzrost kości może powodować dyskomfort w nogach dzieci i młodzieży podczas ich rozwoju. W większości przypadków występuje w udzie, łydce, kolanie i przedniej części nogi. Dotyka 20% dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Ból zwykle pojawia się w godzinach popołudniowych i trwa od 10 do 30 minut. Epizody mogą pojawiać się sporadycznie i pojawiać ponownie po kilku tygodniach. Stosowanie ciepłych okładów i masowanie żelem lub kremem na dotkniętym obszarze łagodzi dyskomfort.

Dziecko. Ból nóg
Bóle wzrostowe u dzieci są uważane za normalne. Pojawiają się sporadycznie na niektórych etapach rozwoju.

7. Ciąża

Ból nóg w spoczynku jest częstym objawem u kobiet w ciąży. Jest to wynikiem wzrostu objętości krwi matki z powodu wysokiego poziomu estrogenu i progesteronu. Dyskomfort jest podobny do tego, jaki odczuwają osoby cierpiące na niewydolność żylną.

Z drugiej strony powiększanie się macicy od drugiego trymestru ciąży może powodować ucisk na nerw kulszowy. Ponadto może też dotyczyć dużych naczyń, takich jak żyła główna, co powoduje obrzęk i skurcze kończyn dolnych.

Lekarze zalecają ćwiczenia rozciągające kręgosłup i leżenie na plecach z uniesionymi kończynami dolnymi, aby złagodzić ból nóg w czasie ciąży. Ból i skurcze ustępują kilka dni po porodzie.

Kiedy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ból nogi występuje w spoczynku?

Ból nóg w spoczynku może być spowodowany wieloma stanami. Pracownicy służby zdrowia mają odpowiednie kwalifikacje, aby zidentyfikować przyczynę i zapewnić najbardziej odpowiednie leczenie. Ponadto wczesne leczenie poprawia indywidualne rokowanie i zmniejsza długoterminowe ryzyko.

Jeśli ból się nasili lub pojawią się inne objawy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc. Niektóre znaki ostrzegawcze obejmują gorączkę, niezdolność do chodzenia i czarniawe przebarwienia skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolaños I, Chaves A, Gallón L, Morera I, et al. Enfermedad arterial periférica en miembros inferiores. Med. leg. Costa Rica. 2019  Mar;  36( 1 ): 84-90.
  • Leire A. Insuficiencia venosa. Prevención y tratamiento. Farmacia profesional. 2008 Nov; 22(10): 36-40.
  • Reyes-Cadena, A. El niño con dolor de piernas. Acta pediátrica de México. 2016;  37(3): 183-187.
  • Jaque C, Escobar R, Caicedo A, Beytía M, et al . Neuropatía ciática en pediatría: Presentación clínica y seguimiento a largo plazo. Rev. chil. pediatr. 2020  Feb ;  91( 1 ): 85-93.
  • Armas W, Alarcón G, Ocampo F, Arteaga M, et al. Artritis reumatoide, diagnóstico, evolución y tratamiento. Rev Cuba Reumatol. 2019  Dic ;  21( 3 ): e114.
  • Tejada P, Cohen A, Font I, Bermúdez C, et al. Modificaciones fisiológicas del embarazo e implicaciones farmacológicas: maternas, fetales y neonatales. Rev Obstet Ginecol Venez. 2007  Dic ;  67( 4 ): 246-267.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.