Wzrost tętna podczas aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna prowadzi do wzrostu tętna, ponieważ zapotrzebowanie mięśni na energię się zwiększa. Dzisiejszy artykuł opisuje szczegółowo ten temat.
Wzrost tętna podczas aktywności fizycznej
Maria Marin Garcia

Napisane i zweryfikowane przez pielęgniarka Maria Marin Garcia.

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2022

Tętno (HR) to liczba uderzeń serca na minutę (bpm), a wzrost tętna podczas aktywności fizycznej jest normalny. Normalna średnia wartość w spoczynku wynosi 60-100 uderzeń na minutę, chociaż zmienia się w zależności od potrzeb każdego organizmu.

Podczas odpoczynku istnieją różne czynniki warunkujące, takie jak genetyka, płeć, wiek, stan psychiczny, kondycja fizyczna, postawa, wysokość, temperatura, palenie papierosów i inne. Te dane są przydatne, aby szybko i łatwo dowiedzieć się, jak działa serce. Pozwala nam również poznać intensywność wykonywanej przez nas aktywności fizycznej.

Codzienna aktywność fizyczna zmniejsza tętno spoczynkowe i poprawia jakość życia poprzez poprawę kondycji. Pomaga sercu wykonywać mniejszy wysiłek każdego dnia, ponieważ jest „lepiej wytrenowane”. Jak więc aktywność fizyczna wpływa na tętno? Przeanalizujmy to.

Tętno – co to jest i jak jest mierzone?

Dlaczego następuje wzrost tętna podczas aktywności fizycznej?

Głównymi narządami oddziałującymi podczas aktywności fizycznej są serce i płuca. Te ostatnie odpowiadają za wymianę tlenu (O2) i dwutlenku węgla (CO2). Organizm pozyskuje O2 w celu zwiększenia wydajności mięśni oraz eliminuje CO2 jako odpad organiczny z organizmu.

Serce jest odpowiedzialne za pompowanie naładowanej tlenem krwi do mięśni w celu dostarczenia im niezbędnej energii. Następnie umożliwia krwi obciążonej CO2 przejście do płuc i odprowadzenie tego gazu na zewnątrz.

Mięśnie muszą pracować ciężej, kiedy ćwiczymy. Dlatego organizm musi zużywać więcej O2 i wydalać CO2 w większych ilościach. Dzieje się tak, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na energię.

Konsekwencje ćwiczeń

Sześć ćwiczeń cardio, które możesz wykonać w domu

W związku z powyższym zwiększenie intensywności pompowania przez serce jest niezbędne, aby mięśnie mogły normalnie wykonywać swoją aktywność. Co więcej, tak jak zwiększa się częstość akcji serca, zwiększa się również liczba oddechów. Wspomaga to serce podczas aktywności fizycznej.

Tętno spoczynkowe wynosi zwykle 60-100 uderzeń na minutę. Jednak normalna liczba uderzeń serca podczas ćwiczeń może wynosić od 120 do 160 uderzeń na minutę.

Maksymalne tętno, jakie serce może osiągnąć w szczytowej fazie ćwiczenia, zależy od wieku i można je oszacować za pomocą wzoru: 220-wiek=maksymalne tętno.

Normalne objawy zwiększonego tętna i oddychania podczas ćwiczeń

Zgodnie z opisanym powyżej procesem można podsumować, że aktywność fizyczna powoduje różne objawy w naszym ciele.

  • Osoba rozpoczyna aktywność fizyczną nie zauważając wzrostu tętna lub wzorca oddychania
  • Po kilku minutach może pojawić się mrowienie w mięśniach i uczucie ciężkości nóg
  • Szybkość oddychania stopniowo wzrasta, a następnie pojawia się duszność, zmęczenie, kaszel lub świszczący oddech
  • Puls serca jest szybszy i silniejszy niż zwykle; określamy to jako „podwyższone tętno”
  • Następuje lekki ból, ucisk w klatce piersiowej i kołatanie serca
  • Uczucie dyskomfortu na początku aktywności fizycznej może się ustabilizować, a nawet zniknąć i pozwala na normalne kontynuowanie ćwiczeń

Kiedy wzrost tętna powinien cię martwić?

Ekstremalny wzrost tętna podczas ćwiczeń może być oznaką problemów z sercem. Ponadto późne przywrócenie normalnego tętna również może być oznaką takich stanów.

Ciągły wzrost częstości akcji serca w połączeniu z dusznością może być oznaką choroby układu oddechowego. Z tego powodu dobrym pomysłem może być użycie czujników tętna do kontrolowania uderzeń serca na minutę. Ponadto, pomagają monitorować oddech podczas i po wysiłku fizycznym.

Podsumowanie

Wzrost tętna podczas aktywności fizycznej jest normalny. Należy jednak zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać na problemy z sercem lub układem oddechowym. W takim przypadku skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.